sobota, 18 maj 2024
– „Ballada bezludna”

Ballada-bezludna-fot-1-080Fotografie, poprzez które Marek Grum definiuje interesujące go nurty artystyczne w fotografii - prace bowiem nawiązują do estetyki piktorialnej, stylu i idei kultywowanych przez twórców bliskich Kieleckiej Szkole Krajobrazu. Fotografie konsekwentnie realizują temat. Artysta posługuje się kompozycją umiejętnie i z wyczuciem. Rozbija geometrię płaszczyzn dynamizując przestrzeń. Malowniczo współgra światło, biel i czerń - już nie realność, …

Ballada-bezludna-fot-1-200– „Ballada bezludna”

Fotografie, poprzez które Marek Grum definiuje interesujące go nurty artystyczne w fotografii - prace bowiem nawiązują do estetyki piktorialnej, stylu i idei kultywowanych przez twórców bliskich Kieleckiej Szkole Krajobrazu. Fotografie konsekwentnie realizują temat. Artysta posługuje się kompozycją umiejętnie i z wyczuciem. Rozbija geometrię płaszczyzn dynamizując przestrzeń. Malowniczo współgra światło, biel i czerń - już nie realność, jeszcze nie abstrakcja - dają efekt delikatnej poetyki przestrzeni pejzażu bezludnego, acz przecież tkniętego ludzka ręką.

Ballada-bezludna-fot-2 Ballada-bezludna-fot-3 Ballada-bezludna-fot-4

Malarski efekt jaki osiąga Grum z pozoru prosty, spokojny, powściągliwy, przepełniony jest mocnymi akcentami i emocjami. Kompozycja, układ linii i cieni wiedzie patrzącego do światła i nadziei lub do tajemnicy skrytej w ciemności, od głównego tematu w rozgrywający się bezmiar spokoju. Swą wyrazistość stylistyczną Grum kształtuje realizując artystyczną twórczość w gronie fotografów skupionych wokół piktorialni.art.pl , fotoklub.szczecin.pl.

Ballada-bezludna-fot-5 Ballada-bezludna-fot-6 Ballada-bezludna-fot-7

Marek Grum - mieszkaniec Polic, od 2007 należy do Fotoklubu Szczecin www.fotoklub.szczecin.pl. W dorobku kilkadziesiąt nagród i wyróżnień w konkursach ogólnopolskich, wystawy zbiorowe i indywidualne. Ballada bezludna jest trzecią wystawą autorską po: Kraj - obrazowo 2006 r. i Police - żyj kolorowo 2009 r.

Strona autora: http://www.grumm.pl/.


Galeria Fotografii DeKa, Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach, Rybnik, ul. 1 Maja 95,
wystawa czynna od 2 sierpnia do 2 września,
http://www.dkchwałowice.pl/


Z życia Towarzystw i Klubów Fotograficznych