piątek, 19 kwiecień 2024

logo_galeria_fotoplastykon---080Ogólnopolski Konkurs fotograficzny

PRZESTRZEŃ WYOBRAŹNI  - zdjęcie miesiąca

X edycja …

logo_galeria_fotoplastykon---200Ogólnopolski Konkurs fotograficzny

PRZESTRZEŃ WYOBRAŹNI  - zdjęcie miesiąca

X edycja

Organizator i pomysłodawca: Antoni Rut Galeria Fotografii Fotoplastykon

Współorganizator: WBPiCAK w Poznaniu www.fotoplastykon.com.pl

Patronat:

Prezydent Miasta Poznania Ryszard Grobelny

Stowarzyszenie Twórców Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej

Związek Artystów Plastyków

Rozstrzygnięto siódmą z dziesięciu sesji w ramach X edycji Ogólnopolskiego  Konkursu Fotograficznego „Przestrzeń wyobraźni”. Zdjęcia zgłoszone do konkursu oceniał Antoni Rut (Fotoklub RP, ZPAF, ZAP).  Po wnikliwej ocenie wszystkich prac pod względem artystycznym, technicznym, wybranego tematu i wskazaniu błędów wyróżnienia otrzymali:

Iwona Czerniak, Jarek Yarki Bambynek, Jarosław Bernatowicz, Krzysztof Glonek, Krzysztof Krawczyk, Maciej Kuzior, Andrzej Ziemkowski.

Głównym elementem konkursu są comiesięczne internetowe spotkania, w trakcie których na stronie internetowej www.fotoplastykon.com.pl umieszczane są nadesłane prace, a znani fotograficy (Fotoklub RP, ZPAF) oceniają nadesłane fotografie. Autorzy uczestnicy tych wirtualnych spotkań mają jedną z nielicznych możliwości sukcesywnego podnoszenia swoich umiejętności i konsultacji z prowadzącymi fotografikami. Najlepsze zdjęcia z tych comiesięcznych spotkań są poddane ocenie profesjonalnego jury i zaprezentowane mieszkańcom Poznania i Wielkopolski w formie finałowej wystawy, a zwycięzcy konkursu otrzymają Medale Fotoklubu RP oraz nagrody i wyróżnienia. Wiele fotografii zakwalifikowanych do wystawy znajdzie się w obszernym katalogu.

czerniak_iwona_w_locie---200

IWONA CZERNIAK  *  W locie

Antoni Rut: Kolejna grafika, w której wykorzystano różne obrazy realistyczne. Autorka bardzo dobrze wykorzystała wielość elementów dla zwrócenia uwagi na dość niecodzienny widok wyimaginowanej przestrzeni, w której jak w filmie Chiczkoka dominują sylwetki ptaków. Czy jest to sytuacja pozytywna czy straszna jak w filmie grozy trzeba samemu sobie odpowiedzieć. Jest tu dobrze dobrane tło, na którym w bardzo dynamicznej sytuacji pokazane są sylwetki ptaków. O takich ptakach myślałem pisząc recenzję do pracy zatytułowanej „Strach na wróble”. Gdyby na takim tle z tymi ptakami, może inaczej ułożonymi umieścilibyśmy stracha, tylko takiego bardziej podobnego do stracha, byłaby z tamtej pracy bardzo intrygująca grafika.

Antoni Rut

Prezes Oddziału Poznańskiego Związku Artystów Plastyków