środa, 17 lipiec 2024
photo_080– światowej sławy fotograficy w Bielsku – Białej

Patronat FOTO

Od 14 do 30 października br. w Bielsku-Białej potrwa czwarta edycja FotoArtFestivalu – międzynarodowego przeglądu fotografii polskiej i zagranicznej. Prace światowej sławy artystów …

– światowej sławy fotograficy w Bielsku – Białej

photo

Patronat FOTO

Od 14 do 30 października br. w Bielsku-Białej potrwa czwarta edycja FotoArtFestivalu – międzynarodowego przeglądu fotografii polskiej i zagranicznej. Prace światowej sławy artystów fotografików zostaną zaprezentowane po raz pierwszy w Polsce. Jest to jedno z najważniejszych tego typu wydarzeń w kraju i na świecie.

W tegorocznej edycji festiwalu swój udział potwierdziło 21 gwiazd światowej fotografii z Ameryki Północnej, Środkowej i Południowej, Europy, Azji oraz z Bliskiego Wschodu. Ich prace będzie można obejrzeć w galeriach znajdujących się w ścisłym centrum Bielska-Białej.

W FotoArtFestivalu biorą udział niekwestionowane gwiazdy światowej fotografii – wyjaśnia Ewa Kozak, rzecznik prasowy festiwalu – Festiwal stworzył możliwość poznania się osobiście, nawiązania przyjaźni, podjęcia prób stworzenia wspólnych projektów. Wybitny japoński fotografik, Eikoh Hosoe, już podczas pierwszej edycji festiwalu, w roku 2005, powiedział, że na żadnym innym festiwalu fotografii nie udało mu się osobiście spotkać tylu wybitnych fotografików z całego świata.
A w ślad za nim opinię tę podtrzymywali kolejni festiwalowi goście.

Najważniejszym wydarzeniem tegorocznego FotoArtFestiwal będzie dwudniowy „Maraton Autorski” podczas, którego odbędą się wykłady i dyskusje z udziałem gwiazd i publiczności.

Podczas spotkań artyści prezentują swoją twórczość szerokiej rzeszy wielbicieli fotografii. Opowiadają m.in. o tym, co jest dla nich ważne, kiedy tworzą swoje dzieła, mówią o warsztacie, o inspiracjach, czy emocjach, jakie towarzyszą procesowi tworzenia. W początkowej fazie spotkania z twórcami najczęściej stanowią formę wykładów, które szybko jednak przeradzają się w gorące dyskusje z widownią – dodaje Ewa Kozak.

Podczas festiwalu warto obejrzeć także zbiorową wystawę - „FotoOpen”. Udział w niej jest otwarty dla wszystkich chętnych, bez względu na wiek, czy stopień wtajemniczenia w sztukę fotografii, a jej celem jest umożliwienie amatorom fotografowania pokazania swych prac na międzynarodowym forum. Organizatorzy FotoArtFestivalu wyłonią spośród uczestników „FotoOpen” nazwisko autora, który zostanie zaproszony do indywidualnej wystawy w przyszłorocznym FotoArtFestivalu lub w Galerii Fotografii B&B w Bielsku-Białej.
Dodatkowo debiutanci będą mieli szansę zaprezentowania swojej twórczości oraz wymiany opinii na jej temat z gwiazdami festiwalu i recenzentami podczas „Przeglądu Portfolio”, który odbędzie się w Galerii Bielskiej BWA. W programie festiwalu organizatorzy przewidzieli także warsztaty fotograficzne.

Organizatorem festiwalu jest Fundacja Centrum Fotografii oraz Gmina Bielsko-Biała i Muzeum Zamek w Bielsku-Białej. FotoArtFestival 2011 odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego oraz Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

Więcej informacji na temat FotoArtFestival znajduje się na stronie www.fotoartfestival.com.