Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Kalendarium Akademia Pstryk prezentuje:
niedziela, 09 maja 2021

Akademia Pstryk prezentuje:
czwartek, 18 czerwca 2009 23:44    Drukuj Email
pierwsza książka dla dzieci ilustrowana za pomocą fotografii otworkowej

W Londynie ukazała się pierwsza w historii książka dla dzieci zilustrowana za pomocą fotografii otworkowej. W tworzeniu tej publikacji mieli swój udział Polacy - artyści z polskiej grupy Akademia Pstryk pracowali razem z pracownikami brytyjskiej organizacji charytatywnej The Children’s Society nad projektem skierowanych do młodych wschodnioeuropejskich Romów mieszkających we wschodnio-londyńskiej dzielnicy Newham. W efekcie projektu grupa 18 Romów pochodzących z Polski i Słowacji opracowała jedną z tradycyjnych romskich opowieści, a następnie zilustrowała tę opowieść wykorzystując do tego własnoręcznie stworzone z kartonowych pudełek aparaty.

Fotografia otworkowa (camera obscura) wykorzystuje zjawisko prostoliniowego biegu światła. Tradycyjny obiektyw zastąpiony zostaje przez mała dziurkę. Do starannie wyciemnionego pudełka wpada światło przenosząc ze sobą obraz. Powstałe w pudełku zdjęcia są lekko nieostre i maja senno-oniryczny klimat.

Zilustrowana za pomocą tej nietypowej techniki fotograficznej bajka opowiada o Bumburumbum, potworze mieszkającym na strychu pewnego domu. Pewnego razu mama posyła dzieci na tenże strych po wędzącą się tam kiełbasę.

W czerwcu na ulicach Londynu książka rozdawana jest za darmo. Eventy uświetnia obecność konia i karawanu – czytelnych dla Brytyjczyków symboli kultury cygańskiej. Tak jak ilustracje do książki nie są typowe, tak i karawan nie jest jednak typowym cygańskim karawanem. Czarna skrzynka została przerobiona na wielką camerę obscurę – pierwowzór aparatu otworkowego. Publiczność ma szansę nie tylko otrzymać książkę – ale także wejść do środka tego wielkiego mobilnego aparatu fotograficznego.

Akademia Pstryk podejmuje się nowatorskich i wartościowych społecznie działań, które udowadniają, że naprawdę można realizować wartościowe przedsięwzięcia przy minimalnym, symbolicznym nakładzie. Akademia Pstryk zainicjowana została przez Martę Kotlarską i jej przyjaciół, którzy swój czas i energię postanowili poświęcić dzieciakom z warszawskiej Pragi.


W najbliższe wakacje Akademia Pstryk zawita do Polski:

16 – 17 lipca – warsztaty w ramach otwartych warsztatów sztuki Warto - z dziećmi z Ogniska im. Dziadka Lisieckiego "Dudziarska" w Warszawie

13 – 14 sierpnia otwarte warsztaty sztuki Warto w Bodzętynie koło Kielc

15 - 16 sierpnia - otwarte warsztaty sztuki Warto w Radomiu

19 lipca - 7 sierpnia - warsztaty w ramach Romskiego Pstryka (Projekt Marty Kotlarskiej i Małgorzaty Mirgi-Tas) w trzech osiedlach romskich w Małopolsce

17-26 sierpnia akcja happeningowa w kontenerze morskim nad Wisłą w ramach Festiwalu Przemiany http://www.przemianywisly.pl/ Kontener ten zostanie przerobiony na ogromna kamerę otworkową i zostanie za jego pomocą wykonane zdjęcie o powierzchni 12 m2

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 0 Votes )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież