środa, 17 lipiec 2024

spotkanie_zapro-1_080Zapraszamy na trzecie otwarte spotkanie Akademii fotoreportażu związane z fotoreportażem i fotografią prasową. Tematem spotkania prowadzonego przez Włodzimierza Krzemińskiego będzie „Estetyka w kontekście”. Odbędzie się ono 27 września o godz. 19:00 w warszawskiej kawiarni „Szeroki kąt” (d. komis fotograficzny przy ul. Świętokrzyskiej 5). …

spotkanie_zapro-1Zapraszamy na trzecie otwarte spotkanie Akademii fotoreportażu związane z fotoreportażem i fotografią prasową. Tematem spotkania prowadzonego przez Włodzimierza Krzemińskiego będzie „Estetyka w kontekście”. Odbędzie się ono 27 września o godz. 19:00 w warszawskiej kawiarni „Szeroki kąt” (d. komis fotograficzny przy ul. Świętokrzyskiej 5).

W czasie spotkania Włodzimierz Krzemiński będzie starał się wykazać podrzędność walorów estetycznych fotografii wobec innych wartości niesionych przez obraz, takich jak wymowa emocjonalna, treść i kontekst.

– Odwiedzając różne wirtualne i realne galerie fotografii zauważyłem, że w większości przypadków walory estetyczne, sprowadzone najczęściej do tzw. „ładności” są podstawowym i najważniejszym kryterium oceny zdjęć. Prawdopodobnie nie ma w tym niczego złego lecz mam wrażenie, że goście odwiedzający te galerie – przynajmniej ci, których udaje mi się podsłuchać – jakby celowo pomijają wszystko to, co nie łączy się z dość wąsko pojętą estetyką przejawiającą się najczęściej poprawną kompozycją i wspomnianą już „ładnością” zdjęć – przyznaje Krzemiński. - No dobrze, zdarza się, że niektórych jakaś fotografia chwyta za serce – cokolwiek to znaczy. Te obserwacje nie dotyczą oczywiście zawodowych bywalców wydarzeń fotograficznych. No, może niektórych.

Fotografie, które zostaną pokazane w trakcie spotkania posiadają również cechy estetycznie przemyślanych obrazów, lecz nie ta ich właściwość zadecydowała o ich dalszym losie. Chodzi o zwrócenie uwagi na kontekst, na funkcjonowanie zdjęć w konkretnej rzeczywistości i konkretnym czasie.

Jest też wielce prawdopodobne, że spotkanie będzie obracać się wokół zupełnie innych zagadnień, aczkolwiek z nielicznymi odniesieniami do powyższych przemyśleń…

Otwarte spotkanie z Witoldem Krzemińskim organizowane jest przez Akademię Fotoreportażu, prowadzoną przez Andrzeja Zygmuntowicza (szczegóły: www.fotoreportaz.org.pl).


Włodzimierz Krzemiński (1953). Od 1979 członek Warszawskiego Towarzystwa Fotograficznego, a od 1987 Związku Polskich Artystów Fotografików. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu na kierunku „realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografia”. Wykładowca w Studium Fotografii ZPAF, w Europejskiej Akademii Fotografii oraz w Zespole Szkół Fototechnicznych.

Wybrane wystawy indywidualne i zbiorowe:

1983 - Droga i jej ludzie - Galeria FF, Łódź. (wystawa inaugurująca działalność galerii FF)

1983 - Kompleks nadwartości - Galeria Hybrydy, Warszawa.

1985 - Poziom gestu - Galeria Brama, Warszawa.

1988 – Kometa Halleya Podąża... - Galeria FF, Łódź.

1989 - Military Style - Mała Galeria, Warszawa.

1991 - Fotografia Wyobraźni - Stara Galeria ZPAF, Warszawa.

1995 - Visioni & Sensazioni - Instytut Polski, Rzym.

2003 - 25 Fotografii – Klub Muza, Warszawa.

2005 - Gdzie jesteśmy? - Stara Galeria ZPAF, Warszawa.

2005 – Przesłanie – wystawa wykładowców Studium Fotografii ZPAF - Stara Galeria ZPAF

2006 – 16 Fotografii – Klub Alchemia, Kraków.

2008 - Polska lat 70. – PKiN, Warszawa.