sobota, 18 maj 2024

W środę 3 września o godz. 18:30 w Galerii Katowice Związeku Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski odbędzie się wernisaż wystawy Krzysztofa Gołucha ,,Przełamując stereotypy".

Projekt fotograficzny „Przełamując stereotypy” to czarnobiałe fotografie odwołujące się do najlepszych tradycji fotografii dokumentalnej i reportażowej. W fotografiach Krzysztofa Gołucha zobaczymy bez zbędnej egzaltacji codzienne zmaganie się z życiem osób niepełnosprawnych ich radości i smutki.
W jego fotografiach spotkamy małą Viktorię podczas zajęć integracyjnych i niepełnosprawnego posła podczas wspólnej zabawy z rodziną. Możemy zobaczyć także silnych i twardych zawodników rugby na wózkach czy kruche i delikatne niepełnosprawne modelki, łamiące konwenanse i prezentujące modę ślubną.

Zdjęcia dają odmienne spojrzenie na zjawisko niepełnosprawności, gdzie przede wszystkim ważny jest człowiek niezależnie od stanu zdrowia czy intelektu. Projekt trwa od kilku lat lecz autor nie zamierza kończyć pracy, a jak sam podkreśla wystawa jest podsumowaniem pewnego etap. Na wystawie możemy zobaczyć 21 fotografii w postaci czarnobiałych wielkoformatowych wydruków.

Fotografie z cyklu „Przełamując stereotypy” zostały nagrodzone na konkursach w kraju i za granicą, takich jak: „Images of Health and Disability 2005“ WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) Photo Contest Szwajcaria; IV Edycja Konkursu Fotograficznego pt. „Dziecko niepełnosprawne kochane takie jakie jest, dlatego że jest” - Stowarzyszenie „Po pierwsze rodzina”- Warszawa (I nagroda); „Moja integracja“ - Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji - wydawca czasopisma „Integracja ”- Warszawa (Grand Prix); IV Jurajski Salon Fotografii - Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie (I nagroda w kategorii „Ludzie”); V Ogólnopolskie Biennale Fotografii „Kochać człowieka ”- Oświęcimskie Centrum Kultury (I nagroda); ”Breaking Stereotypes” Komisja Europejska - Bruksela (I nagroda) ; VII Ogólnopolsk Konkurs Fotograficzny „Portret 2008”- Miejski Dom Kultury w Kole (I nagroda); BZWBK Press Foto 2008 - Warszawa (I nagroda w kategorii „ Sport”); „Inni nie gorsi” - Wojewoda Świętokrzyski (w ramach kampanii „Inni nie gorsi”) Kieleckie Centrum Kultury (I nagroda).

krzysztof goluch 2

Fot. Krzysztof Gołuch. Przełamując stereotypy.

 

krzysztof goluch 1

Fot. Krzysztof Gołuch. Przełamując stereotypy.

 

 

krzysztof goluch 3

Fot. Krzysztof Gołuch. Przełamując stereotypy.

Fotografie Krzysztofa
Spojrzeć na kogoś, zbliżyć się do niego, wysłuchać, zrozumieć, wreszcie w subtelny sposób emocje te zmienić w obraz i przenieść na papier. Tak ja osobiście postrzegam filozofię pracy Krzysztofa Gołucha. Jego fotografie pokazują nie tylko osoby, scenki rodzajowe, czy chwile z życia w ośrodkach dla niepełnosprawnych. Widzę tam obrazy bardzo osobiste, utkane z bardzo rzadkich ulotnych chwil, które potrafi dostrzec i w ułamku sekundy, zatrzymać i skomentować jak mało kto. Krzysztof w swojej pracy nie używa wyjątkowo szybkich aparatów, nietypowej optyki, nie podniecają go triki, które podkręcają formę zdjęcia pozornie robiąc go bardziej atrakcyjnym. 

Prosty obraz, umiejętność wyboru tego kluczowego ulotnego momentu, cudowna prostota formy i odpowiedni ładunek treści, powoduje, że fotografie Krzysztofa wytrzymają próbę czasu. Dzięki niemu dla następnych pokoleń zostaną zachowane ułamki życia wielu ludzi, którzy przez los zostali potraktowani brutalnie. Jego bohaterowie potrafią się cieszyć każdą chwilą życia, maja wspaniały system wartości, noszą w sobie wielka miłość i ufność do drugiego człowieka. Bezinteresowną szczerość - tyle i jeszcze wiele innych informacji widzę na fotografiach Krzysztofa. Uważam jednak, że poza techniką, opanowaniem warsztatu kompozycji i wyboru odpowiedniego momentu, w którym się naciska spust aparatu, jest jeszcze jedna kluczowa sprawa bez, której wielka fotografia się po prostu nie domyka.

Uważam, że aby tak subtelnie i ciepło opowiedzieć o ludziach niepełnosprawnych, chorych, pokrzywdzonych przez los, trzeba być po prostu dobrym człowiekiem. To kluczowa i podstawowa wartość dobrego fotografa, takiego którego zdjęcia przekazują cos znacznie więcej niż w pierwszej chwili można zobaczyć. Zdjęcia Gołucha maja ukryty kod, który sprawia że chętnie je oglądam, powracam do tych fotografii, ludzie na nich pokazani ubogacają mnie w jakiś szczególny sposób. Za każdym razem odnajduję w nich odpowiedzi na pytania o hierarchię wartości w życiu każdego z nas. Istnieje wiele zdjęć ukazujących niepełnosprawnych, na których rzuca się w oczy właśnie ich kalectwo i nic poza tym. Na zdjęciach Krzysztofa osoby te wyglądają wspaniale, mam wrażenie że są zupełnie sprawni i to jest tajemnica wielkiej fotografii - ludzi chorych pokazać jak zdrowych, miejsca mroczne rozjaśnić, a w pozornej brzydocie odnaleźć piękno.

Arkadiusz Gola

 

krzysztof goluch 4

Fot. Krzysztof Gołuch. Przełamując stereotypy.

 

krzysztof goluch 5

Fot. Krzysztof Gołuch. Przełamując stereotypy.

O fotografiach Krzysztofa Gołucha
Krzysztof fotografuje ludzi. Rzadko spotykamy ich na ulicy. Są uwięzieni w swoich domach, lub egzystują w zamkniętych społecznościach. Zrobiłem kie­dyś fotoreportaż z dla gazety codziennej z przedstawienia bożonarodzeniowego. Przez kilka godzin byłem świadkiem nie­samowitych emocji, jakich doświadczali młodzi aktorzy. Ich zaangażowanie w to, co robili, było bezgraniczne. Radość bliska euforii. Nawet małe aktorskie niepowodzenie dramatem. Doświadczyłem jak ważna jest praca ich wychowawców i żywo reagująca widownia. Zdjęcia w redakcji się podobały. Nie było jednak miejsca na fotoreportaż, w gazecie znalazło się jedno zdjęcie z krótką notką o wydarzeniu.

„Niepełnosprawni” to słowo klucz. Oczywiście wiemy o ich istnieniu. Rozumiemy ze niepełnosprawność może być fizyczna lub psychiczna, jej źródłem przypadek, wypadek lub starość. My potrafimy zamaskować swoje niedoskonałości, Oni nie. Nam się spieszy, Oni nie nadążają. O tym, że do pociągu nie może dostać się osoba na wózku dowiadujemy się tylko wtedy gdy jest nią poseł na sejm Rzeczypospolitej.

Pokaż mi swoje zdjęcia, a powiem ci kim jesteś....
Krzysztof pracując w „Caritas” jak nikt zna problemy związane z niepełnosprawnością. Ma wiedzę i doświad­czenie psychologa, wychowawcy i opiekuna. Krzysztof patrzy, dostrzega, fotografuje ze zrozumieniem. To powoduje, że jego zdjęcia zostają w pamięci i są nagradzane na wielu konkursach fotograficznych. Lubię fotografie Krzysztofa, bo są reporterskie i nie ma w nich przesadnej dbałości o staranne kadrowanie czy estetyczny ład. Czuje się, ze ważny jest „decydujący moment” i trafne wieloplanowe opisanie wydarzenia.

Nie do przecenienia jest fakt, iż autor jest absolwentem Instytutu Twórczej Fotografii Uni­wersytetu Śląskiego w Opawie, uczelni, z która kojarzą się nazwiska fotografów tej miary co Jindřich Štreit, Piotr Szymon, Vladimír Birgus. Myślę że Krzysztof stoi przed wspaniałą szansą tworzenia obrazów, które dla wielu będą pytaniem i odpowiedzią równocześnie.
Józef Wolny

Krzysztof Gołuch, urodzony w 1966 roku w Rudzie Śląskiej. Absolwent Uniwersytetu Śląskiego Wydziału Pedagogiki i Psychologii, Akademii Humanistyczno - Pedagogicznej w Bielsku - Białej, Instytutu Twórczej Fotografii w Opavie, stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury, uczestnik projektu foto­graficznego "Opava na progu nowego tysiąclecia” (Opava na prohu noveho tisicileti) - realizowanego przez Instytut Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w Opavie (Republika Czeska). Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Na co dzień mieszka i pracuje w Knurowie.

Wystawa Krzysztofa Gołucha "Przełamując stereotypy" w Galerii Katowice
Galeria Katowice, Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski, ul. Młyńska 9, I piętro
Wernisaż w środę 3 września o godz. 18:30, ekspozycja do 30 września 2014

galeria-katowice