Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Polecamy Nowe książki Po pierwsze – światło
czwartek, 15 kwietnia 2021

Po pierwsze – światło
czwartek, 23 września 2010 00:06    Drukuj Email

Joe Cornish

Patronat FOTO

Po-pierwsze-swiatlo

Towarzyszący każdemu zdjęciu tekst prezentuje okoliczności jego powstania. Poznajemy narodziny pomysłu na zdjęcie i warunki – światło, pogoda, kompozycja, itd. – które dyktowały wybór pozycji aparatu, filtrów oraz parametrów ekspozycji. Mniejsze zdjęcie przedstawia alternatywną fotografię lub mniej udaną próbę zarejestrowania tego samego motywu.

Autor przedstawia nam wszystkie szczegóły techniczne. Jednak o wiele bardziej fascynująca jest możliwość prześledzenia jego toku myślenia, prowadzącego do powstania zdjęcia. Wiele zdjęć Joego powstaje bowiem w wyniku szczegółowego planowania. Inne zaś są efektem błyskawicznego wykorzystania niespodziewanej okazji – co również wymaga sporego doświadczenia. Te osobiste notatki są pełne istotnych rad dotyczących różnych tematów: od konieczności przeczuwania zmian pogody po kwestie wyboru odpowiednich filtrów. Joe Cornish w tej książce stara się przede wszystkim zaszczepić czytelnikom swoją miłość do krajobrazu. W fascynujący sposób opowiada też o własnych metodach pracy. Dla amatorów i zawodowców pragnących pójść w ślady autora, Po pierwsze – światło będzie zarówno niezgłębionym źródłem inspiracji, jak i wyczerpującym podręcznikiem.

Recenzje:

Niezwykle trudno jest pojąć naturę fotografii bez zrozumienia funkcjonowania światła. Nie chodzi jednak o fizyczną, przyziemną wiedzę typu „jak to działa” czy raczej „jak świeci”, choć z pewnością ona też jest ważna. Idzie raczej o coś ulotnego, o poranny brzask oddany na fotografii, o zarejestrowane na zdjęciach, świetlne smugi widoczne przez ułamki sekund.

Jak na specjalne życzenie pojawia się książka wybitnego specjalisty od rysowania światłem. Joe Cornish, jak nikt inny, „czuje” światło, zna jego duszę, wie, jak podporządkować je sobie, by wywoływało największe emocje. Jako kompozytor obrazu, wykorzystuje swą wiedzę i niesamowite zrozumienie światła.

Każda z fotografii jest osobnym studium przypadku, który czytelnicy mogą przeanalizować, by potem także w swoich pracach wykorzystywać wiedzę zawartą w poradniku Cornisha.

Zbigniew Włodarski, redaktor naczelny „FOTO”

Joe Cornish wykorzystuje swoje wielkie umiejętności techniczne i wrażliwość artystyczną zawsze w jednym celu – aby dotrzeć ze swoimi uczuciami wobec fotografowanych motywów wprost do świadomości widzów.

Charlie Waite

Dlaczego zdjęcia Joego Cornisha tak nas fascynują? Największe wrażenie wywiera jego dążenie do ukazania pierwotnych, podstawowych aspektów stale zmieniającego się krajobrazu. Nieustannie dąży do perfekcji. I zwykle mu się to udaje.

Ailsa McWhinnie, „Outdoor Photography”

Joe Cornish zawsze inspirował członków National Trust swoimi ponadczasowymi i zaangażowanymi zdjęciami. Dzięki silnemu przywiązaniu do naturalnego środowiska Joe potrafi pokazać esencję piękna fotografowanych motywów z imponującą wręcz jakością.

Maggie Gowan, dyrektor ds. fotografii, National Trust

O Autorze:

Joe Cornish jest jednym z najbardziej znanych brytyjskich fotografów krajobrazu. Jego zdjęcia były inspiracją dla całego pokolenia amatorów. Pracował dla National Trust, co spopularyzowało jego fotografie wśród milionów Brytyjczyków i turystów odwiedzających ten kraj. Pracował również w wielu innych miejscach świata, szczególnie często w USA

Po pierwsze - światło - 20.09.2010

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 1 Vote )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież