Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Kalendarium Klaudyna Schubert – „Obsada”
niedziela, 09 maja 2021

Klaudyna Schubert – „Obsada”
sobota, 09 stycznia 2010 02:16    Drukuj Email
Wystawa fotografii  inspirowanych spektaklem „Hommage à Chagall” Teatru GROTESKA w Krakowie.

CHAGALL_plakat_-200W tym roku Teatr Lalki, Maski i Aktora GROTESKA w Krakowie obchodzi jubileusz 65-lecia. Nowy sezon teatralny otwieraliśmy premierą spektaklu Hommage à Chagall w reżyserii Adolfa Weltschka. W tym niezwykle poetyckim przedstawieniu obrazy artysty ożywają na scenie i nabierają cielesnej trójwymiarowości.

 Ze sceny nie pada ani jedno słowo. Milknie na rzecz plastyki i ruchu. Harmonijnie współgrają ze sobą w trzech przenikających się planach: aktorzy animujący marionetki, aktorzy grający w maskach oraz projekcje video. Oszałamiający efekt końcowy jest wynikiem pracy wielu twórców, niewidocznych dla widzów: reżysera, scenografa, kompozytora, choreografa oraz ekip pracowników Teatru: plastyków, krawców, mechanizatorów, akustyków, oświetleniowców i techników.

Autorka zdjęć Klaudyna Schubert uczestniczyła w ostatnim etapie prób spektaklu. W kadrze uchwyciła aktorów grających w maskach. Wykonywana setki razy czynność nakładania i ściągania masek wprawiła ją w konsternację i zadziwienie.  Patrząc przez obiektyw aparatu, stała się świadkiem niezwykle intymnej relacji aktor-maska, maska-aktor. W cyklu zdjęć „Obsada” fotografka próbuje tę relację pokazać i skłonić do refleksji – tak intymnych, jak intymna jest sama ta relacja.

 Maska to „druga”, „nakładana” twarz. Istnieje nie tylko w kategorii stricte teatralnej, ale także życiowej, codziennej. To rodzaj zasłony. Paradoks maski pozwala na urzeczywistnienie tęsknoty bycia do bólu kimś takim, jakim się jest i wykrzyczenie tego ciałem.

 Obsada to zapis sytuacji, w której fotograf stał się świadkiem niewygodnej dla aktora chwili. Maska pyta: „Gdzie wędruje twoje ja?”.

Klaudyna Schubert ur. 4 grudnia 1986 w Krakowie, absolwentka Mediteraneistyki na

Uniwersytecie Jagiellońskim, obecnie studentka Stosunków Etnicznych i Migracji

Międzynarodowych również na UJ. Jej hobby to życie. Fotografuje od dziecka. Wszystko i wszystkich. Animuje działania niszowe związane z szeroko pojęta  sztuką. Inne pasje: kręcenie filmów telefonem komórkowym oraz czytanie na dobranoc bajek, przy których się nie zasypia.


Lalki, Maski i Aktora GROTESKA, Kraków, ul. Skarbowa 2, wystawa czynna od 11 stycznia do 31 marca

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 0 Votes )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież