Oświetlenie planu zdjęciowego
Beauty dish, softreflektor... to nazwy żargonowe lub katalogowe odbłyśnika, który znajduje się w ofercie każdego producenta studyjnych lamp błyskowych. Ze względu na jego specyficzne właściwości poświęcamy mu oddzielny artykuł w naszym cyklu.
Przez niektórych fotografów reflektor ten nazywany jest również „słoneczkiem” trochę niesłusznie, gdyż wiązka światła uzyskiwana dzięki niemu nie oddaje charakteru światła słonecznego. Proponuję więc pozostać przy dwóch wymienionych na początku nazwach angielskich znacznie bliżej oddających jego właściwości.
Ma on kształt zbliżony do dużego, głębokiego talerza. Zwykle jego średnica mieści się w przedziale 40-70 cm – w większości przypadków jest to około 50 cm. Wnętrze czaszy posiada chropowatą fakturę w kolorze srebrnym lub gładką w kolorze matowo-białym. Palnik lampy zasłonięty jest kopułką z metalu (umocowaną na trzech prętach lub sprężynach), która ma za zadanie odbicie i rozproszenie promieni światła wewnątrz czaszy.
Jako akcesoria rozszerzające walory użytkowe reflektora wykorzystuje się dodatkowe dyfuzory rozpraszające z tkaniny lub tworzywa oraz plastry miodu.
Efekt światłocieniowy, jaki uzyskujemy dzięki softreflektorom ma charakter pośredni pomiędzy softboksem o podobnej powierzchni dyfuzora a srebrną parasolką, odbijającą (ustawienie na krótkiej sztycy). Trudno jest go uzyskać za pomocą innych końcówek formujących i modelujących wiązkę światła – jest charakterystyczny i niepowtarzalny. Jest to chyba jedyny odbłyśnik, dzięki któremu w efektowny sposób oświetlimy fotografowany obiekt przy użyciu tylko jednej lampy.
Chcąc zaprezentować w skrócie efekty, jakie można uzyskać przy zastosowaniu tego reflektora, wykorzystaliśmy odbłyśnik ACW Beauty-Dish znajdujący się w ofercie niemieckiej firmy Hensel Studiotechnik.
Posiada on dosyć oryginalną konstrukcję pozwalająca na uzyskanie ciekawych efektów.
Wewnętrzna powierzchnia czaszy jest biała. Oprócz kopułki, we wnętrzu znajdują się jeszcze dwa dodatkowe aluminiowe, płaskie, ażurowe pierścienie mające za zadanie skuteczne rozproszenie promieni światła. Dzięki ruchomemu uchwytowi kopułka może być zdjęta, a w jej miejsce można włożyć plastry miodu stanowiące wyposażenie dodatkowe standardowych odbłyśników o średnicy 7 cali. Zależnie od gęstości plastra miodu możemy regulować natężenie światła wewnątrz wiązki oświetlającej fotografowany obiekt. Ponadto w dodatkowy uchwyt nad plastrem miodu można wsunąć foliowy filtr barwny np. ocieplający lub oziębiający.
Wśród akcesoriów dodatkowych mamy jeszcze do dyspozycji duży plaster miodu zakładany na cały reflektor.
Warto wspomnieć, że w ofercie firmy Hensel znajduje się odbłyśnik ACS Beauty-Dish ze srebrnym wnętrzem czaszy dający nieco bardzie kontrastowe oświetlenie.
Efekty uzyskane w różnych konfiguracjach ACW Beauty Dish z akcesoriami dodatkowymi.
Arkadiusz Bąkowski
Współpraca: Hensel Studiotechnik. Piotr Paszkiewicz
http://www.hensel.pl