Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Kalendarium Elżbieta Dzikowska – „Z Gabonu”
niedziela, 09 maja 2021

Elżbieta Dzikowska – „Z Gabonu”
czwartek, 14 stycznia 2010 21:40    Drukuj Email

E_Dzikowska_zaproszenie-200Na wystawie zostanie zaprezentowanych około 16 fotografii w formacie 140 x 100 cm pokazujących zbliżenia kawałka pnia drzewa, znalezionego nad brzegiem morza podczas podróży artystki po Gabonie, w kwietniu 2009 r. Formy stworzone przez naturę okazały się pretekstem do powstania zaskakujących abstrakcyjnych kompozycji, zdających się być niekiedy bardziej tworem ludzkiej wyobraźni niż natury.

Z Gabonu to kolejna seria zdjęć z cyklu prac realizowanych przez Elżbietę Dzikowską od wielu lat, pokazujących fragmenty przyrody fotografowane w dużym powiększeniu. Układy form, kolorów, struktur
i faktur powstałych na pniach drzew, liściach, piasku, błocie, wodzie, skałach i kamieniach, pokazują  niezwykłe i nieporównywalne z niczym innym bogactwo natury. Sama autorka podkreśla rolę inspiracji sztuką w swojej twórczości fotograficznej a szczególnie różnymi kierunkami 20-wiecznego malarstwa awangardowego. Nazywa swoje prace realizmem abstrakcyjnym lub abstrakcją realistyczną a powstałe obrazy - fantastycznymi formami abstrakcyjnymi malowanymi przez naturę.

Elżbieta Dzikowska, jedna z najbardziej znanych polskich podróżniczek, jest sinologiem, historykiem sztuki, reżyserką i operatorką filmów dokumentalnych, autorką książek, programów telewizyjnych, audycji radiowych, artykułów publicystycznych oraz wystaw sztuki współczesnej. Fotografią zaczęła się zajmować w latach 60-tych, jako redaktorka czasopisma Kontynenty. Po wielu latach uprawiania fotografii reporterskiej i dokumentalnej zajęła się, w latach 90-tych, fotografowaniem przyrody i abstrakcyjnych struktur, które ona tworzy. Swoją pierwszą wystawę z tego cyklu, zatytułowaną Z bliska pokazała w 1996 r. w Galerii Krytyków Pokaz w Warszawie. Kolejne m.in. Megality - zrealizowane wspólnie z Hanną Zawą-Cywińską a także Świat na korze, Świat na wodzie i Odniesienia prezentowała w latach 2002-2006, w różnych galeriach i muzeach w całej Polsce. W 2007 r. w wydawnictwie Pascal ukazał się 192-stronnicowy album fotograficzny pt. Ziemia z bliska/The Earth From Close Up prezentujący bogaty wybór tych fotografii.

Elżbieta Dzikowska jest członkiem Polskiego Oddziału The Explorers Club, Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki AICA i honorowym członkiem Polonijnego Klubu Podróżnika. Spośród wielu nagród, których jest laureatką warto wspomnieć te otrzymane ostatnio - Nagrodę Bursztynowego Motyla im. Arkadego Fiedlera - za książki Groch i Kapusta. Podróżuj po Polsce (2006 r.) oraz Grand Prix magazynu National Geographic Traveler w plebiscycie Travelery 2007.


Galeria Art NEW media, Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 41,
wystawa czynna od 15 stycznia do 6 lutego   

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 1 Vote )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież