sobota, 23 listopad 2024

Spis treści

znaczy różnorodność świata i uczuć

Zobacz większe!Co zmieniło się w sposobie myślenia o fotografii cyfrowej w Polsce w ostatnim czasie? Przywykliśmy już do obrazu cyfrowego, który praktycznie bez walki zajmuje dotychczasowe terytoria przynależne fotografii analogowej, wraz z jej atrybutami takimi, jak: miejsce i czas wykonania, a przede wszystkim walka o uzyskanie maksymalnie technicznie doskonałej odbitki. Ucichła także dyskusja na ten temat, a nowi obserwatorzy i teoretycy nieświadomi dokonań powtarzają w doskonalszej formie to, co zostało napisane około dziesięć lat temu.
Zobacz większeWielu wybitnych fotografów nigdy nie przejdzie do zapisu cyfrowego z powodu osiągnięcia doskonałości technicznej w fotografii analogowej i wypracowania w niej oryginalnego stylu, jak Andrzej Różycki, Andrzej Lech czy Bogdan Konopka. Ale są też tacy, którzy będą stopniowo przechodzić z fotografii tradycyjnej na bardziej nowoczesną i pozornie łatwiejszą – cyfrową. Ta forma staje się przede wszystkim rozrywką i elementem okołokulturowym służącym wszystkim klasom społecznym dosłownie na całym świecie w dokumentowaniu swego życia. Będą też najnowsi adepci techniki cyfrowej, którzy wychowani w świecie techniki elektronicznej nie będą chcieli wracać do przeszłości. Przede wszystkim do nich adresowany jest konkurs CYBERFOTO. (...)


Zobacz większe!Jak podsumować tegoroczną edycję? Poziom konkursu był wysoki. Pojawili się nowi młodzi twórcy, z którymi należy wiązać nadzieje na przyszłość. Jury nie koncentrowało się na jednej metodzie obrazu cyfrowego, na jednym stylu, szukaliśmy prac nowatorskich w każdym rodzaju fotografii. Takie też nagrodziliśmy. Pozytywnym aspektem jest fakt, że nie ma jedynego dominującego nurtu, ale jest kilka równoprawnych, które wychodząc z tradycji obrazu analogowego (naturalnego) komplikują problemy perspektywy, spostrzegania czy intensyfikują zagadnienia wywodzące się z metody fotomontażu. Tak wygląda nasza „postmodernistyczna moderna”, która eksploruje zagadnienia z modernizmu klasycznego z okresu międzywojennego, zmieniając perspektywę artystyczną na bardziej estetyczną niż walczącą o nowy, lepszy świat.

Zobacz większe!Zobacz większe!

Krzysztof Jurecki