sobota, 23 listopad 2024

Hartwig1-080Tak jak w latach poprzednich, także i w tym roku, ZPAF OW jest organizatorem aukcji fotografii kolekcjonerskiej. Tegoroczna Aukcja organizowana będzie przebiegać pod hasłem 100 lecia urodzin Edwarda Hartwiga. Większości widzów, którzy kochają fotografię, jest to postać doskonale znana, autor, który w swoim życiu otarł się o kilka różnych epok, wydarzeń historycznych i nurtów plastycznych, które zdominowały XX wiek. Z tego też powodu trudno jest znaleźć adekwatne określenie dla jego twórczości ...

Hartwig1-200Tak jak w latach poprzednich, także i w tym roku, ZPAF OW jest organizatorem aukcji fotografii kolekcjonerskiej. Tegoroczna Aukcja organizowana będzie przebiegać pod hasłem 100 lecia urodzin Edwarda Hartwiga. Większości widzów, którzy kochają fotografię, jest to postać doskonale znana, autor, który w swoim życiu otarł się o kilka różnych epok, wydarzeń historycznych i nurtów plastycznych, które zdominowały XX wiek. Z tego też powodu trudno jest znaleźć adekwatne określenie dla jego twórczości – która oscyluje między piktorializmem, portretem, dokumentem społecznym, a eksperymentem.

Aukcję otwiera praca Hartwiga ze  zbiorów Pani Ewy Hartwig Fijałkowskiej pt: ”Podzamcze”. Fotografia wykonana przez Edwarda Hartwiga w Lublinie w 1931 roku, odbitka zaś wykonana została już po wojnie epod koniec lat czterdziestych. Zdjęcie szalenie estetyczne i nostalgiczne w wyrazie, mieszczące się w nurcie fotografii piktorialnej.  Praca nie ma podanej kolejności, wiemy natomiast , że jest to jedna z 3 odbitek wykonanych przez autora w tym właśnie formacie. Cena wywoławcza to 4500,- złotych.

Dość symboliczną w kontekście tej fotografii, jest kolejna z prezentowanych na aukcji prac, autorstwa Tomka Sikory pt:  ”Nostalgia Chopina”. Fotografia wykonana w tym samym miejscu w Lublinie, kilkadziesiąt lat później, nastrojem, klimatem, sposobem przedstawienia momentu, nawiązuje bardzo mocno do dzieła Edwarda Hartwiga. To jakby magiczne zapętlenie czasu w malowniczym zaułku, sennej lubelskiej starówki. Fotografia została wykonana w technice transferu na papierze czerpanym i została wyceniona na 5500,- złotych.

Edwarda Hartwig to nie tylko piktorialne pejzaże, ale również portrety wykonywane w skromnym studio przy ul Głębokiej w Lublinie. Znaczną część fotografowanych postaci stanowili ludzie teatru, który był jedną z jego wielu pasji. W latach siedemdziesiątych autor odchodzi od realistycznych przedstawień próbując znaleźć formę plastycznej wypowiedzi. Często sięga po stare negatywy przetwarzając je lub montując z nowo wykonanymi zdjęciami. Takim zdjęciem jest prezentowany na aukcji „Portret znajomej”. Na fotografii widzimy Martę Lipińską z okresu, gdy grała na scenie Teatru Współczesnego w Warszawie (lata 60). Efekt finalny został osiągnięty przez autora po wielu próbach w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych. Na aukcji prezentujemy jedną z dwu prac wykonanych w formacie 39 x 29 cm i praca ta została wyceniona na 4500,- złotych.

Bardzo podobny klimat do dzieła Hartwiga, ma fotograficzny portret wykonany przez Aleksandra Salija „Portret Pani K”. Praca powstała również przez składanie i montaż negatywowy, wykonana na papierze bromowo srebrowym, tonowana. Na aukcji fotografia ta o kolejnym numerze 5, została wyceniona na 3000,- złotych ( za format 53 x 44 cm).

Oczywiście nasza aukcja nie składa się z samych „hartwigów” lub też prac nawiązujących wyłącznie  klimatem do dzieł tego autora. Tu oczywiście ktoś może wdać się w polemikę, bo wszak autorowi temu nie obce były różne tendencje plastyczne – z abstrakcją i poszukiwaniami w kolorze włącznie.

Uchylając rąbka tajemnicy mogę tylko zdradzić jeszcze, że na aukcji znajdzie się wiele innych ciekawych propozycji np. związanych z technikami szlachetnymi – gumy dwuchromianowej – Witolda Dederki, Konrada Pollescha, Stanisława Pęgowskiego, Tomasza Mościckiego, czy Grzegorza Gorczyńskiego.

Już wkrótce udostępnimy Państwu katalog aukcyjny.

Zapraszam serdecznie

Anna Wolska


Stara Galeria ZPAF, Warszawa, pl. Zamkowy 8,
6 grudnia 2009 godzina 12