Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Wystawy Józef Głogowski – „Czas córek”
poniedziałek, 19 kwietnia 2021

Józef Głogowski – „Czas córek”
wtorek, 08 grudnia 2009 19:21    Drukuj Email
J_Glogowski_Bez_tytulu_1927_200Patronat FOTO 

Kiedy w 1925 roku przyszły fotograf Witkacego, Józef Głogowski, przeprowadza się z rodziną do Zakopanego, zamieszkują początkowo w domu rzeźbiarza Augusta Zamoyskiego, którego żona Rita Sacchetto (jej portret pokazujemy na wystawie), wybitna aktorka i tancerka, prowadzi szkołę baletową. Córki Głogowskiego: Zofia i Krystyna uczą się tańca u niemieckiej divy, tworzącej między innymi spektakle futurystyczne. Prawdziwym wydarzeniem, które przetrwa dla nas, staną się sesje fotograficzne wykonywane na łączce pod Giewontem pod koniec lat 20-tych XX w., gdzie ojciec portretuje swoje córki i żonę we wschodnich strojach księżniczek, jakby rodem z Bizancjum w pożyczonych od Sacchetto kostiumach. Na wystawie pokazujemy „wschodnie” portrety córek Józefa Głogowskiego wykonane w konwencji piktorialnej, a także późniejsze z lat 30-tych gumy i bromy, które przejmują melancholią wpisaną w dzieje tej rodziny. Starsza córka Zofia, po śmierci ukochanego podczas drugiej wojny światowej odchodzi w 1946 r. do Karmelu, a młodsza Krystyna poświęca się ojcu opiekując się nim aż do jego śmierci (1969). […]

Materiał fotograficzny poświęcony „sacra familia”, sprzed czasu zanim ukochane córki Głogowskiego porwą odmęty historii, możemy oglądać na wystawie w Galerii Asymetria z kolekcji Stefana Okołowicza.

Rafał Lewandowski


kurator wystawy: Rafał Lewandowski

Galeria Asymetria, Warszawa, ul. Nowogrodzka 18a/8a,
wystawa czynna od 15 listopada 2009 do 12 lutego 2010

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 0 Votes )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież