poniedziałek, 20 maj 2024

Zobacz większe!Nowe produkty systemu Leica MLeica Camera AG, Solms, rozszerza ofertę optyki szerokokątnej systemu Leica M wprowadzając do niej kolejny kompaktowy obiektyw krótkoogniskowy – LEICA SUPER-ELMAR-M 18 mm f/3,8 ASPH. Do obiektywu zaprojektowano też nowy celownik LEICA BRIGHT LINE FINDER M 18 mm.
LEICA SUPER-ELMAR-M 18 mm f/3,8 ASPH. to idealny obiektyw do szerokiego zakresu zastosowań – od dynamicznych zdjęć reportażowych po fotografię krajobrazową i architektury. Stosowany z aparatami cyfrowymi LEICA M8 i LEICA M8.2 zwiększa swą efektywną ogniskową (ze względu na nieco mniejszy format czujnika) do małoobrazkowego ekwiwalentu 24 mm. Oznacza to, że nowy obiektyw jest w pełni użyteczny również w fotografii cyfrowej systemu M. Dodatkowo, można go także używać ze wszystkimi analogowymi aparatami Leica M.

Zobacz większe!Typowe zjawiska winietowania i dystorsji, tradycyjnie występujące w optyce superszerokokątnej, zostały w nowym obiektywie tak dobrze skorygowane, że w praktyce nie odgrywają żadnej roli. W rezultacie uzyskujemy ostre, czyste i równo naświetlone zdjęcia na całej powierzchni kadru. Układ optyczny obiektywu składa się z ośmiu soczewek rozmieszczonych w siedmiu grupach. Dzięki zastosowaniu jednej soczewki asferycznej, można było skorygować aberracje do minimalnego, prawie nie wy­­kry­walnego, poziomu. Obiektyw trafi na rynek w marcu.
Specjalnie do tego obiektywu opracowano nowy celownik LEICA BRIGHT LINE FINDER M 18 mm. Stosowany wraz z obiektywem precyzyjnie pokazuje ramkę szerokokątnego kadru. Celownik daje żywy obraz o wysokim kontraście. Dzięki zastosowaniu w układzie optycznym lustra wklęsłego (stąd termin „celownik lustrzany”) część wpadającego światła wykorzystywana jest do podświetlania ramki pola obrazu – w identyczny sposób, jak ma to miejsce w celownikach aparatów Leica M. Celownik ma oznaczenia dla korekcji paralaksy, występującej przy fotografowaniu obiektów z małych odległości – poniżej 2 m, posiada też oznaczenia nieco mniejszego pola kadru aparatów LEICA M8. Dlatego też akcesorium to jest równie użyteczne w fotografii analogowej (24 x 36 mm), jak i cyfrowej (18 x 27 mm). LEICA BRIGHT LINE FINDER M 18 mm trafi na ry­nek w marcu.