czwartek, 28 marzec 2024

Spis treści

Zobacz wieksze!Marka BenQ znana jest na naszym rynku od kilku lat. W jej ofercie możemy znaleźć różne urządzenia z dziedziny cyfrowego obrazowania, w tym między innymi cyfrowe aparaty kompaktowe. Mieliśmy okazję przetestować ostatnio najnowszy model wprowadzony przez producenta do sprzedaży. Czy może stanowić on konkurencję dla aparatów innych marek? Postanowiliśmy przekonać się o tym osobiście.
BenQ E1050t swoim wyglądem nie przyciąga specjalnie uwagi – prosta, a jednocześnie elegancka stylistyka, niewielkie rozmiary, srebrna metalowa obudowa. Płaski korpus z zaokrąglonymi narożnikami kryje w sobie matrycę Sony o rozdzielczości 10 megapikseli oraz całkowicie chowany do wnętrza obiektyw z trzykrotnym zoomem o zakresie ogniskowych 35,5-106,5 mm. Zwraca uwagę niewielka ilość przycisków do sterowania funkcjami aparatu. Otóż producent wyposażył aparat w dotykowy wyświetlacz o przekątnej 3 cali. Dostęp do menu oraz prawie wszystkich funkcji uzyskujemy poprzez naciskanie palcem ikon wyświetlanych na monitorze. Oprócz wyboru funkcji z menu użytkownik może, przesuwając palcem po ekranie wyświetlaną ramkę, wybrać miejsce w kadrze, na które ma być ustawiona ostrość oraz wyzwolić migawkę poprzez kolejne dotknięcie. Aparat został wyposażony w stabilizację obrazu, którą można uruchomić przyciskiem znajdującym się na górze obudowy.
Zdjęcia mogą być wykonywane w trybie automatyki programowanej P, pełnej automatyki A, a także przy użyciu 29 programów tematycznych. Zakres dostępnych czułości wynosi ISO 100-1600 dla rozdzielczości 10 megapikseli. Możliwe jest również zwiększenie czułości aż do ISO 3200, jednak kosztem zmniejszenia rozdzielczości do 3 megapikseli.
BenQ E1050t wyposażono w wiele ciekawych funkcji i trybów pracy, które z pewnością zadowolą nawet najbardziej wymagających użytkowników. Wymienić warto między innymi trzy tryby pomiaru ekspozycji (matrycowy, centralnie ważony i punktowy), pomiar balansu bieli według wybranego wzorca, korektę ekspozycji, wyświetlanie histogramu w trybie podglądu kadrowanego obrazu, regulacja ostrości, nasycenia i kontrastu, zwiększanie nasycenia dla poszczególnych składowych barwnych R, G, i B oraz możliwość wykonywania zdjęć seryjnych (z blokadą ustawionych parametrów ekspozycji lub bez niej).
Wbudowana lampa błyskowa posiada możliwość trójstopniowej regulacji energii błysku.
Tryb błysku z redukcją efektu czerwonych oczu zwykle opóźnia wykonanie zdjęcia o ułamek sekundy. Fotografowany obiekt może uciec lub przemieścić się w kadrze. Typowym przykładem jest tu fotografowanie dzieci lub zwierząt. W tej sytuacji użytkownik aparatu może z niego zrezygnować i wprowadzić korektę dopiero po wykonaniu zdjęcia – w trybie przeglądania.
Aparat przystosowany jest do zapisywania filmów i obrazów w formacie 16:9 HDTV.
Tryb przeglądania uruchamiany jest tradycyjnie przyciskiem umieszczonym z prawej strony wyświetlacza, a zarządzanie wszystkimi funkcjami odbywa się już z użyciem interfejsu dotykowego.
Dzięki specjalnemu paskowi wyświetlanemu u dołu ekranu użytkownik może „przewijać” zdjęcia oraz filmy zarówno do przodu jak i do tyłu. Funkcja „Scribbing” pozwala na wprowadzanie notatek dotyczących zdjęć w czasie rzeczywistym.