Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Konkursy inne Wyniki Henkel Art. Award. 2010
środa, 21 kwietnia 2021

Henkel Art. Award. 2010
wtorek, 06 lipca 2010 21:11    Drukuj Email

– polscy finaliści wybrani

Prace konkursowe Maksymiliana Cieślaka, Mateusza Sadowskiego i Aleksandry Waliszewskiej prezentowały najwyższy poziom artystyczny w polskim etapie Henkel Art. Award. 2010. Artyści, których dokumentacje zostały wybrane spośród rekordowej liczby 260 zgłoszeń, jesienią będą rywalizować o nagrodę główną – indywidualną wystawę w wiedeńskim MUMOK.

Zobacz większe!
Jedna z nadesłanych na konkurs prac Aleksandry Waliszewskiej
O nominacji Maksymiliana Cieślaka, Mateusza Sadowskiego i Aleksandry Waliszewskiej zdecydowało jury w składzie: Hanna Wróblewska, Zastępca Dyrektora Zachęty Narodowej Galerii Sztuki – przewodnicząca jury, Stach Szabłowski, kustosz Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie oraz Piotr Bernatowicz, redaktor naczelny miesięcznika „Arteon. Magazyn o Sztuce”.

Mateusz-Sadowski_Friction
Kadr z konkursowej pracy wideo Mateusza Sadowskiego
– Przegląd dokumentacji nadesłanych na konkurs był dla nas bardzo ciekawy - podsumowuje konkurs Hanna Wróblewska. - Oprócz artystów już znanych z polskiej sceny artystycznej, debiutujących w ostatnich kilku latach, mieliśmy tez możliwość uzupełnienia naszej wiedzy o postawy artystyczne, dzieła i nazwiska wcześniej nam nieznane. Poziom dokumentacji był dobry, wybór spośród nich tylko trzech zamiast pięciu czy siedmiu był dla nas prawdziwym problemem, z którego wybrnęliśmy po dyskusji, starając się uszanować różnorodność stanowisk artystycznych i pluralizm własnych postaw – dodaje przewodnicząca jury.

Jury postanowiło nagrodzić 27-letniego Mateusza Cieślaka za tworzenie zaskakująco spójnej i oryginalnej całości prac wideo przy wykorzystaniu bogatych, acz różnorodnych źródeł. Artysta, na co dzień mieszkający w Tomaszowie Lubelskim, jest absolwentem Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marie Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Mateusz Sadowski przekonał oceniających użyciem w swoich pracach wideo niemal demonstracyjnie bardzo prostych środków, obrazów i materiałów, za pomocą których odwołuje się do niezwykle mocnych i podstawowych emocji oraz doświadczeń. Urodzony w 1984 roku artysta ukończył Wydział Intermediów poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych.
34-letnia Aleksandra Waliszewska, która zgłosiła prace w kategorii malarstwo, została wyróżniona za połączenie ogromnej dynamiki wyobraźni ze swobodą, z jaką penetruje malarskie konwencje i rozległe obszary kultury wizualnej. Artystka obroniła dyplom na Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Maksymilian-Cieslak_Odrobina-szczescia
Kadr z konkursowego wideo Maksymiliana Cieślaka
Oprócz wyróżnienia w postaci udziału w międzynarodowym finale, trójka polskich artystów otrzyma nagrodę finansową. – Podobnie jak w zeszłym roku, ze względu na bardzo wyrównany poziom artystyczny reprezentowany przez finalistów, jury postanowiło nie przyznawać tylko jednego wyróżnienia finansowego. Kwota 5 tysięcy złotych zostanie powiększona do 6 tysięcy złotych i podzielona na trzy równe części - mówi Dorota Strosznajder koordynatorka konkursu z ramienia Henkel Polska. - Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zainteresowanie naszym artystycznym przedsięwzięciem, a za nominowanych trzymamy kciuki w międzynarodowym etapie – dodaje.

Międzynarodowe jury we wrześniu oceni prace krajowych finalistów i wybierze pięciu artystów, którzy przejdą do ścisłego finału i będą walczyć o nagrodę główną - czek na 7 tysięcy euro, indywidualną wystawę w wiedeńskim Museum Moderner Kunst Stiftung Ludwig (MUMOK) oraz w kraju ojczystym. Zwycięzca zostanie ogłoszony podczas oficjalnej ceremonii, która odbędzie się w listopadzie 2010 r.

O konkursie:

Henkel Art. Award. to międzynarodowy konkurs artystyczny organizowany od 2002 roku kierowany do  twórców z 31 krajów Europy i Azji. Od początku istnienia partnerem Henkla jest prestiżowe austriackie stowarzyszenie kulturalne – KulturKontakt. W zeszłym roku do grona partnerów dołączyło centrum sztuki MUMOK z Wiednia.
Dziewiąta edycja Henkel Art.Award. skupia się na wybranych dziedzinach sztuki nowoczesnej: rysunku, fotografii, malarstwie wideo oraz instalacjach. Organizatorzy nie narzucali uczestnikom żadnych ograniczeń tematycznych, przy wyborze zwycięzców liczył się wybitny oraz innowacyjny charakter prac artystycznych. Prace mogli zgłaszać artyści w wieku 18-40 lat. O przyznaniu głównej nagrody zadecyduje międzynarodowe jury.
Od ponad 130 lat Henkel nie ustaje w wysiłkach, by czynić życie ludzkie łatwiejszym, lepszym i piękniejszym. Klasyfikowana w rankingu największych firm na świecie Fortune Global 500 i, według magazynu Fortune, najbardziej podziwiana firma w Niemczech, oferuje silne marki i technologie w trzech strategicznych obszarach: środków piorących i czystości, kosmetyków do pielęgnacji włosów i ciała oraz klejów, uszczelniaczy i technologii powierzchniowych. Każdego dnia ponad 50 tysiące pracowników Henkla w 125 krajach całego świata wypełnia misję firmy zgodnie z mottem "A Brand like a Friend" (Marka jak Przyjaciel). W 2009 roku Henkel odnotował sprzedaż w wysokości 13,5 miliarda euro, skorygowany zysk operacyjny firmy wyniósł 1,3 miliarda euro.


Kontakt dla prasy:

Dorota Strosznajder
Corporate Communication Director, Henkel Polska Sp. z o.o.
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
tel: (022) 565 66 65

Zofia Kurek-Maciejewicz
Solski Burson – Marsteller
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
tel: (022) 242 86 30

Informacja prasowa, 6 lipca 2010 r.

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 1 Vote )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież