Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Kalendarium Roni Horn (USA)
piątek, 16 kwietnia 2021

Roni Horn (USA)
wtorek, 27 kwietnia 2010 23:38    Drukuj Email

roni-horn----200

Roni Horn a.k.a., 2008/2009, Dzięki uprzejmości kolekcji Mai Hoffman

Zmienna wersja tożsamości nie jest aberracją… stała wersja nią jest – powiedziała Horn w jednym z wywiadów1. 

Przyglądając się jej twórczości, można powiedzieć, że 30 lat pracy Roni Horn to studiowanie zmienności ja, konsekwentne i piękne poszukiwanie tożsamości w wielości jej aspektów oraz form artystycznych.

Twórczość Horn obejmuje tak różne media, jak: rzeźba, fotografia, instalacja, rysunki oraz książki. Artystka nie preferuje żadnego środka przekazu, dlatego też jej prace trudno przypisać do konkretnej kategorii. Materiały dobiera z wielką wrażliwością i jest coś niezmiennie intensywnego w jej zdolności do godzenia ich z oświadczeniem osobistym. W czasach izolacji i fragmentacji wyjątkowe, nieprzejednane skupienie Horn na przedmiocie i obrazie stawia duże wymagania przed widzami, ale jej prace z nawiązką wynagradzają tych, którzy skłonni są poświęcić czas, aby stać się częścią tego procesu.

Silny wizualny przekaz stanowi mocną podstawę dla poruszanych przez nią trudnych tematów: płci, relacji między podmiotem i przedmiotem, subiektywności, ale przede wszystkim wspomnianej tożsamości: od tożsamości płciowej, społecznej (gender), androgeniczności oraz związanej z nią kategorii podwójności. […]

Ważne miejsce w twórczości Horn zajmuje przyroda, ale nie ma w tym stwierdzeniu nic sentymentalnego; w 1975 roku wyjeżdża na Islandię, gdzie fotografuje lodowce, lawę, zamarznięte rzeki, ziemię. Tam też powstaje jedna z jej najbardziej znanych i rozpoznawanych prac: You are the Weather (1994 - 1995), przedstawiająca twarz kobiety zanurzonej w źródle termalnym w zmieniających się warunkach klimatycznych. Ważnym i częstym odniesieniem oraz inspiracją dla prac Roni Horn jest twórczość Emily Dickinson; jej poezja wykorzystuje dwuznaczność języka; w estetycznej, pozornie niewinnej, lekkiej formie porusza trudne tematy, stawia pytania, ale nie daje na nie odpowiedzi, zostawia widza w poczuciu niepewności i zdziwienia. Podobnie jest z pracami Horn – z jednej strony podziwiamy i czerpiemy przyjemność z ich wizualnego piękna, ale z drugiej czujemy, że poza wizualnością jest głębszy i nie tak prosty przekaz, rodzą one refleksję, każą się na chwilę zatrzymać. Dwuznaczność języka czy przekazu w twórczości Horn ma swoje źródła również w écriture féminine, a dokładniej w pisarstwie Helene Cixous, która w znanym Śmiechu meduzy porusza problem różnicy płciowej. Zainteresowanie artystki tożsamością czy dwoistością natury ludzkiej jest również kluczowe dla zrozumienia jej cykli portretów, które będą prezentowane w CSW Zamek Ujazdowski.

Roni Horn urodziła się w 1955 roku w Nowym Jorku. Studiowała w Rhode Island School of Design i na Yale University. Otrzymała wiele prestiżowych nagród, w tym CalArts/Alper Award oraz stypendium Guggenheima. Brała udział w Biennale w Whitney w 1991 oraz w Biennale w Wenecji w 1997. Pokazywała swoje prace w najważniejszych instytucjach kulturalnych na całym świecie, takich jak Art Institute of Chicago, Centre Georges Pompidou w Paryżu, a ostatnio w Tate Modern w Londynie i Whitney Museum w Nowym Jorku.

Kurator: Milada Ślizińska


Wystawa Roni Horn w CSW Zamek Ujazdowski obejmie fotografie z cykli: You are the Weather (1994 - 1995), Cabinet of (2001), Bird (2008) oraz a.k.a (2008/2009)

Wystawa zrealizowana we współpracy z: Trust for Mutual Understanding, CEC ArtsLink, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ambasada Stanów Zjednoczonych w Polsce, InterContinental Warsaw

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Warszawa, ul. Jazdów 2, wystawa czynna od 30 kwietnia do 13 czerwca

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 0 Votes )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież