Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
poniedziałek, 17 maja 2021

Motyle
wtorek, 02 czerwca 2009 00:39    Drukuj Email
Agnieszka Astaszow

Powiększ!03.06–30.06.2009

Galeria Miejskiego Centrum Kultury w Mysłowicach (ul. Grunwaldzka 7)

Wernisaż wystawy: 3 czerwca 2009 r., godzina 18.00

Motyl symbolizuje duszę, szczęście, lekkość, ale też proces przemiany i przeobrażenia się w lepszą postać, otrzymanie nowego życia. Motyle to także istoty bardzo delikatne i kruche, tak jak delikatni i wymagający troskliwej opieki są mali bohaterowie zdjęć Agnieszki Astaszow, prezentowanych w ramach wystawy pt. Motyle.

Motyle bowiem to opowieść o dzieciach, mieszkających w domu prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Św. Jadwigi w Katowicach-Bogucicach. Ten fotograficzny reportaż pozwala nam zajrzeć na moment w ich codzienność, zobaczyć ich małe radości i troski, których doświadczają. Autorka zabiera nas w podróż w krainę wyjątkowych dzieci, dzieci, które dzięki Siostrom Jadwiżankom jak gdyby rodzą się na nowo. To za ich sprawą poznają prawdziwe znaczenie takich słów jak miłość i poczucie bezpieczeństwa, bez których człowiek nie potrafi być szczęśliwym na żadnym etapie swojego życia.

By wykonać autentyczne, niepozowane zdjęcia Agnieszka Astaszow odwiedzała ich dom przez blisko miesiąc. Po jakimś czasie dzieci zaakceptowały jej obecność i przestały zwracać uwagę na aparat fotograficzny. Zjawiała się w domu o różnych porach dnia – rano, gdy dzieci się budziły i wieczorem, gdy kładły się spać. Mogła obserwować wszystkie ich zwykłe i niezwykłe zajęcia, które swoje odzwierciedlenie znajdują na prezentowanych fotografiach.

Wystawa powstała dzięki wsparciu Polskiego Towarzystwa Pracowników Socjalnych.

Ksymena Zawada

Kurator wystawy  

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież