Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Kalendarium Marek Piasecki – „Muralia a nie mury”
poniedziałek, 19 kwietnia 2021

Marek Piasecki – „Muralia a nie mury”
środa, 04 listopada 2009 21:22    Drukuj Email

Patronat miesięcznika FOTO.

M_Piasecki_bez_tytulu_cykl_muralia_200Jak pisze Artur Sandauer  liczy się przekroczenie granic, a jak pisze Zbigniew Dłubak, sztuka funkcjonuje na zasadzie „potrzeby poszukiwania  innego."

W Muraliach Marka Piaseckiego z lat pięćdziesiątych to coś  innego, co domaga się od nas byśmy je przyjęli bez słów mieszka za  jego zamurowanym oknem muru.

Marek Piasecki urodził się w Warszawie w 1935 roku, po powstaniu zamieszkał z rodziną w Krakowie i to właśnie tam stawiał pierwsze artystyczne kroki. Dzięki kontaktom przyjacielskim rodziców bardzo szybko nawiązał znajomości z krakowskimi artystami: Jonaszem Sternem i Marią Jaremianką. […]

W latach ’50 dojrzały już artysta nawiązał przyjaźń z Mironem Białoszewskim. Dzięki Białoszewskiemu Piasecki nie tylko poznał środowisko artystyczne skupione wokół Teatru na Tarczyńskiej, ale również wykonywał fotograficzną dokumentację pierwszych spektakli. Obok reportażu i swoiście pojętego dokumentu Piasecki był również wrażliwym portrecistą swojego środowiska. W jego twórczości możemy znaleźć wnikliwe studia portretowe Białoszewskiego, Nikifora, Zdzisława Beksińskiego czy Jerzego Lewczyńskiego, z którymi zaprzyjaźnił się pod koniec lat ‘50tych.

Fotografia miała również duży wpływ na stricte artystyczną działalność Piaseckiego, w której autor sięgał często po technikę heliografii a także wykorzystywał techniki fotochemiczne dla opracowywania kompozycji abstrakcyjnych.

Od końca lat ‘50tych działalność Piaseckiego realizowała się na dwóch polach. W listopadzie 1958 fotograf podjął pracę reportażysty w „Tygodniku Powszechnym”, którą wykonywał do 1962 roku (zdjęcia Piaseckiego ukazywały się w tym tytule do połowy lat ‘60tych). […]

W roku 1967 Piasecki wyjechał do Szwecji na zaproszenie Konsthall w Lunds, gdzie otworzył wystawę indywidualną. Od tego czasu żyje tam i tworzy a jego twórczość spotkała się z dużym uznaniem. W ostatnich latach dzieło Piaseckiego jest na nowo odkrywane w Polsce dzięki wystawom w Galerii Starmach w Krakowie (Marek Piasecki. Heliografie, marzec - kwiecień 2007) oraz w warszawskiej Zachęcie (Marek Piasecki. Fragile, listopad 2008 - styczeń 2009). […]


Galeria Asymetria, Pierwsza galeria fotografii historycznej, Warszawa, ul. Nowogrodzka 18a m. 18 (4 piętro),
wystawa czynna od 17 listopada do 11 grudnia, http://www.asymetria.eu

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 1 Vote )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież