Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Kalendarium Antoni Rut – „Mój Poznań”
czwartek, 24 czerwca 2021

Antoni Rut – „Mój Poznań”
poniedziałek, 12 października 2009 20:42    Drukuj Email

antoni_rut_moj_poznan_200Poznań przedstawiony na zdjęciach Antoniego Ruta podszyty jest różnymi stanami świadomości (od symbolicznych po oniryczne), jak uczucie jednoczesnej fascynacji i emocji utożsamiających tęsknotę. Zauważa się różne fragmenty zastanej rzeczywistości, na których artysta stara się wysublimować nurtujące, obezwładniające go piękno. Potrafi przy tym dostrzec barwy, deseń losu i odtworzyć jego ledwo czytelny rysunek. Jego spojrzenie fotograficzne jest szerokie, gdyż obejmuje ziemię i czas. Operuje pewną metaforą bytu bogatą w fakty, reminiscencje, przemyślenia. Twórcę cechuje jego swoisty estetyzm, rozmiłowanie w ojczystych motywach, pewna poniekąd wirtuozeria formalna i subiektywność w cieniowaniu nastrojów.

Zaistniały nieodparty urok, zrodzony z autentycznego przeżywania fotograficznych nastrojów, obdarzony został znamieniem ponadczasowości. Fotografie Antoniego Ruta, ukazujące Poznań stają się w rzeczywistości transfiguracją poetycką „faktów” świeżo widzianych na własne oczy i mocno odciśniętych w pamięci.

Autor połączył w „pracach” mądrość myśli z dyscypliną znaczeń i jakością przekazu. Zawsze chce zespalać w jedno rzeczywistość i marzenia. Poprzez swoje fotografie Antoni Rut delikatnie bada, indaguje to co nieuchwytne.


Antoni Rut  

Fotograf, Mistrz Rzemiosła Artystycznego, członek Stowarzyszenia Twórców Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej, Związku Polskich Artystów Fotografików, Związku Artystów Plastyków. Klasyk fotografii krajobrazu, czystej fotografii, wyrafinowanego warsztatu, specyficznego gatunku nacechowanego pełnią światła i wirującym powietrzem wypełniającym obraz nieba. Jest jednym z najważniejszych inicjatorów i twórców lobby fotograficznego w Polsce. Wsłuchuje się w siebie, w swoje wnętrze, w swoją duszę i serce by lepiej, pełniej, głębiej „oddać” w swoich fotografiach piękno przyrody. Swoje prace prezentował 432 razy m.in. w 55 wystawach indywidualnych (55 tytułach) eksponowanych w muzeach i galeriach w Polsce, Francji, Belgii, Szwajcarii, Niemczech na Ukrainie i Węgrzech, a przede wszystkim we własnej galerii fotografii „Fotoplastykon” w Poznaniu, gdzie uroku dodawał stojący w niej ponad 50 lat fotoplastykon kiedyś służący do oglądania przezroczy stereoskopowych. W latach 1996 - 1999 wiceprezes Okręgu Wlkp. Związku Polskich Fotografików Przyrodniczych. W latach 1999 - 2002 sekretarz, a w latach 2002 - 2005 wiceprezes Okręgu Wlkp. Związku Polskich Artystów Fotografików. W latach 2003 - 2005 wiceprezes Oddziału Poznańskiego Związku Artystów Plastyków. Jego prace znajdują się w Muzeach, Galeriach i zbiorach prywatnych w Polsce, Niemczech, Francji, Szwajcarii i na Ukrainie, Węgrzech oraz w Chinach.

Leszek Lesiczka


Muzeum Ziemi Średzkiej „Dwór w Koszutach”,
wystawa czynna od 23 października

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 0 Votes )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież