piątek, 19 kwiecień 2024
– Abchazja na fotografiach Szweda.

Jens-Olof-Lasthein----080Pierwszą nagrodę w prestiżowym konkursie, „Leica Oskar Barnack Award 2010", zdobył szwedzki fotograf Jens Olof Lasthein za serię zdjęć z Republiki Abchazji – „Czekając na przyszłość –zdjęcia z Abchazji’’. Fotografie opowiadają historię ludzi z Republiki Abchazji, która to znajduje się na południowym Kaukazie. …

– Abchazja na fotografiach Szweda.

Pierwszą nagrodę w prestiżowym konkursie, „Leica Oskar Barnack Award 2010", zdobył szwedzki fotograf Jens Olof Lasthein za serię zdjęć z Republiki Abchazji – „Czekając na przyszłość –zdjęcia z Abchazji’’. Fotografie opowiadają historię ludzi z Republiki Abchazji, która to znajduje się na południowym Kaukazie.

Jens-Olof-Lasthein----200

Drugą nagrodę w tegorocznej edycji konkursu zdobył reportaż „Kashmir", autorstwa Andy’ego Spyra z Niemiec.

Andy-Spyra----200

Zwycięzca „Leica Oskar Barnack Award 2010", otrzyma 5 000 € lub sprzęt Leica o tej samej wartości.

Oficjalna ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 6 lipca 2010 r., w ramach festiwalu fotografii w Arles.

Jens Olof Lasthein urodził się w Szwecji w 1964 roku i wychował w Danii. Po ukończeniu Nordic Photo School w Sztokholmie, początkowo pracował jako niezależny fotograf w czasopismach, przede wszystkim jako reportażysta. Jego najbardziej znane projekty to „Moments in Between", seria zdjęć przedstawiający wojny w byłej Jugosławii, i „Morze Białe, Morze Czarne’’, wizualna dokumentacja krajów wzdłuż granicy wschodniej i zachodniej Europy. Jens Olof Lasthein jest autorem ponad 40 wystaw indywidualnych, pokazywanych w galeriach Europy i Azji.

Andy Spyra z Niemiec, jest drugim zwycięzcą Leica Oskar Barnack Newcomer Award 2010". Jego długoterminowy projekt fotograficzny „Kashmir", ukazuje piękno Kaszmiru i tragiczny los jego mieszkańców.

Andy Spyra urodził się w 1984 roku w Hagen. Po ukończeniu szkoły średniej , pracował przez rok jako niezależny fotograf w lokalnej gazecie, następnie w 2007 rozpoczął studia fotograficzne na Uniwersytecie Nauk i Sztuk Stosowanych w Hanowerze. Mimo młodego wieku zdobył liczne nagrody za swoje reportaże.

Tegoroczna edycja „Leica Oskar Barnack Award" wzięła udział rekordowa liczba uczestników - ponad 1700 profesjonalnych fotografów z 79 krajów. W jury konkursu zasiadali m.in. zwycięzca Leica World Press Award 2009 Anthony Suau,– Volker Lensch (fotoedytor magazynu Stern), Eva Gravayat (producentka festiwalu fotografii w Arles, Karin Rehn-Kaufmann (dyrektor Artystyczny Leica Gallery Salzburg) i Dr Andreas Kaufmann (członek Rady Nadzorczej Leica Camera AG).