piątek, 22 listopad 2024

Spis treści

Patronat miesięcznika FOTO

W październiku ruszają pięciomiesięczne warsztaty „Akademia fotoreportażu”, pod kierunkiem Andrzeja Zygmuntowicza, który wychował kilkanastu fotoreporterów młodego pokolenia, zdobywców nagród na World Press Photo oraz Grand Press Photo. Udział w tym kursie to szansa, by dołączyć do tego grona zwłaszcza, że wykładowcami będą także członkowie agencji Napo Images. Zapisy są ...

Patronat miesięcznika FOTO

W październiku ruszają pięciomiesięczne warsztaty „Akademia fotoreportażu”, pod kierunkiem Andrzeja Zygmuntowicza, który wychował kilkanastu fotoreporterów młodego pokolenia, zdobywców nagród na World Press Photo oraz Grand Press Photo. Udział w tym kursie to szansa, by dołączyć do tego grona zwłaszcza, że wykładowcami będą także członkowie agencji Napo Images. Zapisy są już przyjmowane.

Profesjonalna kadra, atrakcyjny przystosowany do realiów rynkowych program, połączenie teorii i praktyki, intensywny tryb zajęć, dogodne terminy zjazdów – w soboty i niedziele oraz przyjazna i życzliwa atmosfera to tylko niektóre elementy nowej oferty Fundacji na rzecz Rozwoju Szkolnictwa Dziennikarskiego, działającej przy Instytucie Dziennikarstwa UW.

Akademia fotoreportażu obejmuje 85 godzin zajęć zarówno teoretycznych i praktycznych w terminie między październikiem 2009 roku a lutym 2010 roku.

Program zajęć realizowany jest w czasie comiesięcznych zjazdów oraz jednego trzydniowego pleneru i obejmuje:

A. Teoria, estetyka i historia fotoreportażu (Andrzej Zygmuntowicz)

1. Gatunki fotografii rzeczywistości – ilustracja, fotodokument, fotoreportaż, fotoesej.

2. Miejsca publikacji fotografii rzeczywistości – prasa, internet, album.

3. Estetyka współczesnego fotoreportażu a przekaz treści. Między biegłością warsztatową a plastycznym uwodzeniem widza. Od budowy pojedynczego kadru do narracji informacyjno – estetyczno – emocjonalnej w wielozdjęciowej wypowiedzi.

4. Role fotoreportażu informacja, urabianie odbiorcy, dzieło sztuki.

5. Rzeczywistość jako nieskończoność tematów – codzienność, oswajanie innego, wydarzenie, skandal i sensacja.

6. Zarys historii fotoreportażu. Od skromnych możliwości warsztatowych w XIX wieku, przez dominację fotoreportażu w prasie lat 40-70tych XX wieku, po powolne odchodzenie do pozaprasowej przestrzeni na koniec XX wieku i odnajdowanie się w nowej przestrzeni Internetu.


B. Warsztat fotoreportera (Filip Ćwik, Maciej Jeziorek, Adam Lach, Piotr Małecki – członkowie Agencji NAPO i ich goście; fotoedycja Monika Bajkowska)

1. Współczesny, techniczny warsztat fotoreportera – aparat, obiektyw, komputer.

2. Praca nad reportażem. Wybór tematu, zbieranie wiadomości, znajdowanie kluczowych momentów i bohatera, wybór właściwych środków do budowy opowieści.

3. Specyfika pracy fotoreportera – w dzienniku ogólnopolskim, tygodniku społeczno-politycznym, agencji fotograficznej, jako wolny strzelec.

4. Fotoedycja – od pojedynczego obrazu do wielozdjęciowej opowieści.

5. Realizacja ćwiczeń i ich wszechstronna analiza.

Harmonogram zajęć:

Zajęcia odbywają się raz w miesiącu, sobota i niedziela. 5 zjazdów w Warszawie, jeden plener poza Warszawą.

sobota:

9:00-13:00 – zajęcia

13:00-14:00 – przerwa obiadowa

14:00-18:00 – zajęcia

niedziela:

9:00-15:00 zajęcia

Koszt warsztatów: 2 500 zł (przy zgłoszeniach do końca sierpnia 2009 roku), 3000 zł (przy zgłoszeniach po 1 września 2009 roku). Zgłoszenia przyjmujemy na wypełnionym formularzu zgłoszeniowym pod adresem e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. z dopiskiem “akademia foto”.

Konto bankowe: Fundacja na rzecz Rozwoju Szkolnictwa Dziennikarskiego 73 1160 2202 0000 0000 3601 7724.

Potwierdzenia wpłat proszę przesłać mailem na wyżej podany adres. Kurs odbędzie się w sali 51 Instytutu Dziennikarstwa UW (IV piętro, Warszawa, ul. Nowy Świat 69). Po zakończeniu warsztatów uczestnicy otrzymują certyfikat. Osoby zainteresowane wystawieniem faktury proszone są o przesłanie danych niezbędnych do jej wystawienia. Więcej informacji udziela: Grażyna Oblas (tel. 0 502 825 492). Szczegóły: WWW.szkolnictwo-dziennikarskie.pl


Wykładowcy:

Andrzej Zygmuntowicz urodził się w 1951 rok. Przewodniczący Rady Artystycznej Związku Polskich Artystów Fotografików i wiceprezes ZPAF. Członek Rady Programowej Galerii Obok. W latach 1979-85 oraz 1989-91 był prezesem Warszawskiego Towarzystwa Fotograficznego, a 1991-94 prezesem Związku Polskich Artystów Fotografików. W 1975 roku założył grupę fotograficzną Zwyczajna 44, zajmującą się fotografią społeczną i aktem. Jest współorganizatorem Konkursu Polskiej Fotografii Prasowej, a w latach 1992-2002 był jej szefem. Aktywny fotograf zawodowy i artysta wystawiający własne projekty.

Specjalizacja: teoria i historia fotografii, fotografia rzeczywistości (fotoreportaż i dokument), fotografia reklamowa

Wystawy, warsztaty, spotkania autorskie (ostatnie dwa lata):

wystawa Podróże – galeria 13 Muz, Szczecin

Warsztaty:

2007 Kompozycja w fotografii, warsztaty towarzyszące targom Foto-Video w Łodzi

Miasto oczyma włóczęgi, warsztaty w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie

Człowiek w żywiole życia, warsztaty w ramach Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi

Warsztaty w ramach Galerii bezdomnej, Świecie

2006 Między rzeczywistością a wyobraźnią – roczny cykl spotkań w Starej Galerii ZPAF, Warszawa

Internetowe Warsztaty Fotoreportażu (dwie edycje), Instytut Dziennikarstwa UW Warsztaty fotografii dla dzieci z warszawskiej Pragi

Przegląd portfoliów (ocena zdjęć) w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie

Warsztaty fotografii aktu, ROKiS, Częstochowa

Miasto jako nawarstwianie się obrazów, warsztaty w ramach Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi

Fotodokument – warsztaty w ramach Galerii bezdomnej, Gniew

Otwarte warsztaty fotografii ZPAF, Galeria Jabłkowskich, Warszawa

Warsztaty fotografii w ramach Dnia Dobrej Wiadomości, Ogrody Frascati, Warszawa

Spotkanie autorskie pt. Kwiat paproci, Zachęta, w ramach cyklu „Fotografia polska po 1945 roku”.

Publikacje, artykuły, książki, prace zbiorowe:

Stały comiesięczny felieton Kolumna Zygmunta oraz liczne teksty poświęcone fotoreportażowi w PDF – miesięczniku Instytutu Dziennikarstwa UW. Publikacje tekstów w Kwartalniku Fotografia i miesięczniku Pozytyw.

Ilustracje fotograficzne w ponad 100 książkach kulinarnych wydawnictw m. in.: Tenten, Champagne Avantgarde, Prószyński, Wiedza i Życie, Dorling Kindersley, Hachette Livre.

Wykłada: Collegium Civitas (Fotografia w kulturze współczesnej, Estetyka fotografii), Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego (Historia fotografii, Fotoreportaż), Studio Sztuki (Teoria i estetyka fotografii), Studium ZPAF (Pracownia dokumentu)

Pasjonat fotografii, ojciec rodziny, miłośnik jazzu, długich wędrówek po krzakach i szumu fal bijących o brzeg, lubi rozmawiać z ludźmi, czytać książki i robić nalewki z owoców dziko rosnących, zbiera stare fotografie.


Filip Ćwik - urodzony w 1973 roku w Szczecinie. Fotoreporter tygodnika „Newsweek Polska”, wcześniej związany z “Gazetą Wyborczą”. Tworzył i prowadził Dział Foto w dzienniku „Polska The Times”. Pomysłodawca i juror konkursu “Newsreportaż”. Studiował kulturoznawstwo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz fotografię na Akademii Sztuk Wizualnych w Poznaniu. Interesują go wszelkie formy dokumentalne – filmowe, radiowe a nade wszystko fotograficzne.

Nagrody i wyróżnienia:

* 2002 Konkurs Fotografii Prasowej. Pierwsze miejsce w kategorii Ludzie, Reportaż, „Kampania Leszka Millera”

* 2005 Grand Press Photo. Wyróżnienie za zdjęcie pojedyncze.

* 2006 Konkurs Fotografii Prasowej. II miejsce w kategorii Kultura i Sztuka, Reportaż, „XV MKP im. Fryderyka Chopina”

* 2006 BZWBK Press Photo. II miejsce w kategorii Portret

* 2006 BZWBK Press Photo. Nagroda Banku Zachodniego WBK „Warta być razem”

* 2007 Konkurs Fotografii Prasowej. I miejsce w kategorii Ludzie i Wydarzenia, reportaż, „Ostatnie dni premiera”.

* 2009 Grand Press Photo. II miejsce w kategorii “News” za fotoreportaż “Tonący Przemysł”

* 2009 Grand Press Photo. II miejsce w kategorii “Ludzie” za fotoreportaż “Wieczni harcerze”


Piotr Małecki, urodzony w 1967 roku. Studiował na Wydziale Operatorskim w Katowicach i fotografię w Anglii na BPCAD Bournemouth.

Fotografuje od początku lat 90-tych. Pracował jako fotoreporter tygodnika “Wprost”, a po paru latach zaczął działać niezależnie. Koncentruje się głównie na robieniu fotoreportaży. Wykonuje również portrety artystów, polityków, aktorów. Czuje się równie dobrze pracując małoobrazkowym aparatem cyfrowym, jak też średnio-formatowym sprzętem. Dobrze zna się na wszelkich rodzajach sztucznego oświetlenia – flash, tungsten, HMI. Pracuje dla magazynów polskich i zagranicznych.

Osobista strona internetowa: www.piotrmalecki.com


Maciej Jeziorek – urodzony w 1973 w Warszawie. Absolwent studiów teologicznych na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie i Studium Fotografii w Zespole Szkół Fototechnicznych im. Juri Gagarina w Warszawie. Uczestnik Credit Suisse Masterclass for photojournalists from East-Central Europe, Budapeszt 2004. Pracował dla „Tygodnika Solidarność”, „Życia Warszawy”, dziennika „Życie” i „Polska”. Od roku 2002 współpracuje z Polską Agencją Fotografów Forum.

Wielokrotnie nagradzany na konkursach fotografii prasowej: Polska Fotografia Prasowa, Newsreportaż, Grand Press Photo, BZ WBK Press Photo.

* 1999 III Nagroda w kategorii Życie Codzienne w konkursie Polskiej Fotografii Prasowej

* 2003 II Nagroda w kat. Wydarzenia oraz Nagroda Specjalna dziennika „Rzeczpospolita” za najlepsze zdjęcie o Polsce w konkursie Polskiej Fotografii Prasowej

* 2004 III Nagroda w kat. Życie Codzienne oraz III nagroda w kat. Wydarzenia w konkursie Newsreportaż organizowanym przez tygodnik „Newsweek”

* 2005 III Nagroda w kat. Społeczeństwo w konkursie BZ WBK Press Foto oraz wyróżnienie w konkursie Nathional Geographic Polska

* 2006 III nagroda w kat. Wydarzenia na Grand Press Photo, I nagroda w kat. Ludzie w konkursie Newsreportaż

* 2007 Grandprix w konkursie BZ WBK Press Photo oraz II nagroda w kat. Wydarzenia w tym samym konkursie. II nagroda w kat. Wydarzenia na Grand Press Photo

* 2008 II nagroda w kat. Środowisko w konkursie BZ WBK Press Photo

* 2009 I nagroda, kategoria Społeczeństwo za fotoreportaż “Walking Gently”


Adam Lach urodzony w 1983 roku w Poznaniu. Z wyróżnieniem ukończył Akademie Fotografiki WSF AFA we Wrocławiu. Jest laureatem konkursów fotografii prasowej. Realizował projekty fotograficzne na terenie Mołdawii, Republiki Naddniestrzańskiej, Rumunii i Niemiec. Od 2006r. na stałe związany z tygodnikiem Newsweek Polska. Jeden z czołowych twórców fotokastów, które sam realizuje, montuje i komponuje do nich muzykę.

Ważniejsze Nagrody:

2005 – Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Fotografii Reporterskiej w Świdnicy

2007 – III nagroda za reportaż „Światowe Centrum Fryzjerstwa” w kat. Sprawy Współczesne w Konkursie Fotografii Prasowej

2007 – II nagroda za reportaż „Suzuki Method”” w kat. Kultura i Sztuka w Konkursie Fotografii Prasowej

2007 – I miejsce w kategorii Społeczeństwo za reportaż „Suzuki Method” w konkursie BZ WBK Press Photo

2007 – I miejsce w kategorii Cywilizacja za reportaż „Światowe Centrum Fryzjerstwa” w konkursie BZ WBK Press Photo

2007 – nagroda specjalna dziennika “Rzeczpospolita” za „Suzuki Method” w konkursie BZ WBK Press Photo

2007 – III nagroda w kategorii Kultura za reportaż „Yorkland” w konkursie Newsreportaż tygodnika „Newsweek”

2008 – II nagroda w kategorii Portret za reportaż „Bogdan Ziętek – Rzeźbiarz” w konkursie BZ WBK Press Photo

2008 – III nagroda w kategorii Cywilizacja za reportaż „8 fotografii Warszawy” w konkursie BZ WBK Press Photo

2008 – II nagroda w kategorii Ludzie za reportaż “Dzieci z Trójkąta Bermudzkiego” w konkursie Newsreportaż

2008 – II nagroda w kategorii Zycie Codzienne za reportaż “Stolica” w konkursie Newsreportaż.

2009 – wyróżnienie honorowe za reportaż “Święte wypędzenie” w konkursie BZWBK Press Photo