poniedziałek, 20 maj 2024

3Dcam_---080Panasonic opracował pierwszą na świecie (przynajmniej do dziś) konsumencką kamerę 3D, HDC-SDT750, która umożliwia rejestrowanie trójwymiarowego obrazu 3D przez proste podłączenie wymiennego obiektywu 3D. Nowa kamera systemu 3MOS, w której wykorzystano zaawansowane technologie video firmy Panasonic, pozwala użytkownikom w prosty sposób kręcić własne filmy 3D, co do niedawna było możliwe wyłącznie dla profesjonalnych producentów filmowych. … 

Panasonic opracował pierwszą na świecie (przynajmniej do dziś) konsumencką kamerę 3D, HDC-SDT750, która umożliwia rejestrowanie trójwymiarowego obrazu 3D przez proste podłączenie wymiennego obiektywu 3D. Nowa kamera systemu 3MOS, w której wykorzystano zaawansowane technologie video firmy Panasonic, pozwala użytkownikom w prosty sposób kręcić własne filmy 3D, co do niedawna było możliwe wyłącznie dla profesjonalnych producentów filmowych.

3Dcam_---400

Kamera jest wyposażona w wiele zaawansowanych funkcji, w tym system 3MOS z ulepszonymi technologiami redukcji szumu, nagrywanie w formacie 1080/50p, tryb iA (inteligentny automatyczny), nowy system HYBRID O.I.S. (optyczny stabilizator obrazu) oraz bogate możliwości sterowania ręcznego.

System 3MOS cechuje się wysoką czułością i oferuje efektywną liczbę 7 590 000 pikseli (2 530 000 x 3). Nagrywanie 1080/50p (obraz Full HD o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli, 50 klatek na sekundę, progresywny) zapewnia wyrazisty obraz bez utraty szczegółów i migotania charakterystycznego dla formatu 1080i (z przeplotem).

Aby nakręcić trójwymiarowy film za pomocą SDT750 wystarczy podłączyć do niej obiektyw 3D. W naturalnym widzeniu ludzie postrzegają nieco inny obraz prawym i lewym okiem. Różnicę tę określa się mianem rozbieżności wzrokowej. Mózg wykorzystuje rozbieżność wzrokową do interpretowania zależności przestrzennych. Jest ona tworzona sztucznie w przypadku obrazu 3D, aby wywołać wrażenie głębi i wielowymiarowości obiektów. Kamera STD750 jest sprzedawana wraz ze specjalnym obiektywem 3D, który jednocześnie rejestruje obraz dla lewego i prawego oka z wykorzystaniem dwóch soczewek. Lewy i prawy obraz (oba o rozdzielczości 960 x 1080 pikseli) są rejestrowane metodą side-by-side (jeden obok drugiego na jednej klatce). Po podłączeniu kamery do telewizora 3D obsługującego odtwarzanie metodą side-by-side, można oglądać żywe, kolorowe obrazy 3D we własnym domu. Do oglądania zarejestrowanych filmów 3D wymagany jest telewizor obsługujący odtwarzanie metodą Side-by-Side, okulary 3D i kabel HDMI.