Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Wystawy Człowiek ZEN
niedziela, 09 maja 2021

Człowiek ZEN
poniedziałek, 07 czerwca 2010 11:29    Drukuj Email

– wernisaż Piotra Sieprawskiego

sieprawski2Zdjęcia są próbą uchwycenia relacji przyrody i człowieka w odróżnieniu od tej jaką widzimy na co dzień. Miasto, supermarkety, korki uliczne to nasze pozornie bezpieczne życie codzienne. Jednak co jakiś czas natura pokazuje jaka jest prawdziwa relacja człowieka i świata. W tych chwilach uświadamiamy sobie naszą małość i zależność od przyrody. Niektórzy mimo wszelkich dostępnych wygód życia w cywilizacji poszukują miejsc gdzie mogą zobaczyć właściwą proporcję pomiędzy sobą a naturą. Podczas swojej podróży nabierają szacunku do przyrody i mogą poczuć się jej częścią. Ci ludzie są tematem moich fotografii. Te z pozoru puste miejsca i przestrzenie wprowadzają w stan duchowy który trudno wyrazić słowami więc zapraszam do oglądania zdjęć.

Piotr Sieprawski

sieprawski3


„zen” oznacza stan najwyższego oświecenia jak i samą „niewypowiedzianą” naturę rzeczywistości. Nie da się bezpośrednio w słowach przekazać prawdziwej natury zen, gdyż z definicji umyka ona rozumowemu poznaniu (...) Charakterystycznymi cechami estetyki zen są: maksymalna prostota, surowość i klarowność formy, oraz „gra z umysłem i postrzeganiem” oparta na paradoksalnych, przypadkowych skojarzeniach i podświadomie odbieranych impresjach.
Artysta działający w duchu zen traktuje akt tworzenia jako rodzaj medytacji. Ma go ona przybliżyć do oświecenia, a zawarte w niej okruchy zen mogą potencjalnie natchnąć kogoś innego do wejścia na tę ścieżkę. W przypadku osób już zaangażowanych w praktyki medytacyjne okruchy takie mogą zadziałać jak katalizator, przyspieszający osiągnięcie oświecenia.


sieprawski4

Galeria
Centrum Nowohuckiego Domu Kultury,
aleja Jana Pawła II 232, 31-913 Kraków

wystawa czynna od 10 czerwca do 10 lipca,

http://www.nck.krakow.pl/#10vi3

wstęp wolny

informacje:
tel. 12 644 43 80, pok. 202, bud. A

http://www.sieprawski.com/

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 0 Votes )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież