Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Kalendarium Krzysztof Zieliński - „Briesen”
czwartek, 15 kwietnia 2021

Krzysztof Zieliński - „Briesen”
czwartek, 03 grudnia 2009 19:31    Drukuj Email

Krzysztof Zieliński, Briesen # 2, 2009, c-print/dibond, 70x100 cm„Briesen” to niemiecka nazwa Wąbrzeźna - rodzinnego miasta Krzysztofa Zielińskiego i zarazem tytuł jego nowego projektu fotograficznego, składającego się z prac powstałych w latach 1995 - 2009 w Berlinie. Pełny cykl łączy archiwalne już i współczesne, wykonane w różnych technikach, odrębne serie zdjęć, które razem tworzą osobisty obraz doświadczania, obserwowania i oswajania nie-swojego miejsca. Początkowo z pozycji gościa, a od 4 lat już mieszkańca.

Krzysztof Zieliński, Briesen # 8, 2008, c-print/dibond, 100x70 cmW Galerii Starmach pokazany zostanie jedynie fragment „Briesen” - 18 kolorowych odbitek pochodzących z lat 2008 - 2009. Każde z tych zdjęć stanowi zapis innej sytuacji emocjonalnej artysty, osobne pytanie o jego własne miejsce w Berlinie, próbę zrozumienia samego miasta i celu bycia właśnie tam. Niełatwe odpowiedzi - ukryte w miejskich pejzażach (często przypominających Wąbrzeźno z wcześniejszego cyklu  Zielińskiego pt. „Hometown”), w filmowych niemal ujęciach drzew i w bardzo prywatnych kadrach z mieszkania autora - zdają się rozmywać w jakimś uporczywym zawieszeniu, rozświetlanym jedynie przebłyskami światła i czystego koloru.

05_briesen_zielinski-200To pierwsza indywidualna ekspozycja Krzysztofa Zielińskiego w Galerii Starmach. Równocześnie, do 20 grudnia 2009 r., jego prace z cyklu „Millennium School” można oglądać w ramach wystawy „Kolekcja. 20 lat Galerii Starmach” w Muzeum Narodowym w Krakowie.


kurator wystawy: Anna Bujnowska

Krzysztof Zieliński – ur. w 1974 r. w Wąbrzeźnie

Absolwent Katedry Fotografii FAMU w Pradze. Od 2009 roku, wykładowca tej uczelni.

Mieszka i pracuje w Wąbrzeźnie i Berlinie.


Galeria Starmach, Kraków, ul. Węgierska 5,
wystawa czynna od 8 grudnia 2009 do 5 lutego 2010

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 0 Votes )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież