Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna FOTO Foto 11/2009
środa, 14 kwietnia 2021

Foto 11/2009
czwartek, 05 listopada 2009 01:29    Drukuj Email
Magia wielkich liczb

Zobacz większe!Na świecie wciąż powstaje coraz więcej fotografii. Fotografują wszyscy. Fotografowanie stało się tak łatwe, jak oddychanie. Dziesiątki tysięcy nadesłanych prac od kilkunastu tysięcy uczestników – zakończony właśnie Wielki Konkurs Fotograficzny National Geographic Polska może poszczycić się takimi, rekordowymi osiągnięciami. Właściwie tylko o World Press Photo słyszy się jeszcze w tych kategoriach – wielkich liczb. Jak wybrać te najlepsze, najciekawsze zdjęcia? Tegoroczne wyniki naprawdę wielkiego konkursu można obejrzeć na naszych łamach, a wybór wydaje się być trafny. Skład sędziowski tak orzekł, więc tego się trzymajmy. Choć gdyby zmieniła się w tym składzie jedna osoba – werdykt mógłby brzmieć zgoła inaczej. Tego nie dowiemy się nigdy. Przecież niesłychanie trudno jest wybrać z takiej masy zdjęć to jedno jedyne, najlepsze. Podczas obrad jury trzeba osiągnąć konsensus – czasem iść na kompromis, czasem dać się przekonać większości. Jak łatwo w tym wszystkim zgubić fotograficzny diament.
Taki konkurs pokazuje, że fotografuje się tak łatwo, jak oddycha, tyle że oddychać wszyscy muszą, a fotografować już nie koniecznie. Tymczasem okazuje się, że fotografuje się nie tylko w centrum świata – oto w Paryżu odbywa się kolejne biennale Photoquai, w którym biorą udział fotografowie „żyjący na peryferiach świata zachodniego”. I tak okazuje się, że fotografia z Bliskiego i Dalekiego Wschodu, Afryki i Australii wcale nie jest gorsza od tej naszej, zachodniej. A czasem wręcz bardziej odkrywcza i inspirująca.

Tegoroczne jury Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic obradowało przed ekranem telewizyjnym, my chcemy zainteresować najnowszymi osiągnięciami w dziedzinie profesjonalnych monitorów komputerowych. To na nich skupia się uwaga współczesnych fotografów, na monitorach dokonuje się pierwszych oględzin, a potem obróbki zdjęć. Ważne więc, by obraz na nich wyświetlany był w najwyższej jakości. Jak to osiągnąć – opowiedzą eksperci, którzy nie jeden monitor już kalibrowali.

I jeszcze zaproszenie do lektury – następnego numeru „FOTO”. Znajdzie się w nim kolejny artykuł z cyklu przełamywania tabu fotografii aktu. Sergiusz Mitin pomoże znaleźć właściwą modelkę.

Zapraszamy.

Zbigniew Włodarski

spis treści 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież