Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Kalendarium Krzysztof Zieliński – „Szkoła Tysiąclecia / Millennium School”
środa, 14 kwietnia 2021

Krzysztof Zieliński – „Szkoła Tysiąclecia / Millennium School”
piątek, 06 listopada 2009 18:30    Drukuj Email
Wystawa z cyklu Fotografia – między dokumentem a dziełem

25_ms-200Krzysztof Zieliński jest fotografikiem młodego pokolenia. Jego zainteresowania zogniskowane są wokół problematyki miasta. Debiutował w 2001 roku cyklem fotografii Hometown – paradokumentalnymi realistycznymi obrazami rodzinnego Wąbrzeźna. W prezentowanych na wystawie fotografiach z cyklu Szkoła Tysiąclecia pojawia się charakterystyczna dla tego fotografa estetyka: werystyczne, ystudiowane i starannie wykadrowane kompozycje, utrzymane w konwencji dokumentu. Prace te wykraczają jednak poza zobiektywizowany zapis miejsca.

Kameralne obrazy szkoły są w istocie nośnikiem pamięci i wspomnień własnych artysty, a zarazem oddają charakter „szkolnej architektury” jaka dominuje w całej Polsce.

Krzysztof Zieliński, ur. 1974 w Wąbrzeźnie. Fotograf, pedagog. Absolwent katedry fotografii na FAMU w Pradze, gdzie obecnie wykłada. Debiutował w Galerii Zderzak w Krakowie (2001) cyklem fotografii Hometown (2000-2003) opisującym proces powracania do rodzinnego miasteczka. Kolejne serie fotograficzne również poświęcone były rodzinnej miejscowości autora. W latach 2002-2005 powstała seria Random Pleasures,  a w latach 2006-2007 – Seens. Ostatni skończony cykl Millennium School (2007) pokazywany był m.in. w Centrum Sztuki Współczesnej

„Znaki Czasu” w Toruniu, a następnie wszedł do kolekcji toruńskiego muzeum. Zieliński brał udział w licznych indywidualnych i zbiorowych wystawach w kraju i za granicą, między innymi w 26 Biennale w S?o Paulo w 2004 roku. W tym samym roku miał wystawę indywidualną w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie.

Artysta mieszka i pracuje w Berlinie i Wąbrzeźnie.


Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych, Galeria Rybna 4, Lublin, ul. Rybna 4, wystawa czynna od 10 listopada do 4 grudnia

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 0 Votes )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież