piątek, 19 kwiecień 2024

Patronat FOTO, Digital Vision

Konkurs fotograficzny „Ekologia w Obiektywie 2010”,

Bayer-ECO_logo_pl_green_----080Zakończyła się tegoroczna, X edycja konkursu „Ekologia w obiektywie”, który poświęcony był bioróżnorodności. Grand Prix w wysokości 6 tys. złotych otrzymał Piotr Chara za zdjęcie „Taniec ” przedstawiające dwa myszołowy w efektownym bitewnym tańcu. Jury przyznało ponadto trzy nagrody główne w wysokości 3 tys. złotych każda w kategorii dorosłych i dwie w kategorii młodzieży. …

Patronat FOTO, Digital Vision

Konkurs fotograficzny „Ekologia w Obiektywie 2010”,

Bayer-ECO_logo_pl_green_d----400

Zakończyła się tegoroczna, X edycja konkursu „Ekologia w obiektywie”, który poświęcony był bioróżnorodności. Grand Prix w wysokości 6 tys. złotych otrzymał Piotr Chara za zdjęcie „Taniec ” przedstawiające dwa myszołowy w efektownym bitewnym tańcu. Jury przyznało ponadto trzy nagrody główne w wysokości 3 tys. złotych każda w kategorii dorosłych i dwie w kategorii młodzieży. Dwójka młodych fotografów weźmie udział w profesjonalnych warsztatach fotograficznych.

Grand-Prix_Piotr-Chara_D--400
Grand Prix – Piotr Chara, „Taniec” – Myszołowy w bitewnym uścisku

- „Gratulujemy zdobywcy Grand Prix oraz wszystkim laureatom. Dziękujemy uczestnikom za udział i znakomite zdjęcia. Problematyka bioróżnorodności jest teraz jednym z największych wyzwań cywilizacyjnych. Naszym obowiązkiem jest dbałość o zachowanie różnorodności gatunkowej, która ma decydujący wpływ na jakość naszego życia. Zgodnie z hasłem naszej firmy Bayer: „Science For A Better Life” od lat prowadzimy badania nad innowacyjnymi rozwiązaniami, które chronią zrównoważony rozwój”. – powiedział dr Dirk Ehle, prezes zarządu polskiego oddziału firmy Bayer.

- „Piotr Chara wykonał doskonałą technicznie fotografię, że świetną kompozycją, rewelacyjnym oświetleniem i niesamowitą dynamiką. Mimo zimy i śniegu powstał ciepły, malowniczy kadr, w którym polecam zwrócenie uwagi na szczegóły. Bajeczne światło wydobywa wszystkie detale ptaków - w oczach można dojrzeć źrenice, zobaczyć łuski na zaciśniętych szponach czy policzyć podświetlone słońcem lotki. Pięknie rozmyte tło wzmacnia przekaz i koncentruje wzrok na walczących myszołowach. Jestem tym zdjęciem oczarowany. To jedno z tych zdjęć, od którego ciężko mi oderwać wzrok” – powiedział Dariusz Majgier, członek Jury.

W kategorii Dorośli jury przyznało trzy równorzędne nagrody główne: pierwszą - Anna Dudziec za zdjęcie pt. „Stan oblężenia” przedstawiające współpracę mrówek jako owadów społecznych. Cukierek okazał się dla nich kąskiem, któremu nie mogły się oprzeć… „Zdjęcie zostało zrobione aparatem komórkowym”, ale jak podkreśla członek Jury Zbigniew Włodarski „fotografuje się głową, aparat to tylko narzędzie”.

N-G_Anna_Dudziec_D_---400
Nagroda Główna w kategorii dorośli, zdjęcie z telefonu komórkowego – Anna Dudziec, „Stan oblężenia”, współpraca mrówek jako owadów społecznych jest zdumiewająca. Cukierek to dla nich kąsek, któremu nie mogły się oprzeć.

Drugą – Leszkowi Romankowi za obraz „Na ukos…” przedstawiające drzewo z lotu ptaku oraz trzecią – Dorocie Krauze za fotografię „Bielinek” ilustrującą bogaty świat motyli.

N-Gl_Leszek-Romanek_D_A-f_---400
Nagroda Główna w kategorii dorośli, zdjęcie z aparatu fotograficznego - Leszek Romanek, „Na ukos…”, zdjęcie wykonane na Roztoczu
N-G_Dorota-Krauze_D_---400
Nagroda Główna w kategorii dorośli, zdjęcie przetworzone cyfrowo – Dorota Krauze, „Bielinek”, świat motyli jest niezwykle zróżnicowany. W Polsce występuje ich około 3 tysiące, z czego ponad połowa to motyle nocne, czyli ćmy. Bielinki są jednymi z najbardziej popularnych motyli dziennych. Niestety ich gąsienice często powodują szkody w naszych przydomowych ogródkach.

Młodzież zdobyła dwie nagrody główne: Krzysztof Gardziejewski za „Muchę” , znakomite ujęcie muchy wśród igliwia, Monika Kudas za obraz „Czerwień” prezentujący tulipana na przyciemnionym tle.

N-G_Krzysztof-Gardziejewski__Aparat-foto_---400
Nagroda Główna w kategorii młodzież, zdjęcie z aparatu fotograficznego – Krzysztof Gardziejewski, „Mucha”, muszka wisząca na igłach
N-G_Monika-Kudas_M_---400
Nagroda Główna w kategorii młodzież, zdjęcie przetworzone cyfrowo – Monika Kudas, „Czerwień”, tulipan z przyciemnionym tłem

Nagrodą jest także prenumerata miesięcznika FOTO przyznana laureatom w kategorii dorośli i miesięcznika Digital Vision, która otrzymają laureaci kategorii młodzieżowej.

Jury przyznało również 20 wyróżnień. Wszystkie nagrodzone zdjęcia można oglądać na stronie konkursu http://www.ekologiawobiektywie.pl/ .

Do promocji bioróżnorodności włączyły się także polskie podróżniczki, wokalistki i pasjonatki zdrowego stylu życia. Ewelina Flinta, Beata Pawlikowska i Elżbieta Dzikowska wzięły udział w wyjątkowej sesji inspirowanej fotografiami nagrodzonymi w konkursie „Ekologia w Obiektywie”. Autorką sesji jest Justyna Steczkowska.

„Nie zastanawiałam się długo, gdy poproszono mnie o wsparcie dla projektu” – mówi Elżbieta Dzikowska. – „Środowisko naturalne jest tym, bez czego nie możemy żyć, a jakikolwiek brak równowagi może postawić pod znakiem zapytania nie tylko istnienie roślin czy zwierząt, ale za kilka tysięcy lat również istnienie człowieka” – dodaje podróżniczka i współautorka programu „Pieprz i wanilia”.

Pewnego dnia trafiłam do puszczy amazońskiej. Spotkałam tam ludzi, którzy żyją w dżungli od piętnastu tysięcy lat. Od nich nauczyłam się zupełnie innego myślenia o świecie, który nas otacza. Prawdziwa mądrość nie polega na tym, żeby podporządkować sobie przyrodę, ale na tym, żeby odnaleźć w niej swoje miejsce“ – mówi Beata Pawlikowska, podróżniczka i pisarka.

Fakty i liczby pokazujące skalę zmniejszania się różnorodności biologicznej są zastraszające, ale chyba nie dla wszystkich wystarczająco przemawiające. Dlatego z dużym zainteresowaniem przyjęłam zaproszenie do tego projektu i wierzę, że powstałe eko-portrety zwrócą uwagę na problem rosnącego tempa wymierania gatunków i dewastacji żywego świata“ – mówi wokalistka Justyna Steczkowska.

Swoim uczestnictwem w fotograficznej eko-sesji chce dać wyraz poparcia propagowaniu postaw ekologicznych oraz zwrócić uwagę na konsekwencje zmniejszania się różnorodności biologicznej.” – mówi Ewelina Flinta.