Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Vademecum fotografii Kompozycja obrazu fotograficznego (cz. VIII)
piątek, 16 kwietnia 2021

Kompozycja obrazu fotograficznego (cz. VIII)
czwartek, 30 września 2010 10:58    Drukuj Email

Zestawienie

W kolejnym odcinku cyklu poświęconego kompozycji obrazu w fotografii omówimy krótko jeden znajczęściej wykorzystywanych środków. O ile fotoamatorzy korzystają z niego raczej intuicyjnie, o tyle w rękach profesjonalistów jest to niezwykle skuteczne narzędzie oddziaływania na widza.

1
Stara czynszówka z oknami i drzwiami balkonowymi zabitymi dechami nie wyglądałaby zbyt oryginalnie, gdyby nie zawieszony nad drzwiami sklepu szyld z napisem OKNA DRZWI.

Zestawienie jest jednym z podstawowych środków konstrukcji obrazu. Chcąc podkreślić określone cechy fotografowanych obiektów, możemy wykorzystać ze­stawienia podobieństw lub przeciwieństw. Układy po­dobieństw używane są rzadziej, a w drugim przypadku mówi się dodatkowo o kontraście. Porównywać ze sobą można zarówno treść jak i formę. Równie dobrze mo­żemy zestawiać różne barwy. Gdy spojrzymy na koło barw, to zauważymy, że kolory znajdujące się po prze­ciwległych stronach – zwane dopełniającymi – tworzą najsilniejszy kontrast, natomiast te sąsiadujące harmo­nizują ze sobą.

2
Takie zestawienie dwóch form – nowoczesnego biurowca i starej kamienicy to porównanie starego i nowego oraz niskiego i wysokiego.

...

3
Bilboard reklamowy z pięknymi modelkami wzestawieniu ze zrujnowaną elewacją kamienicy.

Zestawieniem będzie zarówno zdjęcie młodej dziewczyny w eleganckim stroju siedzącej w luksusowym, sportowym aucie jak i akt pięknej modelki sfotografowanej w starej, zdewastowanej hali fabrycznej. W pierwszym przypadku ukazujemy dwie wzajemnie się uzupełniające kategorie piękna, natomiast w drugim na zasadzie kontrastu staramy się uwypuklić delikatność modelki oraz gładkość jej skóry w zestawieniu z chropowatymi, często brudnymi i obdrapanymi ścianami wnętrz. Konfrontować w ten sposób można dosłownie wszystko – jasne i ciemne, stare i nowe, starość i młodość, formy kanciaste z obłymi, wysokie z niskim, żywe z martwym, itd.

Zestawienie jest często wykorzystywane w reklamie, gdzie porównujemy coś niezwykłego z czymś zwyczajnym.

4
Krucha i mała roślinka w zestawieniu z korbowodem potężnego parowozu.

tekst i zdjęcia: Robert Urbański

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 5 Votes )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież