Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Kalendarium Rozpoznaj Warszawę
sobota, 19 czerwca 2021

Rozpoznaj Warszawę
poniedziałek, 20 lipca 2009 12:12    Drukuj Email

W Fotoplastikonie zaprezentowanych będzie 48 fotografii, w znakomitej większości niepublikowanych. Ich twórcami byli żołnierze (najczęściej posługujący się aparatami fotograficznymi Leica), których funkcję określano formalnie: PSW – Prasowy Sprawozdawca Wojenny, podlegający BIP-owi (Biuro Informacji i Propagandy Komendy Głównej AK), lub fotografowie posiadający swój sprzęt, działający na własną rękę. Filmy wywoływano zazwyczaj w powstańczych laboratoriach, chociaż zdarzały się wyjątki. Klisze ukrywano w najrozmaitszych skrytkach. To, co ocalało po wojnie, zostało odkopane z gruzów i przeniesione przez samych twórców bądź ich bliskich do rodzinnych archiwów. Niektórzy fotoreporterzy, tacy jak Stanisław Kopf, skrzętnie zbierali i dokumentowali każdą napotkaną odbitkę, tworząc własne opisane światłem historie Warszawy okupacyjnej, powstańczej i powojennej. Inni pokazywali cudem ocalałe resztki zbiorów na wystawach, publikowali je. Nazwiska wielu z tych fotografów są dzisiaj znane, ale zdarzają się i takie, które rozpoznać potrafią tylko specjaliści albo w ogóle nie można dokonać ich identyfikacji.

Fotografie przedstawiają życie codzienne okupowanej Warszawy, przygotowania do walki, zniszczenie miasta. Wystawa towarzyszy wydaniu albumu pod tym samym tytułem, zawierającemu ponad 200 fotografii ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego.

MPW_IK-1372_200

VIII / IX 1944, Autor nieznany
Powstańcy Batalionu Parasol po przejściu kanałami do Śródmieścia, prawdopodobnie na ulicy Jasnej.

MPW_IN-2576_200

1940, Autor: Władysław Martyka Biskup
Spotkanie przed pałacykiem w Królikarni przy ulicy Puławskiej. XVIII-wieczny pałac uległ znacznym zniszczeniom w 1939 roku, a także w 1944 roku podczas walk powstańczych.

 


Fotoplastikon Warszawski, Warszawa, Al. Jerozolimskie 51, wystawa czynna od 22 lipca do 19 sierpnia

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 0 Votes )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież