czwartek, 18 lipiec 2024
– pierwsza edycja konkursu fotograficznego

2_080Coś jest w mieście. Coś takiego, co nie pozwala zasnąć po północy. Coś co wygania zarażonych miastem na długie wędrówki po podwórkach, co każe im patrzeć szerzej i dłużej niż w mieście przystoi. Coś jest w nim takiego.…

– pierwsza edycja konkursu fotograficznego

NEGATYW

Coś jest w mieście. Coś takiego, co nie pozwala zasnąć po północy. Coś co wygania zarażonych miastem na długie wędrówki po podwórkach, co każe im patrzeć szerzej i dłużej niż w mieście przystoi. Coś jest w nim takiego.

Refleksy światła na lustrzanych taflach okien biurowców, bryły w których żyjemy, harmonia i bałagan plątaniny przewodów, ulic, mostów i zakamarków. Muzyka przestrzeni zamkniętej w stali i betonie a w środku człowiek ze swoją tęsknotą, życiem, zapatrzony w przestrzeń. Takie jest miasto? Być może jest właśnie takie, choć może być zupełnie inne. Po to by zobaczyć świat miasta oczyma wielu wrażliwców, tych co nie przechodzą obojętnie. Taka była idea. Pomysł Tomka Olesińskiego, fotografa ze Śląska w Polsce. Nie było jasne czy się sprawdzi, czy faktycznie jest tak.

Potem przysyłali zdjęcia, więcej zdjęć i więcej. Tych zdjęć było ponad tysiąc, tysiąc spojrzeń na miasto... to już naprawdę coś.

Poziom fotografii zaskoczył profesjonalizmem i różnorodnością. W tym wypadku należałoby powiedzieć, że obrady jury były niezwykle burzliwe ale nie byłoby to prawdą. Obrady przypominały raczej konflikt zbrojny z udziałem ciężkiego sprzętu – piątka jurorów, Barbara Prasnowska, Marek Wesołowski, Wojciech Kukuczka i Tomek Olesiński,  pod przewodnictwem Arkadiusza Ławrywiańca, długo podejmowała decyzję. Zwycięzcą okazał się Jerzy Kutkowski z Radomia, autor fotografii przedstawiającej człowieka na linie rozpiętej pomiędzy budynkami. Jego sylwetka odbija się w szybie – miasto jest lustrem w którym żyjemy, przeglądamy się w jego oknach i przestrzeniach. Drugą nagrodę otrzymał Maciej Rauer z Ustrzyk Dolnych za dwie, melancholijne fotografie przedstawiające pannę młodą. Samotną w przestrzeni miasta. Trzecia nagroda powędrowała do Piotra Grochali z Warszawy, za kolorową harmonię architektury. Wystawa pokonkursowa, którą można zobaczyć w galerii Negatyw w Katowicach pokaże więcej, będzie tam wiele wspaniałych fotografii. Niemal  200 zdjęć znalazło się w tym numerze Camerapixo. To już duży obraz miasta, tego jak je postrzegamy, obraz naszego życia w przestrzeni. Dajemy Wam ten obraz, jednocześnie chcąc więcej. Już z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję konkursu Miasto w Obiektywie. Jesienią tego roku znów zaprosimy fotografów do opisania miejskich przestrzeni własnym subiektywnym spojrzeniem.


zaproszenie

WERNISAŻ WYSTAWY FOTOGRAFICZNEJ "MIASTO W OBIEKTYWIE"

Będącej zwieńczeniem ogólnopolskiego konkursu fotograficznego

Wernisaż odbędzie się w GALERI NEGATYW / Scena Gugalander, Jagiellońs?ka 17A, Katowice 18 lutego 2012 o godzinie 18:30

W programie:


- oficjalne otwarcie
- wręczenie nagród
- spotkanie z autorami
- wino i poczęstunek
- koncert jazzowy w wykonaniu grupy studentów katowickiej AM
- afterparty „Oldies Goldies” przygotowane przez Gugalander

O konkursie:

Konkurs trwa od 15 października 2011 i zakończy się 31 stycznia 2012. Tematem konkursu są zdjęcia obrazujące miasto ze wszystkimi zagadnieniami dotyczącymi jego życia, mieszkańców, infrastruktury, wydarzeń kulturalnych i społeczno-politycznych oraz innych, bezpośrednio związanych z tematem, pokazane w możliwie najciekawszy sposób.

Spośród zdjęć nadesłanych na konkurs, jury wybierze najciekawsze prace, a podczas wernisażu wyróżni ich autorów następującymi nagrodami:

  • I nagroda – 1000 zł
  • II nagroda – 700 zł
  • III nagroda – 500 zł

Zapraszamy także na stronę konkursu: http://www.miastowobiektywie.com.pl/

Przed godz. 21.00 - WSTĘP WOLNY!

GALERIA NEGATYW

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

ul. Jagiellońska 17a, 40-032 Katowice


negatyw-1

Manifest

Negatyw to odwrotność, zaprzeczenie… Bunt. Te pojęcia wpisują się w specyfikę projektu „Galeria Negatyw”. Chcemy odwrócić wartości ukonstytuowane w poprawnych, klasycznych, sterylnych galeriach. Dla nas galerią nie są białe ściany, puste przestrzenie i wytworni goście. Galeria to miejsce spotkań, dyskusji, swobodnego przepływu inspiracji. To przestrzeń, w której twórca spotyka się z szerokim przekrojem odbiorców o różnorodnych preferencjach i doświadczeniach.
Proponujemy nie tylko „zwiedzanie” ekspozycji. Chcemy, żeby odbiorcy mieli szansę "oswoić się" z wystawą. Chcemy umożliwić obcowanie z pracami przez długie godziny, w towarzystwie przyjaciół, w swobodnej atmosferze klubowej aury.

Drzwi tej galerii nie zamykają się o siedemnastej. To byłby absurd. Wiemy, że ludzie mają swoje obowiązki. Wiemy też, że najlepszy czas na swobodne, inspirujące, pełne emocji i wrażeń absorbowanie sztuki zaczyna się wieczorem... W nocy.
Wernisaż nie jest dla nas oficjalną ceremonią, nie musi kończyć się po 30 minutach, może stać się pretekstem do wielogodzinnych spotkań, dyskusji, zabawy.
Chcemy łączyć wiele dyscyplin sztuki, poznawać nowych twórców, szukać form wizualnych, audialnych, performatywnych. Nie zamierzamy się ograniczać, ani podporządkowywać. Stawiamy na odmienność i autonomię. To miejsce musi stanowić alternatywę, podziemie, negatyw stereotypowej galerii.

Profil

Głównym celem Galerii Negatyw jest promocja działalności młodych artystów. Twórców, którzy prezentują wysoki poziom artystyczny, a pomimo tego z różnych powodów nie mają szans dostać się do klasycznych galerii. Wiemy, że brak możliwości postawienia pierwszego kroku powoduję utratę wielu wartościowych twórców, którzy pozbawieni możliwości rozwoju na zawsze rezygnują z działań artystycznych. Uważamy, że odebranie szans młodym artystom jest poważnym błędem i zagrożeniem dla potencjału artystycznego regionu. Galeria Negatyw to projekt, którego celem jest zmiana tej sytuacji. Mamy nadzieję, odnaleźć potencjalnych autorów naszych wystaw wśród studentów oraz absolwentów śląskich uczelni o profilu artystycznym, takich jak ASP, Edukacja Artystyczna UŚ, wydział Radia i Telewizji UŚ itp. Chcemy także szukać ukrytych talentów, poprzez związki twórcze, monitorowanie galerii internetowych, oraz aktywną promocję naszego projektu.

Kolejnym celem Galerii Negatyw jest zainteresowanie sztuką nowych odbiorców, zwłaszcza tych, którzy nie odnajdują się w przestrzeni sterylnych, skostniałych galerii.
Poprzez zbudowanie przyjaznej atmosfery wokół ekspozycji, łamanie konwencji klasycznego wystawiennictwa, mamy nadzieję dotrzeć do ludzi młodych. Korzystając z racjonalnych godzin funkcjonowania galerii, chcemy zainteresować wystawami ludzi pracujących i studiujących. Dzięki interesującym imprezom o charakterze kulturalnym organizowanym przez Stowarzyszenie Gugalander, liczymy także na odnalezienie wielu nowych odbiorców wśród gości klubu. Najważniejszym jednak celem, jest pozyskanie odbiorców spośród ludzi funkcjonujących w świecie sztuki, zamierzamy tego dokonać poprzez wysoki poziom prezentowanych prac oraz ciekawą przestrzeń wystawienniczą.

Miejsce

Zdecydowaliśmy się na zaimprowizowanie galerii w Klubie Scena Gugalander z trzech powodów.
Pierwszym jest bogata tradycja kulturalna miejsca. W klubie swoją działalność prowadził Teatr Gugulander, na przestrzeni lat odbywało się tu wiele koncertów, projekcji, spotkań autorskich, oraz innych wydarzeń o charakterze kulturalnym. Dzięki temu, miejsce to w świadomości lokalnego społeczeństwa funkcjonuje jako interesujące, alternatywne źródło wydarzeń kulturalnych. Można zatem powiedzieć, że profil miejsca jest ściśle powiązany z działalnością galerii.

Po drugie jest to miejsce o interesującej, postindustrialnej przestrzeni wystawienniczej. Wysokie ściany o przestronnej powierzchni pozwalają na ekspozycje prac w dużych formatach. Brak stałego źródła oświetlenia, w połączeniu z czarnymi ścianami sprawia, że po wygaszeniu wszystkich świateł w klubie panuje całkowita ciemność, a to daje możliwość wygenerowania dowolnej inscenizacji świetlnej, która ma ogromny wpływ na jakość ekspozycji. Klub posiada ponad to przestronną scenę, która wydaje się idealna do działań performatywnych i teatralnych, jest ona także bardzo przydatna podczas wernisaży w czasie przemówień oraz koncertów, które często towarzyszą otwarciu wystaw. Kolejnym atutem miejsca jest możliwość projekcji multimediów na dużym, 7m ekranie przy użyciu profesjonalnego sprzętu projekcyjnego oraz scenicznego nagłośnienia. Jest to ogromny atut, który pozwala na proste przygotowanie profesjonalnej projekcji multimediów, często uzupełniających wystawy. Takie zaplecze projekcyjne ułatwia także organizowanie spotkań autorskich, prelekcji, projekcji filmów.

Trzecim ważnym powodem są korzyści płynące z porozumienia pomiędzy Galerią Negatyw a Stowarzyszeniem Scena Gugalander. Dzięki współpracy galeria zyskuje nie tylko przestrzeń wystawienniczą, ale także możliwość przyjęcia gości galerii w miłej atmosferze klubowej aury. Odbiorcy działań artystycznych galerii mogą wygodnie spocząć, skorzystać z baru, posłuchać wyszukanej muzyki.  W klubie odbywają się koncerty, imprezy muzyczne, projekcje filmów, prelekcje. Taka sytuacja sprawia, że miejsce to odwiedza wielu ludzi, z których rekrutować możemy potencjalnych odbiorców wystaw Galerii Negatyw. Współpraca pozwala nam także na łączenie sił w działaniach informacyjnych, promocyjnych oraz reklamowych. Dzięki temu możemy wzajemnie rozwijać swój potencjał i uzupełniać braki.

Autorzy Projektu

Jako absolwenci uczelni artystycznych, wiemy jak ciężko młodym artystom przebić się z własną twórczością do oficjalnych, dużych, pełnych biurokracji galerii, w których kolejki sięgają nierzadko kilku lat. Dlatego też wychodzimy z propozycją projektu Galeria Negatyw. Jesteśmy przekonani, że doskonale rozumiemy potrzeby i problemy ludzi takich jak my. Mamy także przekonanie, że miejsce, oprawa i dostępność naszych wystaw jest bardziej przekonująca zarówno dla młodych twórców, jak i dla ich odbiorców niż wystawy w tradycyjnych galeriach.

Wojciech Kukuczka (ur. 1984)

Główne obszary działania to fotografia, multimedia, projektowanie graficzne oraz film. Absolwent Technikum Fotograficznego, Studiów Magisterskich  Fotografia i Multimedia na ASP Wrocław oraz student Komunikacji Wizualnej AKI Academy of Fine Art w Holandii.
Uczestnik ponad 30 wystaw fotograficznych, między innymi w BWA Wrocław, CSF w Katowicach, CCK Chorzów, reprezentant ASP w dziedzinie fotografii w ramach „Foto Festiwalu” w Łodzi 2008 oraz w ramach festiwalu „The World Photography Awards - Cannes” we Francji 2007.  W roku 2010 otrzymał nagrodę za najlepszy film polski na Przeglądzie Filmów Górskich w Lądku Zdroju.
Inicjator akcji kulturalnej 3440 Metrów Nad Poziomem Świata.
Stypendysta Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego woj. Śląskiego oraz Wydziału Kultury miasta Wrocław, laureat  nagrody dla Młodych Twórców Kultury, Wydziału Kultury miasta Katowice.

Łukasz Pallado (ur.1983)

Główne obszary działania, to rysunek, malarstwo, projektowanie graficzne i multimedia.
Absolwent Studium Reklamy, Studiów magisterskich na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego, na kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych, specjalizacja - projektowanie graficzne.
Jego prace wystawiane były w takich miejscach, jak przestrzeń publiczna- ul. Mariacka, galeria mobilna „w autobusie”.
Aktywny działacz na rzecz akcji kulturalnej 3440 Metrów Nad Poziomem Świata.
Entuzjasta wszelkiego rodzaju działań twórczych i kulturalnych, inspirator niebanalnych koncepcji, z zamiłowania copywriter.

Podsumowanie

Wierzymy, że Nasze działania zaowocują wzbogaceniem potencjału artystycznego regionu, pomogą młodym twórcom w rozwijaniu umiejętności artystycznych a także zainteresują nowych odbiorców, do których oferta klasycznych galerii nie przemawia.

Galeria Negatyw to nowa jakość w dziedzinie wystawiennictwa, to podmuch świeżego powietrza w skostniałej atmosferze sterylnych galerii, to propozycja która zaowocuje wzbogaceniem oferty kulturalnej regionu oraz poszerzy świadomość artystyczną lokalnej społeczności.

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.