piątek, 22 listopad 2024

Guca2008_03_fotDominikaZareba_080Czarno-białe dynamiczne zdjęcia są fotograficznym zapisem szalonej i spontanicznej atmosfery największego na świecie festiwalu trębaczy, który co roku w pierwszej połowie sierpnia odbywa się w serbskiej ...

Guca2008_03_fotDominikaZareba_200Czarno-białe dynamiczne zdjęcia są fotograficznym zapisem szalonej i spontanicznej atmosfery największego na świecie festiwalu trębaczy, który co roku w pierwszej połowie sierpnia odbywa się w serbskiej wiosce Guča.

Zdjęcia zrobione w sposób reporterski oddają atmosferę tego niezwykłego festiwalu, zabaw na ulicach, niekończących się "jam sessions" i pozytywnej żywiołowej energii, która udziela się i muzykom i uczestnikom festiwalu. Można zobaczyć zrobione z ręki na ulicy portrety trębaczy, orkiestry ruszające lub czekające na występ, tańczących Romów, detale związane z trąbką a także "trąbiące" papryczki czy słoneczniki, tak jakby także martwej naturze udzielał się klimat chwili i miejsca.

Dominika Zaręba – z zamiłowania podróżniczka, publicystka i fotografka, współzałożycielka krakowskiego wydawnictwa podróżniczego Bezdroża. Zawodowo zajmuje się turystyką przyjazną dla środowiska, jest autorką pierwszej w Polsce książki o ekoturystyce pt. “Ekoturystyka” (PWN, Warszawa, III wyd. 2009).

 Zwiedziła m.in. kraje Ameryki Łacińskiej i Północnej, Południową Syberię, Mongolię i Kirgizję. Często podróżuje po krajach Środkowo-Europy Wschodniej i Bałkanach. Jej relacje z podróży oraz fotografie ukazywały się w prasie codziennej, pismach podróżniczych, specjalistycznych periodykach a także przewodnikach turystycznych Wydawnictwa Bezdroża. Jest też autorem i współautorem licznych artykułów, zeszytów, opracowań i książek z dziedziny turystyki i ochrony środowiska, stworzyła Program Zielonych Szlaków – Greenways w Fundacji Partnerstwo dla Środowiska. Prywatnie promuje także ideę podróżowania z dziećmi. Swoje zdjęcia (niejednokrotnie nagradzane w konkursach) prezentowała na licznych wystawach autorskich w Polsce (m.in. w Międzynarodowym Centrum Kultury i Muzeum Etnograficznym w Krakowie oraz w kawiarniach Krakowa i Lanckorony) i zagranicą (m.in. w Instytucie Kultury w Mińsku na Białorusi).


Cafe Szafe, Kraków, ul. Felicjanek 10, wystawa czynna do 15 września