sobota, 18 maj 2024

Spis treści

Zobacz większe!W najnowszym numerze

• obszerne testy Canona EOSa 50D i Panasonica Lumixa DMC-LX3,
• porównanie Pentaxa K20D z Canonem EOSem 50D
• premiery aparatów Samsunga, Agfy, Sony, Canona, Olympusa i Panasonica,
• kilka uwag na temat czyszczenia matrycy,
• tworzymy panoramy z wykorzystaniem akcesoriów Noveflexa,
• na warsztacie „Jedno zdjęcie” jak imieninowa pocztówka,
• dla wszystkich dociekliwych podręczny słownik skrótów oraz polskich i angielskich terminów fotograficznych.

Zobacz większe!

Kontrolowane przecieki

Wydawało się, że przed wakacjami nic już nie zaskoczy. Ale, jak to w życiu bywa, kontrolowane(?) przecieki okazały się prawdą i tuż przed wyjazdem można sprawić sobie zupełnie nowy aparat.
Sony zaprezentowało trzy nowe lustrzanki dla tych, którzy pierwszy raz… Zrezygnują z kompaktu, wezmą lustrzankę do ręki, zechcą robić zdjęcia sprzętem tak prostym, jak ich kompakt i tak wyrafinowanym, jak profesjonalna (prawie) lustrzanka. Do tego dedykowane, uniwersalne obiektywy. I jeszcze lampa błyskowa – lekka, poręczna i bardzo potrzebna w nietypowych sytuacjach. A przy tym niedroga. Czego chcieć więcej?
Tak na poważnie – te trzy modele alfy to niewątpliwie wyzwanie dla pozostałych rynkowych graczy. Wydaje się, że Sony znalazło drogę do tych fotoamatorów, którym niespecjalnie po drodze z drogim i skomplikowanym sprzętem – jaka będzie odpowiedź konkurencji?
Tymczasem, warto porównać nieco starsze aparaty – tym razem Jerzy Lech wziął na warsztat półprofesjonalnego Canona i Olympusa. Od jakiegoś czasu dokonujemy takich porównań, ciekawych z naszego punktu widzenia. Jednak nie oznacza to, że tylko takie wybory są jedynie słuszne – jeśli macie Państwo propozycje kolejnych testów porównawczych, wystarczy do nas napisać i podzielić się spostrzeżeniami, warto też opisać własne doświadczenia w tym względzie.

W części galeryjnej prezentujemy twórczość Łukasza Knuta – zdjęcia niesłychanie „klimatyczne”. Ich autor, jak sam pisze, uczy się na własnych błędach i wciąż próbuje. Jak widać próby te dają bardzo pozytywne rezultaty.

Zbigniew Włodarski

spis treści


Spis Treści

Zobacz większe!FAKTY — str. 6

Oficjalne otwarcie Sigma ProCentrum w Szczecinie Pierwszy salon Sony Style w Polsce Olympus Pen – nowa odsłona 200 lat trwałości papierów barytowych Harman DivX w wersji siódmej Mininotebook Samsung N310 DVD+ HD+ VHS w jednym pudełku Nowe notebooki w ofercie MSI Toshiba Mini NB200 Najbardziej stylowy produkt wśród komputerów All-In-One Nowe notebooki Lenovo

PREMIERY

Nowe lustrzanki Sony A — str. 18
Samsung WB1000 — str. 21

APARATY

TEST
Olympus E-450 – kompaktowa lustrzanka kreatywna — str. 22

TEST
Canon PowerShot G10 – dinozaur czuje się świetnie — str. 28

TEST
Olympus E-30 kontra Canon EOS 50D — str. 34

SPRZĘT

TEST
Sony Ericsson C905 – prawie jak komórka — str. 44
LG Arena – telefon multimedialny — str. 48
HTC Touch Diamond2 — str. 49
Sony Ericsson S312 — str. 52

GALERIA

Łukasz Knut – fotografie — str. 56

WARSZTAT

Jedno zdjęcie – Fabryka zdjęć — str. 62

KONKURSY

Napisz tutorial — str. 27
Fotokreacje — str. 64

SŁOWNIK — str. 72