Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Konkursy inne Wyniki LEICA OSKAR BARNACK WARARD 2010
niedziela, 09 maja 2021

LEICA OSKAR BARNACK WARARD 2010
sobota, 05 czerwca 2010 00:19    Drukuj Email

– Abchazja na fotografiach Szweda.

Pierwszą nagrodę w prestiżowym konkursie, „Leica Oskar Barnack Award 2010", zdobył szwedzki fotograf Jens Olof Lasthein za serię zdjęć z Republiki Abchazji – „Czekając na przyszłość –zdjęcia z Abchazji’’. Fotografie opowiadają historię ludzi z Republiki Abchazji, która to znajduje się na południowym Kaukazie.

Jens-Olof-Lasthein----200

Drugą nagrodę w tegorocznej edycji konkursu zdobył reportaż „Kashmir", autorstwa Andy’ego Spyra z Niemiec.

Andy-Spyra----200

Zwycięzca „Leica Oskar Barnack Award 2010", otrzyma 5 000 € lub sprzęt Leica o tej samej wartości.

Oficjalna ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 6 lipca 2010 r., w ramach festiwalu fotografii w Arles.

Jens Olof Lasthein urodził się w Szwecji w 1964 roku i wychował w Danii. Po ukończeniu Nordic Photo School w Sztokholmie, początkowo pracował jako niezależny fotograf w czasopismach, przede wszystkim jako reportażysta. Jego najbardziej znane projekty to „Moments in Between", seria zdjęć przedstawiający wojny w byłej Jugosławii, i „Morze Białe, Morze Czarne’’, wizualna dokumentacja krajów wzdłuż granicy wschodniej i zachodniej Europy. Jens Olof Lasthein jest autorem ponad 40 wystaw indywidualnych, pokazywanych w galeriach Europy i Azji.

Andy Spyra z Niemiec, jest drugim zwycięzcą Leica Oskar Barnack Newcomer Award 2010". Jego długoterminowy projekt fotograficzny „Kashmir", ukazuje piękno Kaszmiru i tragiczny los jego mieszkańców.

Andy Spyra urodził się w 1984 roku w Hagen. Po ukończeniu szkoły średniej , pracował przez rok jako niezależny fotograf w lokalnej gazecie, następnie w 2007 rozpoczął studia fotograficzne na Uniwersytecie Nauk i Sztuk Stosowanych w Hanowerze. Mimo młodego wieku zdobył liczne nagrody za swoje reportaże.

Tegoroczna edycja „Leica Oskar Barnack Award" wzięła udział rekordowa liczba uczestników - ponad 1700 profesjonalnych fotografów z 79 krajów. W jury konkursu zasiadali m.in. zwycięzca Leica World Press Award 2009 Anthony Suau,– Volker Lensch (fotoedytor magazynu Stern), Eva Gravayat (producentka festiwalu fotografii w Arles, Karin Rehn-Kaufmann (dyrektor Artystyczny Leica Gallery Salzburg) i Dr Andreas Kaufmann (członek Rady Nadzorczej Leica Camera AG).

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 0 Votes )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież