Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna FOTO FOTO 3/2010
niedziela, 13 czerwca 2021

FOTO 3/2010
piątek, 05 marca 2010 00:26    Drukuj Email
Siła konkursowych przyzwyczajeń

FOTO 3/2010W fotografii można odmierzać czas bardzo różnie – dla fotoreporterów taką cezurą jest doroczny – odbywający się od 53 lat – konkurs fotografii prasowej World Press Photo. Jak co roku kilka tysięcy uczestników i ponad sto tysięcy zdjęć do oceny. Nic dziwnego, że jury konkursu pracuje nad tym prawie dwa tygodnie. Jest co oglądać i oceniać. Zostawmy jednak statystki na boku, skupmy się na nagrodzonych zdjęciach. Część z nich można było oczywiście zobaczyć już 12 lutego, w dniu ogłoszenia wyników. Gazety codzienne poświęciły na to kolumnę lub dwie, dodały okolicznościowy komentarz i po sprawie. Jednak na co dzień niezbyt kwapią się do publikowania fotoreportaży z prawdziwego zdarzenia. Brakuje na nie czasu i miejsca, dominuje przypadkowa ilustracja do tekstów. Z drugiej strony, jeśli jury prestiżowego konkursu daje czytelny sygnał: nieważne czym, ważne co zostało sfotografowane, to wyraźnie widać, że skraca się dystans między fotografią amatorską a profesjonalną. Dowód – nagroda dla zdjęcia amatorskiego, kolejna nowość – nagroda specjalna jury dla kadru z filmu umieszczonego na serwisie społecznościowym YouTube. Co myślą o nagrodzonych zdjęciach uważni Czytelnicy? By się tego dowiedzieć wystarczy przejrzeć najbardziej popularne fora internetowe. WPP 2010 minie, choć z pewnością w formie wystaw będzie krążyć po świecie i dotrze także nad Wisłę. Wtedy można będzie znów pogawędzić o stanie fotografii prasowej i fotoreportażu w szczególności, a gdy wystawa wyjedzie, wszystko wróci do „normy”.

Zdjęcia nagrodzone na WPP 2010 prezentujemy bardziej z kronikarskiego obowiązku, niż z zachwytu nad ich jakością. Dlatego myślę, że warto skupić się na zagadnieniach warsztatowych, o których piszą nasi autorzy a także zwrócić uwagę na interesujący test dwóch superzoomów. Jest też, jak zwykle dużo młodej, choć nie początkującej, fotografii.

Zbigniew Włodarski

spis treści 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież