Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Kalendarium „Czas niewinności"
niedziela, 09 maja 2021

„Czas niewinności"
wtorek, 23 czerwca 2009 23:05    Drukuj Email
fotografie Stefanii Gurdowej
© Stefania Gurdowa/Fundacja Imago Mundi

06.06.09 - 25.08.09 / Galeria Camelot w Krakowie

O WYSTAWIE

Wystawa "Czas niewinności" to kolejna odsłona spuścizny fotograficznej po Stefanii Gurdowej (1888 – 1968) – właścicielce przedwojennego zakładu fotograficznego w Dębicy. Po raz pierwszy wycinek jej unikatowego zbioru został zaprezentowany podczas ubiegłorocznej edycji Miesiąca Fotografii w Krakowie. Kuratorzy wystawy "Klisze przechowuje się" – Andrzej Kramarz i Agnieszka Sabor przedstawili wówczas kilkadziesiąt podwójnych portretów mieszkańców peryferyjnego, pogalicyjskiego miasteczka. Autorkę nazwano jedną z największych indywidualności prezentowanych w ramach festiwalu (Rzeczpospolita), jej prace zaś zyskały miano "skarbu znalezionego na strychu" (Fotopolis).

Pośród ponad tysiąca dwustu szklanych negatywów, jakie przed kilkunastu laty znaleziono właśnie na strychu jednej z dębickich kamienic, znalazło się dwadzieścia pięć portretów komunijnych. Wybór szesnastu z nich przedstawia aktualna wystawa, pt. "Czas niewinności" (kurator: Andrzej Kramarz). Prezentowane na niej anonimowe portrety kilkuletnich dzieci – dziewczynek w długich, białych sukniach oraz chłopców w białych koszulach

z mankietami i garniturach szytych na miarę, to jednak nie tyle proste odniesienie do tamtego majowego dnia, gdy po raz pierwszy w życiu przystępowało się do spowiedzi i Komunii Świętej, co metafora przejścia."Pierwsza komunia to doświadczenie graniczne, nieuświadomione doświadczenie przejścia na drugą stronę – wepchnięcie dziecka w dorosłość", doda Agnieszka Sabor w katalogu towarzyszącym wystawie.


Kurator wystawy: Andrzej Kramarz

Organizatorzy: Fundacja Imago Mundi, Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie,Galeria Camelot

Partner: Kolektyw Fotografów Visavis.pl

06.06.09 - 25.08.09

Galeria Camelot, ul. Św. Tomasza 17/Kraków, tel. (0-12) 421 04 72

e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

wstęp wolny / wt - nd / godz. 12.00 - 18.00 /

* wystawie towarzyszy katalog - wersja limitowana, 350 egz.

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 0 Votes )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież