czwartek, 18 lipiec 2024

thumb image003zaprasza na konferencję prasową, która odbędzie się 11 września 2012 roku o godz. 11.00

w kawiarni „Pod Pretekstem” przy ul. Józefitów 11 (wejście od ul. Królewskiej) …

image003zaprasza na konferencję prasową,
która odbędzie się 11 września 2012 roku o godz. 11.00

w kawiarni „Pod Pretekstem” przy ul. Józefitów 11 (wejście od ul. Królewskiej)

W programie:

1. Wirtualne Muzeum Historii Fotografii - zakończenie kolejnego etapu digitalizacji i udostępniania zbiorów oraz prezentacja projektów realizowanych w ramach KULTURA+ oraz EuropenaPhotography.

2. Remont i zmiany w Muzeum.

3. Najbliższe plany - wystawy fotografii Andrzeja Pawłowskiego „Genesis” oraz Piotra Sawickiego „Pod pięknym niebem”.

4. Rok 2013 – wystawa Zawirowania pustki prezentująca  zdjęcia Kusakabe Kimbei’a , ekspozycja Światłoczuły pamiętnik z Europy Środkowej oraz pierwsza w historii Muzeum prezentacja sprzętu fotograficznego i filmowego.   

5. Poczęstunek.

6. Zwiedzanie pracowni digitalizacyjnej w Muzeum.


image004Zbiory Muzeum Historii Fotografii w Krakowie to jedna z największych kolekcji fotografii w polskich zbiorach muzealnych. W jej skład wchodzi zarówno fotografia artystyczna, dokumentalna  jak i amatorska. Muzeum posiada również imponującą kolekcję sprzętu fotograficznego i filmowego. Od kilku lat Muzeum systematycznie pozyskuje środki ministerialne na digitalizację i udostępnianie zbiorów online. Kilka dni temu zakończony został etap prac wykonanych w ramach pierwszego naboru programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego KULTURA + i jednocześnie rusza kolejny etap, dzięki wsparciu finansowemu (około sześćset tysięcy złotych) przyznanemu nam w drugim naborze tego programu.  

Równolegle MHF w ramach konsorcjum kilkunastu instytucji europejskich bierze udział w projekcie Europeana-Photography. Dzięki niemu, na jednym z najważniejszych internetowych portali dotyczących kultury i dziedzictwa europejskiego EUROPEANA, znajdzie się ponad pół miliona zdjęć ilustrujących czasy od początku fotografii (1839 r) do wybuchu II wojny. Między nimi zostaną również udostępnione fotografie z naszych zbiorów.

MHF jest w trakcie wyposażania Pracowni Dokumentacji Obrazowej w najwyższej klasy sprzęt, zapewniający najlepszy standard digitalizacji. Powstaje także repozytorium plików cyfrowych spełniające odpowiednie normy bezpieczeństwa.

Równie ważne, jak digitalizowanie zbiorów, jest ich udostępnianie. W 2011 roku na muzealnej stronie internetowej powstał, jako jeden z pierwszych w Polsce,  Katalog Zbiorów Online (http://zbiory.mhf.krakow.pl/), dzięki któremu  internauci mają wgląd do czternastu tysięcy zdjęć. Ilość ta będzie się corocznie zwiększała. Dzięki katalogowi online dostęp do bogactwa kolekcji MHF stał się możliwy dla wszystkich, w kdowolnym miejscu w Polsce i na świecie.  

Każdy odwiedzający wirtualne Muzeum Historii Fotografii ma, dzięki różnorodnym systemom wyszukiwania, możliwość swobodnej nawigacji po katalogu, wyławiania z niego najbardziej interesujących obiektów, tworzenia z nich własnych wirtualnych albumów. Udostępnione zbiory mogą być doskonałymi pomocami ilustracyjnymi dla nauczycieli, materiałami źródłowymi dla badaczy wielu dziedzin nauki, a także pretekstem do zupełnie bezinteresownych nostalgicznych podróży w przeszłość.

Wśród już udostępnionych obiektów są zdjęcia przedstawiające zmiany cywilizacyjne, jakie nastąpiły po 1839 roku (data powstania pierwszej fotografii), ważne wydarzenia historyczne i sceny z życia codziennego, wojny, uroczystości rodzinne, jarmarki, budowy mostów, wycieczki wysokogórskie, jednym słowem całe bogactwo przeszłości.

Wielka akcja udostępniania zbiorów MHF wzmocniona będzie przyszłorocznym programem wystaw pod wspólnym tytułem „Klucz do magazynu”, które również konsekwentnie będą opierały się na zasobach kolekcji muzealnej. Planowane są trzy wystawy: ekspozycja  fotografii Kusakabe Kimbei’a – japońskiego fotografa żyjącego na przełomie XIX i XX wieku; następnie  wystawa  zdjęć autorstwa  fotografki-amatorki Klementyny Zubrzyckiej-Bączkowskiej zatytułowana „Światłoczuły pamiętnik z Europy Środkowej” prezentująca potencjał fotografii amatorskiej; oraz pierwsza w historii Muzeum prezentacja sprzętu fotograficznego i filmowego, na którą wszyscy czekamy od dawna.   

W związku z modernizacją sieci internetowej w siedzibie MHF i prowadzonym remontem galeria jest niedostępna dla zwiedzających. Już 25 września otwarta zostanie stała ekspozycja. Najbliższa wystawa czasowa zostanie otwarta w październiku. Będzie to „Genesis” Andrzeja Pawłowskiego. W grudniu zaś Muzeum zaprasza na wystawę fotografii Piotra Sawickiego „Pod pięknym niebem”.

 


 

Kontakt z MHF:

Marta Miskowiec

Kustosz muzeum, koordynator projektów KULTURA+, EUROPEANAPHOTOGRAPHY, WYSTAWY 2013

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Monika Kozień

Kustosz muzeum, koordynator projektu KULTURA+, WYSTAWY 2013

monika.kozień@mhf.krakow.pl

Hubert Francuz

koordynator projektu EUROPEANAPHOTOGRAPHY, kontakty z mediami

hubert.francuz@mhf,krakow.pl

MUZEUM HISTORII FOTOGRAFII
im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie

Józefitów 16  Kraków, tel. 12 634 59 32, faks: +48 12 631-04-55

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., www.mhf.krakow.pl