piątek, 19 kwiecień 2024
– polscy finaliści wybrani

logo-mPrace konkursowe Maksymiliana Cieślaka, Mateusza Sadowskiego i Aleksandry Waliszewskiej prezentowały najwyższy poziom artystyczny w polskim etapie Henkel Art. Award. 2010. Artyści, których dokumentacje zostały wybrane spośród rekordowej liczby 260 zgłoszeń, jesienią będą rywalizować o nagrodę główną – indywidualną wystawę w wiedeńskim MUMOK.

– polscy finaliści wybrani

Prace konkursowe Maksymiliana Cieślaka, Mateusza Sadowskiego i Aleksandry Waliszewskiej prezentowały najwyższy poziom artystyczny w polskim etapie Henkel Art. Award. 2010. Artyści, których dokumentacje zostały wybrane spośród rekordowej liczby 260 zgłoszeń, jesienią będą rywalizować o nagrodę główną – indywidualną wystawę w wiedeńskim MUMOK.

Zobacz większe!
Jedna z nadesłanych na konkurs prac Aleksandry Waliszewskiej
O nominacji Maksymiliana Cieślaka, Mateusza Sadowskiego i Aleksandry Waliszewskiej zdecydowało jury w składzie: Hanna Wróblewska, Zastępca Dyrektora Zachęty Narodowej Galerii Sztuki – przewodnicząca jury, Stach Szabłowski, kustosz Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie oraz Piotr Bernatowicz, redaktor naczelny miesięcznika „Arteon. Magazyn o Sztuce”.

Mateusz-Sadowski_Friction
Kadr z konkursowej pracy wideo Mateusza Sadowskiego
– Przegląd dokumentacji nadesłanych na konkurs był dla nas bardzo ciekawy - podsumowuje konkurs Hanna Wróblewska. - Oprócz artystów już znanych z polskiej sceny artystycznej, debiutujących w ostatnich kilku latach, mieliśmy tez możliwość uzupełnienia naszej wiedzy o postawy artystyczne, dzieła i nazwiska wcześniej nam nieznane. Poziom dokumentacji był dobry, wybór spośród nich tylko trzech zamiast pięciu czy siedmiu był dla nas prawdziwym problemem, z którego wybrnęliśmy po dyskusji, starając się uszanować różnorodność stanowisk artystycznych i pluralizm własnych postaw – dodaje przewodnicząca jury.

Jury postanowiło nagrodzić 27-letniego Mateusza Cieślaka za tworzenie zaskakująco spójnej i oryginalnej całości prac wideo przy wykorzystaniu bogatych, acz różnorodnych źródeł. Artysta, na co dzień mieszkający w Tomaszowie Lubelskim, jest absolwentem Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marie Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Mateusz Sadowski przekonał oceniających użyciem w swoich pracach wideo niemal demonstracyjnie bardzo prostych środków, obrazów i materiałów, za pomocą których odwołuje się do niezwykle mocnych i podstawowych emocji oraz doświadczeń. Urodzony w 1984 roku artysta ukończył Wydział Intermediów poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych.
34-letnia Aleksandra Waliszewska, która zgłosiła prace w kategorii malarstwo, została wyróżniona za połączenie ogromnej dynamiki wyobraźni ze swobodą, z jaką penetruje malarskie konwencje i rozległe obszary kultury wizualnej. Artystka obroniła dyplom na Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Maksymilian-Cieslak_Odrobina-szczescia
Kadr z konkursowego wideo Maksymiliana Cieślaka
Oprócz wyróżnienia w postaci udziału w międzynarodowym finale, trójka polskich artystów otrzyma nagrodę finansową. – Podobnie jak w zeszłym roku, ze względu na bardzo wyrównany poziom artystyczny reprezentowany przez finalistów, jury postanowiło nie przyznawać tylko jednego wyróżnienia finansowego. Kwota 5 tysięcy złotych zostanie powiększona do 6 tysięcy złotych i podzielona na trzy równe części - mówi Dorota Strosznajder koordynatorka konkursu z ramienia Henkel Polska. - Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zainteresowanie naszym artystycznym przedsięwzięciem, a za nominowanych trzymamy kciuki w międzynarodowym etapie – dodaje.

Międzynarodowe jury we wrześniu oceni prace krajowych finalistów i wybierze pięciu artystów, którzy przejdą do ścisłego finału i będą walczyć o nagrodę główną - czek na 7 tysięcy euro, indywidualną wystawę w wiedeńskim Museum Moderner Kunst Stiftung Ludwig (MUMOK) oraz w kraju ojczystym. Zwycięzca zostanie ogłoszony podczas oficjalnej ceremonii, która odbędzie się w listopadzie 2010 r.

O konkursie:

Henkel Art. Award. to międzynarodowy konkurs artystyczny organizowany od 2002 roku kierowany do  twórców z 31 krajów Europy i Azji. Od początku istnienia partnerem Henkla jest prestiżowe austriackie stowarzyszenie kulturalne – KulturKontakt. W zeszłym roku do grona partnerów dołączyło centrum sztuki MUMOK z Wiednia.
Dziewiąta edycja Henkel Art.Award. skupia się na wybranych dziedzinach sztuki nowoczesnej: rysunku, fotografii, malarstwie wideo oraz instalacjach. Organizatorzy nie narzucali uczestnikom żadnych ograniczeń tematycznych, przy wyborze zwycięzców liczył się wybitny oraz innowacyjny charakter prac artystycznych. Prace mogli zgłaszać artyści w wieku 18-40 lat. O przyznaniu głównej nagrody zadecyduje międzynarodowe jury.
Od ponad 130 lat Henkel nie ustaje w wysiłkach, by czynić życie ludzkie łatwiejszym, lepszym i piękniejszym. Klasyfikowana w rankingu największych firm na świecie Fortune Global 500 i, według magazynu Fortune, najbardziej podziwiana firma w Niemczech, oferuje silne marki i technologie w trzech strategicznych obszarach: środków piorących i czystości, kosmetyków do pielęgnacji włosów i ciała oraz klejów, uszczelniaczy i technologii powierzchniowych. Każdego dnia ponad 50 tysiące pracowników Henkla w 125 krajach całego świata wypełnia misję firmy zgodnie z mottem "A Brand like a Friend" (Marka jak Przyjaciel). W 2009 roku Henkel odnotował sprzedaż w wysokości 13,5 miliarda euro, skorygowany zysk operacyjny firmy wyniósł 1,3 miliarda euro.


Kontakt dla prasy:

Dorota Strosznajder
Corporate Communication Director, Henkel Polska Sp. z o.o.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel: (022) 565 66 65

Zofia Kurek-Maciejewicz
Solski Burson – Marsteller
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel: (022) 242 86 30

Informacja prasowa, 6 lipca 2010 r.