Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Kalendarium Fotografia dzikiej przyrody 2009
środa, 12 maja 2021

Fotografia dzikiej przyrody 2009
poniedziałek, 15 marca 2010 17:08    Drukuj Email
„Fotografia dzikiej przyrody 2009” / „Wildlife Photographer of the Year” 2009

Floris-van-Breugel-USA--Fontanna-lodu---200
© Floris van Breugel, USA, „Fontanna lodu”

Znaną w świecie wystawę „Fotografia dzikiej przyrody 2009” / Wildlife Photographer of the Year 2009” tworzą zwycięskie prace wyłonione w konkursie fotograficznym „Wildlife Photographer of the Year 2009, organizowanym przez BBC Wildlife Magazine oraz Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. Konkurs odbywa się od 1964 r. i w miarę swojego rozwoju stał się najbardziej cenionym i największym w świecie przedsięwzięciem z zakresu fotografii dzikiej przyrody. Każdorazowo jego efektem jest wystawa, pokazywana w kilkudziesięciu krajach na wszystkich kontynentach (w Polsce po raz ósmy), gdzie już od wielu lat rokrocznie ogląda ją ponad milion osób.

 Javi-Montes--Hiszpania--Lot-kani-rudej---200
© Javi Montes, Hiszpania, „Lot kani rudej”

Prezentowane zdjęcia ukazują artystyczną perfekcję, techniczne zaawansowanie fotografii i naturalne piękno przyrody, uchwycone przez fotografów w momencie jej wspaniałości.

Joe-McDonald--USA--Etiopski-krol-gor---200
© Joe McDonald, USA, „Etiopski król gór”

Na tegoroczną wystawę składa się 80 zdjęć, nagrodzonych i wyróżnionych w czternastu kategoriach. Zwycięskie prace wyselekcjonowane zostały spośród ponad 43 tys. fotogramów, wykonanych przez 3,7 tys. autorów z 94 krajów. Drugi rok z rzędu na wystawie są aż trzy zdjęcia wykonane przez polskich fotografów: Mariusza Oszustowicza, który zdobył III nagrodę w kategorii „W zachwycie nad roślinami”, Jacka Kwiatkowskiego (III nagroda w kategorii młodzieżowej 15–17 lat) i Michała Budzyńskiego, pochodzącego z Buczkowic koło Bielska-Białej (wyróżnienie w kategorii młodzieżowej 15–17 lat).

Mariusz-Oszustowicz--Polska--Piaskowy-pejzaz---200
© Mariusz Oszustowicz, Polska, „Piaskowy pejzaż”

Swój premierowy pokaz wystawa miała w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie jesienią 2009 roku. Od tego czasu wędruje po całym świecie, inspirując do spojrzenia na przyrodę bardziej wrażliwym okiem. Patronat Honorowy nad wystawą objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Minister Środowiska. Organizatorem tournée wystawy po Polsce jest Agencja Zegart.

Michal-Budzynski--Skute-lodem--wyroznienie-w-konkursie-Wildlife-Photographer-of-the-Year-2009---200
© Michał Budzyński, „Skute lodem”,  wyróżnienie w konkursie Wildlife Photographer of the Year 2009


Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała, ul. 3 Maja 11, sala dolna,
wystawa czynna od 7 kwietnia do 3 maja

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 0 Votes )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież