Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna FOTO FOTO 2/2010
wtorek, 15 czerwca 2021

FOTO 2/2010
czwartek, 04 lutego 2010 12:10    Drukuj Email
Nie wszystko złoto co się świeci

FOTO 2/2010To fakt, ale warto zwrócić uwagę jak często zachłystujemy się nowościami, rozwodzimy się nad nimi tworząc mdły, cukierkowy obraz rzeczywistości. Gdy jednak mocniej podrapać, okaże się, że blichtr odskakuje całymi płatami. Oczywiście, obraz tego co opisujemy zwykle jest przefiltrowany przez naszą wiedzę albo przyzwyczajenia. Szczególnie silnie działa filtr „ja wiem najlepiej – inni nie mają racji”. W tej sytuacji trudno o obiektywizm.

Tymczasem warto uzbroić się w broń, którą można określić jednym słowem – dystans. Przecież nie tylko my mamy rację, to co się podoba Kowalskiemu nie musi się podobać Kozłowskiemu a obaj mają prawo do wyrażenia własnego zdania, własnej opinii. Podejście do pracy fotografa jest tak różne jak wielu jest fotografów, poglądy na jakość sprzętu fotograficznego rozkładają się podobnie. Roztrząsanie wyższości jednej firmy nad inną zajmują naprawdę nielicznych. Dziś podejście do tego tematu bardzo mocno się zracjonalizowało, choć nadal budzi emocje. Podobnie z odbiorem fotografii – jeszcze w latach siedemdziesiątych wystawy aktu (krakowska Venus) były obrzucane błotem, a i dziś niektórym marzy się zamalowywanie nagich modelek. Także tu potrzebny jest dystans. Tylko wtedy można rzeczowo ocenić wartość aparatu czy dzieła fotograficznego. Niewątpliwie warto też mieć swoje zdanie i umieć w sensowny sposób je bronić. Wiedza i doświadczenie mają tu niebagatelne znaczenie. Dlatego polecam w tym numerze FOTO zarówno test pełnoklatkowej lustrzanki Sony, uwagi na temat Canona 7D i kolejny artykuł Sergiusza Mitina o podejściu do roli fotografa aktu. .

Zbigniew Włodarski

spis treści 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież