Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Kalendarium „Straż miejska”
środa, 14 kwietnia 2021

„Straż miejska”
wtorek, 12 maja 2009 12:22    Drukuj Email

Grzegorz Drozd „Straż miejska”

Grzegorza Drozda interesuje tematyka miejska. Artysta często w  swoich pracach śledzi mechanizmy organizacji i kontroli miejskich systemów życia. Kolejnym wątkiem twórczości Drozda jest dialog z pracami innych artystów - tych z poprzednich generacji, jak i z klasycznymi dziełami sztuki.
Przygotowując projekt do Kordegardy w ramach cyklu wystaw „Pokój z widokiem”, Grzegorz Drozd połączył te dwa ulubione wątki. Jego Straż miejska przywołująca sławne dzieło Rembrandta z 1642 roku Kompania strzelców Fransa Banninga Cocqa i Willema van Ruytenburcha, od początku XIX wieku potocznie nazywane Strażą nocną, powstała z udziałem grupy warszawskich strażników miejskich — współczesnych organizatorów ruchu i stróżów porządku w mieście. Drozd postanowił odtworzyć to dzieło, używając jednej z ulubionych technik dzisiejszych artystów — fotografii.
Na wystawie można zobaczyć wielkoformatowy lightbox odtwarzający w luźny sposób obraz Rembrandta w nowych warunkach (za scenografię pracy posłużył zdobiony hol główny i klatka schodowa Zachęty, strażnicy ubrani są w codzienne/odświętne/współczesne stroje); jak również dokumentację zarejestrowaną podczas sesji ze strażnikami. Filmy i nagrania dźwiękowe, z którymi widzowie mogą się zapoznać, dają publiczności rzadką możliwość wczucia się w atmosferę procesu twórczego, a jednocześnie wskazują, że dla autora wystawy równie ważny jest efekt finalny, jak i proces dochodzenia do niego.

Straż miejska Grzegorza Drozda — to portret zbiorowy grupy zawodowej stanowiącej istotny element pejzażu współczesnego miasta, a także osób o różnych osobowościach, które zechciały wziąć udział w dialogu współczesnego artysty z arcydziełem światowego malarstwa, za co artysta oraz galeria są im bardzo wdzięczni.

GRZEGORZ DROZD ur. 1970 w Lublinie, w latach 1992–1995 studiował na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie; ukończył Wydział Malarstwa i Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w 2007. Mieszka i pracuje w Warszawie.

kurator wystawy Magda Kardasz
współpraca Krzysztof Gutfrański

Kordegarda, Warszawa, Krakowskie Przedmieście 17/19, galeria czynna od wtorku do niedzieli w godzinach 11-19, wystawa czynna od 8 maja do 21 czerwca

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 0 Votes )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież