czwartek, 18 lipiec 2024

Auschwitz – co ja tu robię?

logo_080fotografia, instalacja dźwiękowa …

Auschwitz – co ja tu robię?

fotografia, instalacja dźwiękowa

 1009grynberg_news

Otwarcie wystawy: piątek 24 września, godz. 18.00

Wystawa czynna do 24.10.2010
Kuratorka: Karolina Harazim
Galeria Wejście

Projekt Mikołaja Grynberga Auschwitz - co ja tu robię? ma na celu stworzenie warunków do międzypokoleniowego
i międzykulturowego dialogu na temat Holocaustu. Projekt jest głosem w międzynarodowej dyskusji o przyszłości Miejsc Pamięci. Porusza temat analizy zjawiska polityki wizualnej i potrzeby ciągłego oswajania Holocaustu przez pokolenia bezpośrednio tą tragedią niedoświadczone. Pogłębia poczucie wspólnego dziedzictwa kulturowego i historycznego odbiorców, pomaga zrozumieć im swą rolę w Europie, do której przynależą, zarówno dzisiejszej, jak i przyszłej. Na całość przedsięwzięcia składa się wystawa fotografii, publikacja, program edukacyjny oraz portal internetowy.

Muzeum Auschwitz-Birkenau jest najczęściej odwiedzanym muzeum w Polsce. Wystawa Auschwitz - co ja tu robię?, dzięki sztuce rozmowy oraz fotografii, stwarza ramy do podjęcia otwartej dyskusji i zastanowienia się, dlaczego tam jeździmy, dlaczego ciągle odwiedzamy miejsce, które i tak nie da o sobie zapomnieć?

Wystawę tworzą nieostre fotograficzne portrety osób odwiedzających Miejsce Pamięci Auschwitz-Birkenau oraz zdjęcia obejmujące architekturę byłego nazistowskiego obozu. Fragmenty rozmów Mikołaja Grynberga z odwiedzającymi Muzeum, kluczowe i stanowiące o wyjątkowości projektu, funkcjonują w ramach wystawy w formie przestrzennej instalacji dźwiękowej.

Mówią oni:

- Jak oglądam starych ludzi na przedwojennych fotografiach, to myślę: mam nadzieję, że mieli szczęście umrzeć przed tym wszystkim.

- Trzeba chronić pamięć o tym, co tu się wydarzyło.
- Jak?
- Nie wiem. To jest nasze wyzwanie.

- Mam niepełnosprawne dziecko. Cały czas myślę, że nie dałabym się od niego oddzielić. Sama bym je zaniosła do gazu.


Głównym celem rozmów Mikołaja Grynberga z odwiedzającymi było uzyskanie odpowiedzi na pytanie, dlaczego przyjeżdżają do Miejsca Pamięci, „co tam robią?”. Artysta, poprzez konfrontację ze zwiedzającymi, podjął próbę samodzielnego zmierzenia się z tym trudnym pytaniem. Nagrania wykorzystane w ramach wystawy powstały w czasie akcji: w Domu Spotkań z Historią w Warszawie (19 czerwca 2010) oraz, we współpracy z RADIOFONIĄ, w Galerii Pauza w Krakowie (27 i 29 lipca 2010).

Towarzysząca wystawie publikacja Auschwitz - co ja tu robię? zawiera 100 fotografii Mikołaja Grynberga. 70 z nich to portrety osób odwiedzających Miejsce Pamięci Auschwitz, wykonane w sposób dający efekt zamglonego, niewyraźnego obrazu. Kolejne 30 fotografii to swoista obserwacja i ilustracja emocji - dokument przedstawiający były obóz koncentracyjny i zagłady, pokazujący, że można opowiedzieć o historii tego miejsca współczesnymi środkami artystycznymi. Publikacja prezentuje fotografie uzupełnione słowem - komentarzem płynącym z głębokich i prawdziwych odczuć osób tam przyjeżdżających,
jak i samego artysty.

Poprzez swoją nowatorską formę i silny emocjonalny ładunek projekt jest intymną próbą odpowiedzi artysty na pytanie:
„Co ja tu robię?” oraz uzyskania - poprzez rozmowy z innymi odwiedzającymi Auschwitz oraz fotografowanie - odpowiedzi: „dlaczego Ty tu jesteś?”. Projekt przebiega wielopłaszczyznowo, publikacja jako rzeczowa dokumentacja nie tylko odwołuje się do przeszłości, ale przed wszystkim pyta o teraźniejszość i przyszłość. Tekst Przewodnik Pani Anny Sommer, przewodniczki Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, otwiera książkę. Wywiad z Mikołajem Grynbergiem, autorstwa Justyny Sobolewskiej, wprowadza czytelnika w świat artysty, opowiada jego osobistą historię.
Książka dostępna jest w Księgarni Internetowej Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau (www.auschwitz.grynberg.pl).

Koordynator projektu: Fundacja na Rzecz Rozwoju i Promocji Sztuki Współczesnej Pauza

Wystawa zrealizowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Sponsor instalacji dźwiękowej: Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie

Towarzysząca wystawie publikacja powstała dzięki wsparciu finansowemu i we współpracy z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau (w trzech wersjach językowych: polskiej, angielskiej i niemieckiej) – przy zaangażowaniu Goethe-Institut Krakau

Partnerzy: Centrum Audiowizualne, Duże Formaty

Patronat medialny: Gazeta Wyborcza, Trójka - Polskie Radio Program 3, Aktivist, Exklusiv, Sztuka.pl, Artinfo.pl, Elle Decoration, Stolica, Elle Decoration, radiofonia

Zapraszamy!
Zofia Chojnacka
Biuro Prasowe CSW
510 160 637
tel./faks +48 22 625 05 22
tel. +48 22 628 12 71-73 wew. 125
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.