Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
poniedziałek, 21 czerwca 2021

Stripy
czwartek, 04 grudnia 2008 01:20    Drukuj Email

Zobacz większe!Oświetlenie planu zdjęciowego
striplight • lighTbar

Lampy, które chcielibyśmy zaprezentować w kolejnym artykule poświęconym oświetleniu planu zdjęciowego można zaliczyć do grupy lamp powierzchniowych. Wykorzystywane są przeważnie w fotografii produktów, czasami również mody.
Ze względu na dosyć wysoką cenę i konieczność zasilania z generatorów, które również są drogimi urządzeniami znajdują się one przeważnie na wyposażeniu profesjonalnych studiów fotograficznych oraz wypożyczalni sprzętu oświetleniowego.

Zobacz wieksze!

Lampy te z powodu wydłużonego kształtu nazywane są potocznie „stripami” (strip – z jęz. angielskiego pasek). Ich długość wynosi zwykle od 60 do 140 cm – bywają i dłuższe. Światło emitowane jest przez liniowe palniki o dużej energii błysku sięgającej nawet 8000 J. Zależnie od modelu lampy posiadają jeden lub dwa palniki, a błysk może być wyzwalany w jednym lub dwóch jednocześnie. Rolę światła modelującego pełnią małe żarówki halogenowe lub fluorescencyjne.
W lampach typu Strip palnik osłonięty jest płaskim dyfuzorem z białego tworzywa sztucznego. Stripy mogą być wyposażone opcjonalnie w plastry miodu oraz wrota, których zadaniem jest ukierunkowanie wiązki światła. W lampach typu Lightbar dyfuzor jest wypukły – jego zadaniem jest rozproszenie światła również na boki.

Zobacz wieksze!

Wymienione lampy stosowane są zwykle do oświetlania obiektów o wydłużonych kształtach jak np. butelki, naczynia o wydłużonym kształcie, długopisy, pióra itp. Chodzi tu w głównej mierze o uzyskanie efektownych blików na powierzchni fotografowanych obiektów.

Zobacz większe!

Na planie zdjęciowym stosowane są pojedynczo przy oświetleniu górnym lub parami przy oświetleniu bocznym (rozstawione po obu stronach obiektu) – zwykle pełnią rolę oświetlenia kluczowego.

Zobacz większe!

W pewnych okolicznościach z powodzeniem mogą być zastąpione przez zwykłe studyjne lampy błyskowe z softboksami prostokątnymi o mocno wydłużonym kształcie dyfuzora zwanymi również potocznie stripami.

Zobacz wieksze!

Arkadiusz Bąkowski

Współpraca Hensel Studiotechnik.
Piotr Paszkiewicz http://www.hensel.pl

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 0 Votes )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież