poniedziałek, 25 listopad 2024

Fotografia i wideo w technologiach Sony znajdują się na kluczowym miejscu. Marka, zgodnie z życzeniami klientów, poświęca im wiele uwagi, stąd między innymi bierze się gigantyczny postęp w rozwiązaniach fotograficznych i wideofonicznych zastosowanych w smartfonach serii Xperia. Postęp jest tak znaczący, a oczekiwania rynku tak duże, że wielu konsumentów coraz częściej pyta: jak to wszystko ogarnąć?

Jedną z odpowiedzi Sony będzie pierwsza w Polsce internetowa szkoła filmu i fotografii komórkowej.


AKADEMIA XPERIA. SMART. FOTO. VIDEO rusza 27 maja o godzinie 18.00. Jako pierwsze odbędzie się webinarium z udziałem Jacka Boneckiego ‒ znanego fotografa, podróżnika, specjalizującego się w fotografii podróżniczej i sportowej, od lat dokumentującego Rajd Dakar, jednocześnie ‒ fana fotografii smartfonowej.
W ramach prac Akademii zaplanowano w tym roku 6 webinariów, warsztaty fotograficzne, cykle poradnicze, konkursy i spotkania z twórcami. W planach Sony jest również wydanie specjalnego e-podręcznika, organizacja wystaw fotograficznych, patronat nad projektami filmowymi z wykorzystaniem smartfonów oraz publikacja ekskluzywnych albumów poświęconych fotografii mobilnej.
– Chcemy nie tylko bawić, dostarczać rozrywkę, ale też wzbogacać użytkowników naszych produktów w niezbędny zasób wiedzy technologicznej. Dla wielu z nich fotografia wykonywana z użyciem smartfonów ma ogromne znaczenie, traktują tę funkcję w swoim telefonie jako najbardziej istotną i decydującą o zakupie – mówi Agnieszka Jaśkiewicz, Head of Marketing Poland w Sony Mobile Communications. – Smartfony Xperia wchodzą na coraz wyższy poziom zaawansowania technologicznego, a jednocześnie nasi klienci chcą robić coraz więcej doskonałych zdjęć i filmów. Szukają wiedzy na ten temat, rozwijają swoje umiejętności często metodą prób i błędów ‒ zamierzamy ich wesprzeć w tych poszukiwaniach. Pokazać użytkownikom smartfonów Sony Xperia, jak można je w twórczy i coraz doskonalszy sposób wykorzystać do robienia jeszcze lepszych fotografii i filmów. Pokażemy im wielkie możliwości, które kryją się w manualnych ustawieniach aparatu w smartfonie i zachęcimy do kreatywnego wykorzystania wszystkich funkcji.

Będziemy przekazywali wiedzę nie tylko w zakresie wykorzystania możliwości smartfonów, ale również podstawowe kanony fotografii i sztuki filmowej. Jako wykładowców do naszej Akademii zaprosiliśmy wybitnych polskich twórców w dziedzinie fotografii, w tym między innymi Roberta Wolańskiego, Jacka Boneckiego czy Tomka Sikorę. Opowiemy o tajnikach fotografii sportowej, portretowej, ulicznej, o eksperymentach fotograficznych, najlepszych pomysłach na fotografię krajobrazową i przydatnych aplikacjach. Sporo uwagi poświęcimy filmowaniu przy użyciu smartfonów. O swojej pracy ze smartfonami w technologii 4K opowiedzą operatorzy filmowi i reporterzy.

Uczestnikami Akademii Xperia mogą być osoby, które prześlą swoje zgłoszenie na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. w terminie do 21 maja 2014 roku, a w zgłoszeniu w 5 zdaniach najciekawiej napiszą o swojej fotograficznej pasji. Liczba miejsc jest ograniczona! Słuchacze Akademii będą mogli czynnie uczestniczyć w seminariach internetowych, warsztatach i konkursach, a po zakończeniu cyklu szkoleń otrzymają stosowne certyfikaty i komplet materiałów informacyjnych.

Wykładom w formie webinariów, począwszy od spotkania z Jackiem Boneckim w dniu 27 maja, będzie mogła przyglądać się dowolna liczba widzów na fanpage'u www.facebook.com/sonymobilepl. Relacja z każdego wykładu zostanie umieszczona w serwisie marki Sony Xperia™ na YouTube.
Zapraszamy! Dla uczestników pierwszego cyklu szkoleń w ramach Akademii Xperia przeznaczyliśmy 50 miejsc. Liczba widzów w czasie webinariów ‒ nieograniczona!

 

aa

Akademia

 

 

Canon zaprasza na ogólnopolski cykl warsztatów na temat filmowania – Canon Cinema Roadshow. Warsztaty są skierowane do wszystkich, którzy profesjonalnie zajmują się filmowaniem: operatorów, kierowników produkcji , kolorystów, dźwiękowców, filmowców ślubnych, reporterów, przedstawicieli domów mediowych i produkcyjnych, agencji reklamowych, studentów uczelni artystycznych (kierunki związane z filmowaniem i produkcją filmową).

W portfolio Canon znajdują się trzy grupy produktów przeznaczone do profesjonalnego filmowania:
- seria kamer i obiektywów filmowych Cinema EOS,
- kamery reporterskie serii XF i XA,
- aparaty profesjonalne 1D C, 1D X i 5D MIII z obiektywami serii „L”.

Wszystkie te produkty zostaną zaprezentowane w czasie roadshow. Specjaliści firmy Canon oraz zaproszeni eksperci pokażą pełen zakres możliwości tego sprzętu oraz przedstawią uczestnikom szereg praktycznych wskazówek, które pomogą im w wyborze sprzętu odpowiadającego ich potrzebom.
W trakcie sesji „touch&try” uczestnicy roadshow będą mieli możliwość obejrzeć osobiście i sprawdzić prezentowane urządzenia.
Ciekawym uzupełnieniem część produktowej warsztatów będzie część biznesowa, w której podpowiemy jak zdobywać fundusze na działalność filmową i jak zarabiać na filmowaniu.

Terminy i miejsca

27.05.2014 – Gdańsk, Cinema City, Krewetka, ul. Karmelicka 1
29.05.2014 – Poznań, Multikino Malta, ul. Baraniaka 8
03.06.2014 – Katowice, Cinema City, Punkt 44, ul. Gliwicka 44
05.06.2014 – Warszawa, Cinema City, CH Arkadia, al. Jana Pawła II 82

CAN 122 Canon

 

 

„Świat jest nieprzewidywalny, codziennie zdarza się wiele rzeczy, które są godne zapisania – to słowa Tomasza Tomaszewskiego, wielokrotnie nagradzanego fotografa, który od ćwierć wieku współpracuje z magazynem „National Geographic”. Tomaszewski chce przekazać swoją filozofię fotografowania pasjonatom tej sztuki. W ramach siedmiodniowych warsztatów Norwesko-Polskiej Akademii Filmu i Fotografii 16 osób z Polski i z Norwegii napisze swoimi zdjęciami historie z Jarocinem i Górnym Śląskiem w tle.

Osiem osób z Norwegii i osiem z Polski, prowadzący Tomasz Tomaszewski i Arkadiusz Gola, 16 historii o Jarocinie i Górnym Śląsku opowiedziane seriami zdjęć wykonanych podczas siedmiu warsztatowych dni Norwesko-Polskiej Akademii Filmu i Fotografii.

Warsztaty odbędą się w dniach 16 – 22 lipca 2014. Przez pierwsze 5 dni warsztatowicze, pod okiem Tomasza Tomaszewskiego, będą pisać swoje fotograficzne opowieści w festiwalowym Jarocinie. Fotograf „National Geographic” zaznacza, że podczas wspólnej pracy nie będzie uczył technik fotografowania, ale filozofii fotografowania. Efektem tego ma być 16 historii (tyle, ilu uczestników) opowiedzianych utrwalonymi obrazami, z początkiem, środkiem i końcem oraz narracją nadaną im wspólnie przez polskich i norweskich warsztatowiczów oraz Tomasza Tomaszewskiego. Część warsztatów odbędzie się podczas 3-dniowego jarocińskiego festiwalu jednak obiektem warsztatowiczów nie mają być gwiazdy na scenie, ale wszystko, co dookoła niego. Jak mówi Tomaszewski: „chodzi przecież o przekazanie intrygujących, ciekawych, oryginalnych myśli. By to zrobić, trzeba mieć coś do powiedzenia”.

Tomasz Tomaszewski, podczas swojego pobytu w Jarocinie, będzie do dyspozycji nie tylko dla uczestników Akademii. Odbędzie się również otwarte spotkanie z festiwalowiczami.

21 i 22 warsztatowicze lipca spędzą na Górnym Śląsku pod opieką artystyczną Arkadiusza Goli - wielokrotnie nagradzanym fotoreporterem prasowym. Jego główne pole zainteresowań to fotografia dokumentalna, a zwłaszcza rejestrowanie zmian, które zaszły w społeczeństwie Górnego Śląska po 1989 roku. Szczególnie dużo uwagi poświęca miejscom związanym niegdyś z przemysłem ciężkim, który ostatnio mocno podupadł.

Chętni do poznania filozofii fotografowania Tomasza Tomaszewskiego i urody Górnego Śląska mogą zgłaszać się do 15 maja 2014. Szczegóły rekrutacji na www.norwayacademy.eu

Koszt warsztatów: 5 dni w Jarocinie + 2 dni na Śląsku to 1250 zł/os. (2500 NOK) obejmuje udział w zajęciach z Tomaszem Tomaszewskim i Arkadiuszem Golą, noclegi, wyżywienie, transport między Jarocinem i Górnym Śląskiem.

Projekt jest finansowany z funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii, oraz środków krajowych w ramach programu: „Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej w ramach europejskiego dziedzictwa „kulturowego”. Projekt został dofinansowany także przez Gminę Jarocin i Powiat Jarociński.

logo academy


Organizatorzy: Stowarzyszenie JAROCIN XXI wraz z norweskimi i polskimi partnerami:

Stowarzyszenie FILMFORUM, Stowarzyszenie IN-NI, Stowarzyszenie Klub Zdobywców w Oslo.


Kontakt:

Stowarzyszenie JAROCIN XXI

Małgorzata Niestrawska-Kaźmierczak

tel.: 62 747 11 19,

tel.: 601 647 916

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Den Polske Klubben for Fotografi og Turisme i Norge

Maciej Ciara

+47 477 19 794

e- mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Anna Nowogrodzka

+ 47 46387937

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Olympus zaprasza do udziału w tegorocznej edycji Olympus Roadshow, która odbędzie się w Saturn Planet Złote Tarasy w Warszawie przy ulicy Złotej 59.

To znakomita okazja by przetestować sprzęt, zapoznać się z szeroką ofertą produktów firmy Olympus i porozmawiać ze specjalistami. Na specjalnym stoisku nie zabraknie nowości z serii OM-D czyli E-M10 - najnowszego i najmniejszego bezlusterkowca Olympus, zdobywcy nagród TIPA oraz dpreview.

Przedstawione zostaną także wszystkie dostępne obiektywy, lornetki a także sprzęt audio w tym profesjonalne rejestratory dźwięku.

Cykl spotkań z doradcami fotograficznymi rozpocznie się już 2 maja 2014 roku i będzie trwał do końca miesiąca.

OM-D E-M10 system  Mood 003

 

Spotkania z podróżnikiem
W ramach Olympus Roadshow zapraszamy również na spotkania z podróżnikiem Marcinem Dobasem specjalizującym się w fotografii podróżniczej oraz podwodnej, należącym do elitarnego światowego teamu fotografów Olympus (Olympus Visionaries). Marcin Dobas zaprezentuje swoje portfolio wykonane aparatami Olympus PEN i OM-D a także opowie o egzotycznych wyjazdach w odległe zakątki świata.

md

Data i miejsce:
• 2 - 31 maja 2014
• Saturn Planet Złote Tarasy w Warszawie przy ulicy Złotej 59
• Spotkania z podróżnikiem Marcinem Dobasem: 4, 10, 18, 24 oraz 31 maja 2014 w godzinach 15-18

 

Samyang we współpracy z Bałuckim Ośrodkiem Kultury oraz firmą FotoABC organizuje bezpłatne warsztaty fotograficzne z cyklu „Czwarty wymiar fotografii”. Samyang, Bałucki Ośrodek Kultury LUTNIA oraz firma FotoABC zaprasza wszystkich amatorów i entuzjastów fotografii, pragnących poszerzyć swoją wiedzę na temat pracy z użyciem najwyższej jakości szkieł optycznych, na bezpłatne warsztaty fotograficzne z cyklu Czwarty Wymiar Fotografii. Miłośnicy fotografii będą mogli przetestować całą gamę produktów, a wśród nich obiektyw z funkcją korekty perspektywy. Podczas warsztatów będzie możliwość do zapoznania się z pełną ofertą firmy Samyang.

W trakcie warsztatów dowiemy się jak istotna jest właściwa ekspozycja w fotografii krajobrazowej. Poznamy różne rodzaje światła, metody jego efektywnego wykorzystania oraz sposoby kreatywnego łączenia światła sztucznego z naturalnym. Nauczymy się patrzeć, dostrzegać i oceniać kadr jeszcze przed naciśnięciem spustu migawki. Przekonamy się, że fotografia pejzażowa to znacznie więcej niż tylko wschody i zachody słońca. Omówiony również zostanie temat: „Video w służbie fotografa na przykładzie techniki timelaps”. Jak zrobić film w technice poklatkowej? Czym różnią się timelapsy tworzone z filmów i ze zdjęć? Jakie akcesoria będą nam potrzebne do wykonania timelapsa? Dlaczego lepiej pracuje się z obiektywami manualnymi? Co to są kodeki? Jak (prawie) wszystko zrobić za pomocą programu VirtualDub? Dlaczego nie trzeba się bać szumu? Po co używać filtrów szarych? Gdzie najlepiej pochwalić się swoim filmem?
Z uwagi na charakter warsztatowy sugerujemy, aby każdy z uczestników warsztatów przyniósł na spotkanie swój aparat fotograficzny.


Koordynator projektu: Mateusz Błażejewski

Warsztaty odbędą się 10 maja 2014 w godzinach od 11:00 do 16:00 w Bałuckim Ośrodku Kultury w Łodzi (ul. Łanowa 14).

Czwarty Wymiar Fotografii – SAMYANG
10 maja 2014, godz. 11.00 – 16.00
Bałucki Ośrodek Kultury LUTNIA, ul. Łanowa 14

ZAPISY – Bałucki Ośrodek Kultury LUTNIA, Łódź, ul. Łanowa 14, tel. 42 652 62 27

4 WYMIAR SAMYANG plakat net OK

 

 

– czyli jak wyczyścić matrycę aparatu,

01_080W I części poradnika dokładnie odkurzyliśmy już matrycę naszej lustrzanki, a także komorę jej lustra i mocowanie bagnetowe, a nawet cały tył wpiętego w aparat obiektywu. Jednak na zdjęciach wciąż widać jeszcze ślady jakichś brudów! Jak się ich ostatecznie pozbyć? …

– czyli jak wyczyścić matrycę aparatu, część I

01_080Wyczyściłem już matryce wielu aparatów, a w pewnym czasie zajmowałem się tym nawet zawodowo. Mimo to, „mycie” matrycy zawsze traktuję jako ostateczność, próbując najpierw wszelkich innych możliwych sposobów na pozbycie się z niej zanieczyszczeń. …

0To nie zawsze łatwe zadanie, zwłaszcza jeśli chcemy dokonać świadomego i sensownego wyboru. Jeszcze większe problemy możemy napotkać, gdy zechcemy znaleźć model o dużej liczbie pożądanych cech, poczynając od niezawodności, poprzez obecność przydatnych trybów, a na efektownym wyglądzie i dobrej marce kończąc. Jeśli do tego wszystkiego zdamy sobie sprawę, że mamy kupić aparat podobający się nie nam, a dziecku, które może mieć do sprawy zupełnie inne podejście, to ma prawo rozboleć nas głowa. Postaram się dać kilka rad, ...

Monitor dla fotografaMonitor jest tym urządzeniem, które w trakcie całego toku obróbki obrazu umożliwia jego ocenę i wprowadzanie kontrolowanych zmian. To bardzo ważne, bowiem kluczowe funkcje urządzenia, które po drodze przetwarzają obraz, jak matryce, skanery, drukarki, naświetlarki na ogół w nieco odmienny sposób odzwierciedlają obraz. Niezbędny jest więc element, który w wiarygodny sposób przedstawi końcowy efekt.

Więcej » czytaj w „FOTO” 11/2009.