Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Kalendarium 40 Festiwal Fotografii Rencontres d’Arles
poniedziałek, 21 czerwca 2021

40 Festiwal Fotografii Rencontres d’Arles
czwartek, 16 lipca 2009 18:15    Drukuj Email

2008-10-foto-001Sławny Festiwal w prowansalskim Arles obchodzi w tym roku 40. Urodziny. Głównym, honorowym gościem będzie Nan Goldin, która pokaże dwa dzieła „The Ballad of Sexual Depondency” i „Soeurs, Saintes et Sybilles”. Pokazowi jej prac towarzyszy prezentacja prywatnej kolekcji zdjęć i obiektów.

Tegoroczna edycja Festiwalu, który rozciął się 7 lipca i potrwa do 13 września to 66 wystaw w całym mieście, liczne sympozja, spotkania autorskie i konferencje.

plan_wystaw_200

Pobierz szczegółowy plan wystaw

Jak co roku wybijającemu się młodemu fotografowi przyznana zostanie Nagroda Decouvertres des Rencontres w wysokości 25000 euro, a nominacje do nagrody otrzymało aż 15 fotografów.

Obok honorowego gościa Festiwalu na uwagę zasługują przede wszystkim wystawy zorganizowane z okazji jubileuszu. Pierwsza z nich nosi tytuł „40 Years Of Rencontres” i jest zbiorem prac artystów, którzy od 1970 roku brali udział w festiwalu. Druga, jubileuszowa wystawa – „40 Years of Ruptures”, to prezentacja prac dotychczasowych uczestników festiwalu, przy czym wybrano tych, których prace odcisnęły piętno w historii światowej fotografii. Wśród autorów między innymi Duane Michals, Brian Griffin, Martin Parr, Joan Fontcuberta, Eugene Richards, Thomas Florschuetz, Naoya Hatakeyama, Paulo Nozolino.

Indywidualne wystawy będą mieli także Lucien Clergue (jeden z trzech współzałożycieli festiwalu) i Willy Ronis, wybitny francuski fotograf, syn żydowskich emigrantów z Odessy i Litwy. Ten prawie stuletni artysta, którego Paryż uhonorował olbrzymią wystawą retrospektywną w Hôtel de Ville cztery lata temu z okazji 95-tej rocznicy urodzin, zaliczany jest do tendecji « fotografii humanistycznej ». Zgodnie z jego słowami « fotografia jest przekazem emocji », oraz « sposobem komunikowania ». Jego kariera zaczęła się w 1938 r. wraz z reportażem dokumentującym konflikty społeczne w fabryce Citroëna. Po II Wojnie Światowej zaczął systematycznie publikować we francuskiej prasie serie zdjęć z Paryża, a od roku 1950 jest członkiem agencji Rapho.

willy_ronis_200

Willy Ronis, Akt prowansalski, Gordes (Vaucluse) 1949, © Willy Ronis / Rapho / Eyedea

nan_goldin_200

Nan Goldin, Nan and Brian in the bed, New York City, 1983, © Nan Goldin

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 0 Votes )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież