sobota, 25 maj 2024

Spis treści

FOTO 3/2010 już w sprzedaży! Konkurs dla zawodowców – World Press Photo i zdjęcie roku, portrety Sarah Silver na kartach kalendarza Broncolor i panoramy Rustenburga w ramach prezentacji miast gospodarzy mistrzostw świata w piłce nożnej.

Dla miłośników wysublimowanego piękna mamy zdjęcia Antoniny Dolanieckiej i Katarzyny Widmańskiej, a dla zwolenników twardej rzeczywistości testy sprzętu.

Jarosław Mikołajczuk zajął się Canonem EOS 1000D czyli tanią lustrzanką amatorską, a Roman Zabawa kontynuuje testy zoomów. Dziś to porównanie Tokiny i Nikkora.

Jak zawsze – wystawy, prezentacje, warsztat i wiele porad naszych ekspertów.


Zapraszamy do lektury. FOTO 3/2010 już w sprzedaży!
Siła konkursowych przyzwyczajeń

FOTO 3/2010W fotografii można odmierzać czas bardzo różnie – dla fotoreporterów taką cezurą jest doroczny – odbywający się od 53 lat – konkurs fotografii prasowej World Press Photo. Jak co roku kilka tysięcy uczestników i ponad sto tysięcy zdjęć do oceny. Nic dziwnego, że jury konkursu pracuje nad tym prawie dwa tygodnie. Jest co oglądać i oceniać. Zostawmy jednak statystki na boku, skupmy się na nagrodzonych zdjęciach. Część z nich można było oczywiście zobaczyć już 12 lutego, w dniu ogłoszenia wyników. Gazety codzienne poświęciły na to kolumnę lub dwie, dodały okolicznościowy komentarz i po sprawie. Jednak na co dzień niezbyt kwapią się do publikowania fotoreportaży z prawdziwego zdarzenia. Brakuje na nie czasu i miejsca, dominuje przypadkowa ilustracja do tekstów. Z drugiej strony, jeśli jury prestiżowego konkursu daje czytelny sygnał: nieważne czym, ważne co zostało sfotografowane, to wyraźnie widać, że skraca się dystans między fotografią amatorską a profesjonalną. Dowód – nagroda dla zdjęcia amatorskiego, kolejna nowość – nagroda specjalna jury dla kadru z filmu umieszczonego na serwisie społecznościowym YouTube. Co myślą o nagrodzonych zdjęciach uważni Czytelnicy? By się tego dowiedzieć wystarczy przejrzeć najbardziej popularne fora internetowe. WPP 2010 minie, choć z pewnością w formie wystaw będzie krążyć po świecie i dotrze także nad Wisłę. Wtedy można będzie znów pogawędzić o stanie fotografii prasowej i fotoreportażu w szczególności, a gdy wystawa wyjedzie, wszystko wróci do „normy”.

Zdjęcia nagrodzone na WPP 2010 prezentujemy bardziej z kronikarskiego obowiązku, niż z zachwytu nad ich jakością. Dlatego myślę, że warto skupić się na zagadnieniach warsztatowych, o których piszą nasi autorzy a także zwrócić uwagę na interesujący test dwóch superzoomów. Jest też, jak zwykle dużo młodej, choć nie początkującej, fotografii.

Zbigniew Włodarski

spis treści