Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Kalendarium WIDZIEĆ WIĘCEJ
czwartek, 15 kwietnia 2021

WIDZIEĆ WIĘCEJ
poniedziałek, 07 grudnia 2009 20:59    Drukuj Email
Absolwenci Forum Fotografii KWADRAT we Wrocławiu

zaproszenie_Kwadrat-200Zestaw prac pokazanych  na wystawie stanowi wybór prac dyplomowych wykonanych w latach 2008 – 2009  a kluczem tego wyboru było przedstawienie różnorodności postaw artystycznych reprezentowanych przez słuchaczy Szkoły. Każdy z uczestników tej wystawy docierał do fotografii poprzez odmienne życiowe i zawodowe doświadczenia. Dla jednych – praca nad własnymi zdjęciami była naturalnym przedłużeniem głównego nurtu zainteresowań, poświęconych sztuce, teatrowi, poezji. Dla innych – stanowiła śmiałe wejście w obszar nowy, inny od tego, czym dotąd zajmowali się na co dzień. Spotkanie tak różnych biografii i osobowości w tej samej szkole fotografii stało się dla nich wszystkich znakomitą okazją do odkrywania świata od nieznanej dotąd strony; okazją, którą autorzy prac pokazanych na tej wystawie wspaniale potrafili wykorzystać.

Wgłębianie się z trudem w sens cudzych fotografii, przeprowadzanie krok po kroku ich analizy i interpretacji otwierało stopniowo nowym adeptom tej sztuki świadomość czym jest w istocie obraz. Pozwalało poznać, jakie możliwości wyrazu mają do dyspozycji we własnych dziełach. W trakcie tych studiów stawało się jasne, iż to nie zrobienie perfekcyjnego, bezbłędnego zdjęcia jest najważniejszym celem. To, co może najlepszego zaoferować fotografia, to szansa, aby patrząc dookoła, na tę samą rzeczywistość co dotąd – widzieć nagle więcej.

Każdy z autorów prac tu przedstawionych zobaczył poprzez kadr zdjęcia inny obraz świata. Niektórzy zainteresowani są przede wszystkim rzeczywistością zewnętrzną; w jej z pozoru banalnych przejawach odnajdują ukryte znaczenia, fascynujące struktury. Ich relacje pokazują nam, że świat jest ciekawszy i bardziej tajemniczy niż nam się wydaje. Inni – skupieni są bardziej na własnym wewnętrznym świecie i poprzez wykreowane w wyobraźni wizje poszukują prawdy o sobie samych; wiedzy, która okazuje się prawdą o człowieku w ogóle – o każdym z nas.

Zapraszamy do wspólnej wyprawy w nieznane, w którą zabiera nas cudowny wehikuł: fotografia.

Elżbieta Łubowicz


Galeria pod Atlantami, Wałbrzych, Rynek 9,
wystawa czynna od 9 grudnia do 13 stycznia 2010,
http://www.kwadrat.edu.pl/

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 0 Votes )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież