Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Kalendarium „Kapliczki warszawskie"
czwartek, 15 kwietnia 2021

„Kapliczki warszawskie"
czwartek, 14 maja 2009 13:03    Drukuj Email
 – Anna Beata Bohdziewicz

Dwadzieścia trzy zdjęcia Anny Beaty Bohdziewicz prezentowane na wystawie to fragment większego zbioru, który powstawał na przestrzeni ostatnich 30 lat. Fotografie przedstawiają fascynujący świat kapliczek, pełen osobistych pamiątek: różańców, ryngrafów, imiennych świadectw pierwszej komunii, czy portretów Jana Pawła II.
Warszawskie kapliczki podwórkowe to zjawisko zupełnie wyjątkowe. Są tam, gdzie przetrwała przedwojenna zabudowa. Stoją w podwórkach - studniach, wiszą w bramach, czasem na klatkach schodowych starych kamienic, głównie Pragi i Śródmieścia, ale są też na Woli, Ochocie i Mokotowie. Większość powstała w czasie okupacji i powstania. Przez lata niezauważane, budzą dziś coraz większe zainteresowanie. Jednak wiele z nich zagrożonych jest obecnie zniszczeniem, a związane z nimi historie są nadal prawie nieznane. Książka „Kapliczki warszawskie” wydana przez Dom Spotkań z Historią zawiera ponad 200 zdjęć kapliczek oraz zebrane przez Magdalenę Stopę relacje świadków pamiętających powstanie kapliczek i późniejsze, związane z nimi wydarzenia.

Kuratorki wystawy: Jagna Olejnikowska, Jola Rycerska

Galeria Jabłkowskich, Warszawa, ul. Chmielna 21, w podwórzu,
wystawa czynna od 9 maja do 5 czerwca

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 0 Votes )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież