środa, 17 lipiec 2024

WIELKI KONKURS FOTOGRAFICZNY NATIONAL GEOGRAPHIC POLSKA WYSTARTOWAŁ

7WKF_080Jak co roku redakcja miesięcznika National Geographic Polska zaprasza do udziału w Wielkim Konkursie Fotograficznym. Prestiżowa nagroda w postaci publikacji na łamach miesięcznika i wysokiej klasy sprzęt fotograficzny sprawiają, że co roku redakcja otrzymuje kilkadziesiąt tysięcy zgłoszeń. Począwszy od 1. edycji, która odbyła się w 2005 r., nadesłano blisko 300 tysięcy fotografii, …

WIELKI KONKURS FOTOGRAFICZNY NATIONAL GEOGRAPHIC POLSKA WYSTARTOWAŁ

7WKF_wiekszy

Jak co roku redakcja miesięcznika National Geographic Polska zaprasza do udziału w Wielkim Konkursie Fotograficznym. Prestiżowa nagroda w postaci publikacji na łamach miesięcznika i wysokiej klasy sprzęt fotograficzny sprawiają, że co roku redakcja otrzymuje kilkadziesiąt tysięcy zgłoszeń. Począwszy od 1. edycji, która odbyła się w 2005 r., nadesłano blisko 300 tysięcy fotografii, co czyni konkurs największym i najpopularniejszym wydarzeniem tego typu w Polsce.

Zdjęcia do konkursu można nadsyłać od 1 września do 31 października 2011 r. w czterech kategoriach: KRAJOBRAZ, LUDZIE, ZWIERZĘTA i FOTOREPORTAŻ. W każdej kategorii uczestnicy mogą zgłosić maksymalnie 5 zdjęć, z wyjątkiem kategorii FOTOREPORTAŻ, do której można zgłosić od 3 do 6 fotografii. Łączna liczba przesłanych zdjęć nie może przekroczyć 21. Fotografie można nadsyłać drogą elektroniczną, przez stronę www.national-geographic.pl, po uprzednim zarejestrowaniu się w serwisie. Szczegółowe informacje o sposobie zgłaszania zdjęć znajdują się na stronie: www.national-geographic.pl.

Spośród nadesłanych prac jury wybierze finalistów, przyznając GRAND PRIX konkursu oraz 1. miejsce i wyróżnienia w każdej kategorii. Ponadto sponsor nagród, firma NIKON, przyzna dodatkowe wyróżnienie, niezwiązane z żadną z kategorii. Na zwycięzców czeka publikacja zdjęć na łamach magazynu National Geographic Polska (wydanie grudniowe, które ukaże się 1 grudnia br.) i na stronie www.national-geographic.pl.

Jak co roku zdjęcia ocenią wybitni fotografowie i przedstawiciele redakcji National Geographic Polska pod przewodnictwem TOMASZA TOMASZEWSKIEGO, konsultanta generalnego polskiej edycji legendarnego magazynu. W skład jury 7. edycji konkursu wchodzą:

  • PIOTR ANDREWS: fotoreporter wojenny, nominowany do nagrody Pulitzera 1996 za zdjęcie masakry w Sarajewie. Autor licznych reportaży m.in. z wyborów w Afryce Południowej czy wojny w Zatoce Perskiej. Pracuje w Agencji Informacyjnej Reuters.
  • CZAREK SOKOŁOWSKI: fotoreporter, pracuje dla Associated Press. Międzynarodową sławę przyniosły mu zdjęcia ze stanu wojennego w Polsce. W kwietniu 1992 r. jako jedyny Polak, otrzymał Nagrodę Pulitzera (kategoria fotografii reporterskiej) za zdjęcia wykonane w Moskwie w czasie nieudanego puczu z 1991 r.
  • GRZEGORZ LEŚNIEWSKI: jedyny Polak biorący udział w projekcie Wild Wonders of Europe, ukazującym dziedzictwo przyrodnicze Europy. Autor cyklu diaporam zatytułowanych „Przez Puszcze i Bagna”. W 2005 r. został odznaczony tytułem Fotografa Roku, przyznawanym przez Związek Polskich Fotografów
  • FILIP ĆWIK: fotoreporter tygodnika „Newsweek Polska". Kilkukrotny laureat Grand Press Photo. W 2011 r. jego reportaż „Narodowa Żałoba w Polsce” zdobył III miejsce w konkursie Word Press Photo.
  • MARTYNA WOJCIECHOWSKA: redaktor naczelna National Geographic Polska, NG Traveler i Kaleidoscope. Dziennikarka i podróżniczka. Od 1998 r. związana z telewizją TVN, gdzie od 2009 r. realizuje cykl dokumentalny „Kobieta na krańcu świata”. Kobieta wielu pasji.
  • WOJCIECH FRANUS: kierownik działu graficznego National Geographic Polska. Z zamiłowania specjalista od rewitalizacji fotografii historycznej. Dzięki jego staraniom powstała wystawa odnalezionych zdjęć Arkadego Fiedlera „Madagaskar 1937” i "Dywizjon 303".
  • WIKTOR SOBOLEWSKI: juror z ramienia firmy Nikon. Od 1997 r. zaangażowany we wprowadzanie pierwszych modeli aparatów cyfrowych na rynek Polski. Od kilkunastu lat pracuje dla marki NIKON. Twórca projektu www.fotoprawo.pl.

INFORMACJA O NAGRODACH

GRAND PRIX: aparat Nikon D3X z obiektywem AF-S Nikkor 24-70 mm f/2,8G ED i lampą błyskową SB-900, projektor Full HD Epson EH-TW3200, drukarka fotograficzna Epson Stylu Photo R3000.

PIERWSZE MIEJSCA: aparat Nikon D7000 z obiektywem AF-S DX Nikkor 18-105 mm f/3,5-5,6G ED VR, urządzenie wielofunkcyjne Epson Stylus Photo PX720WD.

WYRÓŻNIENIA: aparat kompaktowy COOLPIX P300, urządzenie wielofunkcyjne Epson Stylus SX425W.

DODATKOWE WYRÓŻNIENIE PRZYZNANE PRZEZ SPONSORA NAGRÓD FIRMĘ NIKON: gadżety fotograficzne marki Nikon.

Regulamin konkursu dostępny jest w redakcji magazynu National Geographic Polska, a także na stronie: www.national-geographic.pl.