Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Kalendarium Czwartek z fotografią w Muzeum Narodowym w Warszawie - Georgia Krawiec
poniedziałek, 19 kwietnia 2021

Czwartek z fotografią w Muzeum Narodowym w Warszawie - Georgia Krawiec
wtorek, 13 października 2009 19:27    Drukuj Email

mn-1Spotkanie towarzyszy wystawie „Światłoczułe.
Kolekcje fotografii w Muzeum Narodowym w „Warszawie

15 października, godz. 17.30 (sala kinowa, wstęp wolny)
Georgia Krawiec – Spowolnienie. Współczesne historie o starych mediach

Georgia Krawiec (ur. w 1972) jest m.in. absolwentką Fotografii na Uniwersytecie Siegen / Niemcy, gdzie studiowała w klasie Prof. Jürgena Königsa. Od roku 2000 pracuje jako niezależny artysta fotograf. Swe prace wystawia regularnie od 1993 r. Zajmuje się fotografią otworkową, technikami szlachetnymi i fotomontażem. Od 2002 r. naucza Fotografii Eksperymentalnej i Technik Szlachetnych w Studium Fotografii ZPAF oraz  Europejskiej Akademii Fotografii w Warszawie. Jej prace fotograficzne znajdują się w zbiorach prywatnych i publicznych w kraju, w Niemczech oraz USA. Członek ZPAF oraz członek honorowy Stowarzyszenia DOM FOTOGRAFII.

Fotografie Georgii Krawiec pozwalają odbiorcy na chwilę refleksji, na zatrzymanie się w dzisiejszych czasach ciągłego pośpiechu. W dobie epoki cyfrowej artystka sięga do tradycyjnych metod tworzenia obrazów fotograficznych – posługuje się pierwotnymi technikami fotografii, takimi jak kamera otworkowa i wykonuje odbitki na samodzielnie preparowanych papierach, które traktuje roztworami chemicznymi, sporządzanymi na podstawie własnych receptur. Georgia Krawiec ma w swoim dorobku kilka znaczących projektów artystycznych. Niemcy w Polsce (2003–2004) – to cykl 50 portretów Niemców, którzy w czasie wykonywania ujęć przebywali na terenie Polski. Sam sposób fotografowania jest bardzo ciekawy, sięgający do początków medium – portretowani musieli przetrwać  kilkuminutową ekspozycję kamerą otworkową. Innym ważnym projektem  powstałym na przestrzeni lat 2003–2007 jest dezORIENTacja. Artystka podróżując po krajach Bliskiego Wschodu tworzyła negatywy, które po powrocie do kraju poddawała obróbce w ciemni, często używając techniki fotomontażu. Powstały wysmakowane kadry, które łączą ze sobą tradycyjny warsztat ze współczesną tematyką. Pałac – moja miłość (2004) to zestaw fotografii ukazujących w oryginalny, zaskakujący i osobisty sposób Pałac Nauki i Kultury w Warszawie – symbol dominacji sowieckiej po 1945 roku. EXodus – to ostatni ważny projekt przedstawiający serię autoportretów, którymi artystka prowadzi dialog z tradycją obrazowania w kulturze europejskiej.

O tworzeniu fotografii tradycyjnymi metodami w dobie aparatów cyfrowych porozmawiać będzie można z Georgią Krawiec 15 października 2009 o godz. 17.30. 


Muzeum Narodowe, Warszawa, al. Jerozolimskie 3, 15 października, godz. 17:30, http://www.mnw.art.pl/

CZWARTKI Z FOTOGRAFIĄ

W kolejne czwartkowe popołudnia serdecznie zapraszamy na spotkania z uznanymi fotografikami, którzy opowiedzą o swojej twórczości i przybliżą tajniki warsztatu pracy. Mamy nadzieję, że dzięki tym spotkaniom fotografie prezentowane na naszej wystawie nabiorą dla Państwa nowego wymiaru i znaczenia.

godz. 17.30 (sala kinowa, wstęp wolny)

22 października – Mariusz Wideryński, Portret fotograficzny

29 października – Paweł Szpygiel, O fotografii panoramicznej

5 listopada – Anna Beata Bohdziewicz, Bez warsztatu

12 listopada – Stanisław Woś, Z ciemności i ze światła

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 0 Votes )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież