Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Kalendarium Obrazy ujawnione
środa, 12 maja 2021

Obrazy ujawnione
czwartek, 14 stycznia 2010 21:32    Drukuj Email
Krzysztof Wojciechowski – „Obrazy ujawnione"

Fot. Krzysztof Wojciechowski, "Wołgi przed KC", Warszawa, 1970Wystawa „Obrazy ujawnione” przedstawia twórczość fotograficzną Krzysztofa Wojciechowskiego, który jako jeden z niewielu polskich fotografów nie znalazł do tej pory należytego zainteresowania dla swoich dokonań, często promując i prezentując dokonania innych.

Wojciechowski już w latach 70. zaczął współpracę z kręgiem artystów skupionych wokół Galerii Remont w Warszawie, koncentrujących się nad wypracowaniem ciekawych koncepcji artystycznych, u podłoża których leżał konceptualizm. Z racji długoletniej współpracy i współtworzenia programu

Małej Galerii w Warszawie, oprócz własnej twórczości zajmował się promocją i upowszechnianiem twórczości innych artystów, związanych środowiskowo z kręgiem Małej Galerii. Od wielu lat pisze regularnie teksty krytyczne do katalogów, a także do internetowego wydania FOTOTAPETY.

Współpracuje regularnie z magazynem artystycznym Tytuł Roboczy.

Na przestrzeni ponad 40 lat twórczość fotograficzna Krzysztofa Wojciechowskiego przeszła bardzo ewolucję, od konceptualno-minimalistycznych realizacji fotograficznych (wyludnione krajobrazy, weryzm otoczenia, „przypadkowy” para-reportaż uliczny) do projektów natury bardziej osobistej, intymnej, gdzie silnym akcentem jest odwołanie się do tradycji oraz pamięci (wideo Streszczenie, Urlop 1939) oraz para-publicystyczne projekty odnoszące się do aktualnych wydarzeń politycznych (Barwy walki, Opowieści lewantyńskie). Obok czarno-białej fotografii w postaci klasycznego bromu, której to technice pozostał wierny aż do dzisiaj, w swoich realizacjach nie waha się użyć innych mediów: wideo, fotografii cyfrowej, wydruku komputerowego czy innych materiałów pozwalających tworzyć obiekty przestrzenne.

Wystawa w CSW, z którym Krzysztof Wojciechowski jest związany od blisko 20 lat, będzie pierwszą tak szeroką panoramą prezentującą jego tak istotną dla polskiej fotografii twórczość.

 Kurator: Marek Grygiel

Jednocześnie 26 stycznia 2010 o godz. 19.00 otwarta zostanie druga część tej wystawy „Czas ujawniony”  w Galerii ART+ ON / Rempex w Warszawie przy ul. Senatorskiej 11, gdzie prezentowane będą prace z wcześniejszego okresu w postaci oryginalnych odbitek z epoki, jak i prac wykonanych współcześnie będących wynikiem gruntownej pracy nad własnym bogatym archiwum, sięgającym końca lat 60.


Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski , Warszawa, ul. Jazdów 2,
wystawa czynna od 23 stycznia do 28 lutego

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 0 Votes )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież