Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Kalendarium Hektor Mamet – „Jadalnia”
poniedziałek, 21 czerwca 2021

Hektor Mamet – „Jadalnia”
poniedziałek, 27 lipca 2009 19:14    Drukuj Email

jadalnia5_200Na wystawie zobaczyć będzie można wcześniejsze prace Mameta, szwajcarskiego artysty biorącego udział w 3 – miesięcznym programie rezydencyjnym WyspaAIRport oraz najnowszą- „Stołówkę” - przygotowaną specjalnie na pokaz w Instytucie Sztuki Wyspa. „Stołówka” to specyficzna interwencja w miejscu, gdzie niegdyś mieściła się jadalnia dla uczniów Zasadniczej Szkoły Budowy Okrętów (dzisiejszy Instytut Sztuki Wyspa).

Stołówka, ulokowana w piwnicy, przez prawie jedenaście lat, czyli od momentu zamknięcia szkoły, pozostawała „nietknięta”. Z upływem czasu, farba zaczęła powoli łuszczyć się, kruszyć się i odpadać ze ścian, odkrywając kolejne warstwy koloru. Działanie Mameta polega na uzupełnianiu i odmalowywaniu ubytków na ścianach farbami zbliżonymi do tych oryginalnych, pierwotnych odcieni.

Projekt ma na celu zbadanie z punktu widzenia lokatora otoczenia dawnych terenów Stoczni Gdańskiej, gdzie dawniej znajdowało się wiele budynków o różnych funkcjach, jak domy mieszkalne dla rodzin pracowników stoczniowych, szpitale czy przedszkola. Dzisiaj budynki te są opuszczone, bądź używane w innym celu niż pierwotny.

 W sierpniu„Stołówka” Mameta będzie również częścią większego projektu Grzegorza Klamana. Autobus, jakiego używano za czasów PRL-u, będzie obwozić chętnych  po dawnych terenach stoczniowych i pokazywać inne interesujące miejsca, takie jak mur przez który przeskoczył Lech Wałęsa rozpoczynając rewoltę przeciw reżimowi komunistycznemu.

 BIOGRAFIA: Hektor Mamet urodzony w 1983 r. w Szwajcarii. Studiował w City and Guilds of London Art School (2003-2006) i Chelsea College for Art and Design (2007) w Londynie. Obecnie edukację kontynuuje w paryskiej Ecole des Beaux-Arts w Paryżu. Mieszka i pracuje w Paryżu i Londynie.

Projekt został zrealizowany we współpracy ze Szwajcarską Fundacją dla Kultury ProHelvetia.

Koordynacja: Daniela Deutelbaum, Jaroslav Dufek, Aleksandra Grzonkowska.


Instytut Sztuki WYSPA, Gdańsk, teren dawnej Stoczni Gdańskiej, ul. Doki 1/145 B,
http://www.wyspa.art.pl/index.php?parent_id=108&menu_id=1

wystawa czynna od  czwartku do niedzieli w godzinach 12:00 - 16:00

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 0 Votes )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież