Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Kalendarium Władysław Pawelec
czwartek, 15 kwietnia 2021

Władysław Pawelec
poniedziałek, 26 kwietnia 2010 21:39    Drukuj Email

Powrót Mistrza aktu

pawelec_0

Władysław Pawelec (1923- 2004) był pionierem fotografii erotycznej w Polsce. Jego wystawy z lat siedemdziesiątych, a także wydany w 1983 roku kalendarz erotyczny, odbiły się szerokim echem i spowodowały w Polsce znaczące zmiany w podejściu do fotografii aktu. Twórczość Pawelca stała się przedmiotem zainteresowania mediów na całym świecie, co zaowocowało wydaniem przez amerykańskiego wydawcę Melrose Square Publishing, albumu "Friends of Zofia" w 1985 roku. W 1999 roku ukazała się drukiem ostatnia książka Pawelca "Fotografia Aktu" będącą swoistym przewodnikiem po świecie fotografii, uczącym sztuki widzenia i utrwalania tego co piękne i niepowtarzalne.

pawelec_1

Fotografie Pawelca to intymne opowiadania o kobietach, o ich pragnieniach, marzeniach i snach, ale także o ich cielesnej urodzie. Tę urodę artysta ukazywał w swoisty sposób. Ponieważ marzenie erotyczne nie znosi dosłowności, jego tworzywem staje sie zarówno to co widzialne, jak i przede wszystkim to, co niewidzialne, a co buduje klimat, atmosferę, aluzje, niedopowiedzenie. Nie stroniąc od wyrafinowanej zmysłowości i erotycznej fascynacji, Pawelec snuł swoje opowiadania przy pomocy obiektywu, światła i dekoracji, tworząc klimat dziwności, zagadki, które wyobraźnia widza może rozwikłać na wiele możliwych sposobów.

Patronem wystawy jest miesięcznik FOTO


Olsztyn, ul. Dąbrowszczaków 3, Kamienica Naujacka

Galeria Rynek MOK

9 kwietnia - 11 maja 2010

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 4 Votes )
 

Komentarze  

 
-1 # Gość 2010-04-27 10:22
Byłem, widziałem i... fajne zdjęcia. Ale wolałbym by przedstawi ono je w większych formatach.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
 
 
+4 # moni 2010-10-09 17:19
gdzie mozna kupic fotografie Wldyslawa Pawelec
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież